Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Példaértékű párbeszéd indult Szatmárnémetiben a szociális munka és az igazságszolgáltatás között

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 22. 2025. Csütörtök 12:52
Példaértékű párbeszéd indult Szatmárnémetiben a szociális munka és az igazságszolgáltatás között

Május 21-én a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal tanácstermében fontos esemény zajlott: a Szociális Munkások Országos Kollégiumának Szatmár megyei szervezete – a városvezetéssel együttműködésben – megszervezte a „Párbeszéd a szociális munka és az igazságszolgáltatás között” című műhelytalálkozót. A szakmai eseményen 47 szociális munkás vett részt a megyéből - tájékoztatta szerkesztőségünket a kollégium szatmári szervezete.

 

A műhely során három kiemelten fontos témát jártak körül:

  • a szülői felügyelet, a gyermek lakóhelyének meghatározása, valamint a jogi védelmi intézkedések (gyámság, gondnokság) jelenlegi jogi kereteit;
  • azt, hogyan tehetők a szociális értékelések világosabbá, relevánsabbá és a bíróságok számára hasznosabbá;
  • illetve gyakorlati kihívásokat és valós eseteket, amelyek segítenek tisztábban látni, milyen elvárásokat támaszt az igazságszolgáltatás a szociális munkások felé.

 

A rendezvény egyik kiemelkedő pontja Gabriela Tarța ügyvédnő felszólalása volt, aki nemcsak jogi tudással, de jó adag empátiával is érkezett. Közérthető magyarázatokkal és konkrét példákkal világította meg azokat a kihívásokat, amelyekkel a bíróságok szembesülnek, és amelyekben a szociális munkások támogatása kulcsfontosságú. Hangsúlyozta, hogy a szociális értékeléseknek a gyermek mindenek felett álló érdekét kell tükrözniük – világosan, megalapozottan és célzottan megfogalmazva, hogy azok valóban segíthessék a bírákat a felelős döntéshozatalban. Előadását a jelenlévők valódi szakmai iránytűként értékelték.

 

A városvezetés részéről Cristina Tamașan Ilieș szólt a jelenlévőkhöz. Az alpolgármester támogatásáról biztosította a szociális munkásokat, kiemelve közösségi szerepük fontosságát és azt a csendes, de esszenciális munkát, amelyet a kiszolgáltatott helyzetű emberek támogatásáért végeznek. Ana Heres, a gyámügyi osztály képviseletében gyakorlati tapasztalatait osztotta meg – nem száraz jegyzőkönyvi nyelven, hanem a való életből vett példákon keresztül.

 

A műhelymunka nemcsak értékes információkkal szolgált, hanem egy nyílt és őszinte beszélgetésnek is teret adott. Köszönet illeti mindazokat, akik jelenlétükkel, hozzászólásaikkal és kérdéseikkel gazdagították a rendezvényt - üzeni a Szociális Munkások Országos Kollégiumának Szatmár megyei szervezete.