Óvatosan ezekkel a gyógyszerekkel, ha kormány mögé ül!

A Gyógyszer- és Orvostechnikai Eszközök Országos Ügynöksége és az Egészségügyi Minisztérium szakértői listát készítettek azokról a gyógyszerekről, amelyek csökkenthetik a járművezetés biztonságát. Ezek a szerek lehetnek receptkötelesek vagy vény nélkül kaphatók is, viszont mindegyik hátrányosan befolyásolhatja a sofőrök figyelmet vagy a reakcióidőt.
A listán szereplő hatóanyagok túlnyomó többsége nyugtató, altató, fájdalomcsillapító vagy pszichiátriai kezeléshez használt szer. Ide tartoznak például a szorongásoldók és altatók, mint az alprazolám, diazepám, lorazepám vagy zolpidem, amelyek lassítják az idegrendszer működését, álmosságot, figyelemzavart okozhatnak.
Jelentős részük erős fájdalomcsillapító, úgynevezett opioid (például fentanil, tramadol, oxikodon vagy kodein), amelyek hatása alatt a járművezetés szintén kockázatos és jogilag is problémás lehet.
Szerepelnek továbbá epilepsziaellenes és idegi fájdalmakra adott szerek, mint a pregabalin és a gabapentin, valamint néhány különleges pszichoaktív készítmény, mint az esketamin (Sprovato) vagy a ketamin, amelyeket súlyos depresszió esetén alkalmaznak. Sok készítmény több hatóanyag kombinációját tartalmazza: pl. paracetamol és kodein, tramadol és paracetamol, vagy ibuprofen és koffein, és bár ezek vényre kaphatók, a közlekedésbiztonság szempontjából fokozott elővigyázatosságot igényelnek.
Fontos tudni, hogy ez a lista kifejezetten olyan gyógyszereket tartalmaz, amelyek nem számítanak tiltott tudatmódosító szernek vagy drognak, azaz recepttel vagy akár anélkül is kiválthatók a gyógyszertárakban. Az Egészségügyi Minisztérium azt ajánlja, hogy az ilyen készítmények szedése után ne vezessünk, és mindig kövessük az orvos utasításait.
A teljes lista ide kattintva érhető el a minisztérium oldalán.