Papír nélkül adták-vették a jószágokat, aztán a DSVSA is beszállt a bizniszbe


Az április 4-11. közötti héten a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) állatjóléti és -egészségügyi szolgálata 98 ellenőrző akciót tartott háztáji gazdaságokban és állattenyésztő telepeken, valamint a piacokon és állatpatikákban.
A hatóság az eheti akció ideje alatt három pénzbírságot szabott ki összesen 3600 lej értékben egy középhomoródi, egy szatmárudvari és egy felsőhomoródi gazdára, további három fő pedig megúszta írásbeli figyelmeztetéssel. Mindannyian ugyanazt a hibát követték el: a hatályos állategészségügyi törvényeket figyelmen kívül hagyva, papírok nélkül adták-vették a jószágokat.
Az állattartóknak most különösen érdemesen érdemes odafigyelniük az előírásokra, mivel a DSVSA mostanában a szokottnál is szigorúbban ellenőrzi a háztáji gazdaságokat és állattenyésztő telepeket. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy a megyében több településen is jelen van a sertésállományt tizedelő afrikai sertéspestis. A Batarcson, Érkáváson, Sárközújlakon, Óváriban, Érszentkirályon és Turcon azonosított gócpontok miatt állategészségügyi korlátozások vannak érvényben a megye számos területén.
Az igazgatóság legfrissebb közleményében ismételten nyomatékosította, hogy ASP-fertőzés esetén csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a kórokozó által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozták továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártérítést sem tudnak fizetni.
Az ASP heveny (acut) kórformájának házisertéseken megfigyelhető tünetei: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), test szerte vérzések a bőrön (különösen a füleken, a has alján, és a combokon), a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos, vagy véres hasmenés. Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.