Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Pedagógusokat és diákokat díjazott Szatmárnémetiben a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége - Képgaléria

Bajnai Botond
Bajnai Botond
November. 28. 2023. Kedd 12:00
Pedagógusokat és diákokat díjazott Szatmárnémetiben a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége - Képgaléria
A szerző felvételei

Hétfőn 14 órától a Rákóczi Ferenc Általános Iskola dísztermében került sor a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség azon díjátadó ünnepségére, melynek során a magyar nyelvű oktatásban dolgozó, nyugállományba vonuló Szatmár megyei pedagógusok kimagasló teljesítményét és áldozatos munkáját méltatták, majd átadásra kerültek az idei Mákvirág díjak, illetve a Csodasarok ajándékcsomagok is.

A résztvevőket Fisár Erika és Póti Eduárd köszöntötték, kiemelt tisztelettel Szélesné Herman Ágnes konzult, a Kolozsvári Magyar Főkonzulátus képviselőjét, Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkárt, az Romániai Magyar Pedagógus Szövetség Szatmár megyei elnökét, Pataki Csaba megyei tanácselnököt, valamint Lukács Dénes helyettes főtanfelügyelőt.

 


A felvezetőt követően elsőként Kallós Zoltán államtitkár mondott köszöntőbeszédet. Elsőként a diákokhoz szólt, elmondva nekik, hogy ők nem csak ezen a napon és ennek az eseménynek a főszereplői, hanem az oktatási rendszernek is állandó főszereplői kell, hogy legyenek. „Mindig szoktam mondani, hogy ha nincs iskolánk, akkor építünk egyet, ha nincsenek tanárok, akkor kiképezzük őket, de ha nincsenek gyerekek, akkor nincs iskola sem és vége a történetnek. Nekünk ezért kell harcolni minden szinten, hogy a magyar iskolákban legyenek diákok. Örülök, hogy ebben a teremben is számos olyan pedagógus van, akik az elmúlt évek során nagyon sokat tettek annak érdekében, hogy ezek a magyar tannyelvű iskolák ne csak fennmaradjanak, de nagyon jó eredményeket is érjenek el, nem csak Szatmárnémetiben, hanem a megye minden táján. Közülük most néhányat díjazni is fogunk, amihez ezúton is gratulálok” – fogalmazott az RMPSZ megyei elnöke.

Ezt követően Pataki Csaba, megyei tanácselnök szólt a jelenlévőkhöz. Rámutatott: pedagógusként dolgozni nemcsak egy munka, pedagógusnak lenni hivatás! Ők azok a személyek gyermekeink életében, akik olyan alapokat adnak, amelyekre egész életükben támaszkodhatnak. Ezen a napon öt Szatmár megyei nyugdíjas pedagógust díjaztunk a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével, ezáltal is megköszönve gyermekeink nevelésében vállalt több évtizedes tevékenységüket.
 

 

A felszólalók sorában utolsóként, Szélesné Herman Ágnes konzul lépett az egybegyűltek közé, elmondta, számára a megtiszteltetés, hogy átadhatja Magyarország Kormánya részéről azokat az elismerő okleveleket, amelyek megilletik azokat a nyugállományba vonuló pedagógusokat, akik legalább 25 éven át dolgoztak azért, hogy a felnövekvő generációt oktassák és neveljék. Köszöntötte a diákokat, akik bizonyára már izgatottak a rájuk váró elismerés közelgő átvétele miatt. Külön tisztelettel köszöntötte az elismerésben részesülő pedagógusokat, kiemelve, hogy van olyan, aki már nem lehet jelen, hogy személyesen vegye át a megérdemelt elismerést, de hiszi azt, hogy munkássága tanítványok, a munkatársak és a családtagok életében mindig jelen lesz. „A legfontosabb üzenet a köszönet és a hála, azért hogy az élet egyik legnehezebb, de talán az egyik legszebb hivatását választották, és nem csak hogy vigyáznak gyermekeinkre, megtanítják őket, számolni, írni és olvasni, hanem az oktatás és nevelési munkájuknak az életre való felkészítés is fontos célkitűzése. A tanárok a jövő formálói és alakítói, éppen ezért nagy a lehetőségük és a felelősségük is… Úgy tartják: a tudás hatalom. És az Önök feladata, hogy ezzel a hatalommal felruházzák az ifjúságot” – fogalmazott a konzul.

 


A köszöntőbeszédeket követően a Református Gimnázium diákjai adtak elő zenés produkciót: Debrenti Katalin, Kánya Jázmin és Versényi Eszter csángó és magyar népdalokkal örvendeztették meg a közönséget. Ezt követően megkezdődött a díjátadó ceremónia. Elsőként a Pedagógus Szolgálati Emlékérmek kerültek átadásra. Ezt a szakmai elismerést, minden évben azoknak a nyugállományba vonuló pedagógusok, főiskolai- és egyetemi oktatóknak adományozzák, akik legalább 25 éven keresztül fejtették ki áldásos tevékenységüket a diákok oktatása és nevelése érdekében, emellett pedig kiemelkedő munkát végeztek.

Idén öt díjat adtak át, az alábbiak szerint:

Gaskó Gabriella, a Nagykárolyi Elméleti Líceum matematika szakos tanára részére, Gyökös Ferenc, a Mircea Eliade Általános Iskola tanára és igazgatóhelyettese részére, Schrepler Enikő, a Nagykárolyi Elméleti Líceum tanítónője részére, illetve Vékony Ileana, a Szatmárpálfalvi Általános Iskola fizika szakos tanára részére. Posztumusz díjjal Kerekes Antal Lászlót díjazták, szerteágazó szakmai tevékenységéért. A díjat fia vette át.

 


A díjak átadását követően Sárándi Annamária tanárnő szavalta el Szilágyi Domokos Hétmérföldes csizma című versét.

Ezt követte a Mákvirág díjak átadása:
 

Mákvirág díjra, azaz a megye legjobb IX., X., XI. és XII. osztályos tanulója címre azok a középiskolás diákok pályázhattak, akik kiemelkedő eredményeket értek el tantárgyversenyeken, kulturális és sportrendezvények díjazottjai, valamint példás magatartású tanulók voltak a tavalyi év folyamán. Az elismerés odaítélésének szempontjai a kiváló tanulmányi eredmények, hazai és nemzetközi versenyeken, iskolán kívüli tevékenységeken, kulturális tevékenységeken való részvétel, valamint a jó magaviselet. A díjazottak számára az oklevél, valamint érem mellett az RMPSZ jutalomtáborozást is biztosít.

A díjakat átvehették:

Bücs Máté, 9. osztály, Nagykárolyi Elméleti Líceum – bronz fokozat
Király Tamás, 10. osztály, Kölcsey Ferenc Főgimnázium – ezüst fokozat
Kabos Tímea, 11. osztály, Kölcsey Ferenc Főgimnázium – arany fokozat
Nagy Boglárka, 12. osztály, Kölcsey Ferenc Főgimnázium – arany fokozat

 

 

Végül átadták a Nemzetpolitikai Államtitkárság által meghirdetett Miénk a város! Játék győzteseinek jutalmául szolgáló Csodasarkokat is.

 

Lezárult a Nemzetpolitikai Államtitkárság által meghirdetett Miénk a város! játék, amelynek eredményeként 140 külhoni oktatási intézmény 265 kisdiákja nyert „Csodasarkot” – 100 ezer forint értékű ajándékcsomagot közösségének. Ebből ez alaklom keretében 9 díjat adtak át Szatmár megyei, illetve 1-1 díjat Máramaros- és Szilágy megyei diákok részére.

A népszerű online játékra 6-10 éves óvodások és kisiskolások jelentkezhettek. A játék legfőbb üzenete, hogy minden gyermek saját kitartásával és tehetségével tud tenni közösségéért, hiszen a négy hétig tartó játék során nem önmagáért, hanem közösségéért játszik, a nyereményét közösségének ajánlja fel. Az idei verseny témája az előző évekhez hasonlóan szorosan kapcsolódott a Nemzetpolitikai Államtitkárság tematikus évéhez, idén a 2023 a gondoskodó nemzet éve programsorozathoz. A játék középpontjában a család, az egymás iránti gondoskodás állt.

A díjak átadását megelőzően Póti Hajnalka, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium 5. osztályos tanulója osztotta meg a játékkal kapcsolatos élményeit a jelenlévőkkel, majd lezajlott a Csodasarkok átasása is.

A díjátadó ünnepség végén, zárásképpen a Kölcsey Ferenc Főgimnázium kórusa énekelt.