Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Óvatosan az apróhirdetésekkel! Kazahsztáni csaló áldozata lett egy szatmári felhasználó

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 11. 2025. Péntek 08:57
Óvatosan az apróhirdetésekkel! Kazahsztáni csaló áldozata lett egy szatmári felhasználó
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Aki mostanában hirdetett eladásra szánt terméket a legnagyobb apróhirdetési oldalakon, bizonyára találkozott már az alábbi helyzettel: alig kerül fel a hirdetés, máris özönlenek az üzenetek, amelyekben a „vevők” WhatsAppon folytatnák a megbeszélést. Sok esetben azonban nem valódi érdeklődőkről, hanem csalókról van szó, akik a kevésbé gyanakvó felhasználókat próbálják csapdába csalni. Így történt ez egy Szatmár megyei férfival is, aki 2024 augusztusában tett feljelentést a rendőrségen, miután csalás áldozatává vált.

 

A férfi az OLX-en kínált eladásra néhány bútordarabot 1200 lejért. Nem sokkal a hirdetés megjelenése után jelentkezett is egy érdeklődő, aki WhatsAppon akart tovább egyezkedni. A beszélgetés során a „vevő” egy linket küldött mondván, hogy az eladó ott tudja megadni az ahhoz szükséges bankkártya-adatokat, hogy megkaphassa a vételárat. Az eladó sajnos nem gyanakodott, és megadta a kért adatokat. Pillanatokkal később pedig érkezett is az értesítés: 990 lejt vontak le a számlájáról egy ismeretlen weboldal javára. A vevő ezután eltűnt, az üzenetekre soha többé nem válaszolt.

 

A rendőrség megállapította, hogy a szóban forgó link nem az OLX hivatalos oldala volt, hanem egy ún. adathalász (phishing) oldal, amelyet kifejezetten ilyen csalásokra használnak. A hatóságok azonosították az IP-címet is, amelyről az üzenetek érkeztek: a csalás Kazahsztánból indult, a tettest azonban nem sikerült beazonosítani.

 

Mivel a nyomozás nem vezetett eredményre, a nagykárolyi ügyészség a büntetőeljárás megszüntetését kérte, amit a bíróság el is rendelt, így a pórul járt eladót még az a tudat sem vígasztalhatja, hogy legalább a csaló rendőrkézre került.

 

A rendőrség korábban már figyelmeztette a felhasználókat


A Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség korábban figyelmeztetést adott ki a hasonló módon elkövetett csalásokkal kapcsolatban. A rendőrség szerint a csalók az OLX.ro apróhirdetési oldalon kutatják fel áldozataikat, majd a kiszemelt hirdetővel a WhatsApp alkalmazáson keresztül próbálják meg felvenni a kapcsolatot. Az üzenetekben nem ritkán kifejezési és helyesírási hibák is vannak, mely arra enged következtetni, hogy a szöveget valamilyen online programmal fordítják.


Ezek az önmagukat potenciális vevőnek kiadó csalók nagy érdeklődést mutatnak az eladásra kínált holmi iránt, majd azt állítják, hogy át is utalták a termék ellenértékét, ám ahhoz, hogy az eladó számlájára is befolyjon az összeg, egy, az OLX felületének megjelenését másoló weboldalon meg kell adniuk a bankkártyájuk adatait. Ahogy a hirdető megnyitja a hivatkozást és megadja a kért információkat, a "vásárló" kerül nyerő pozícióba, hiszen a kártyához tartozó bankszámláról leemeli az rajta levő összeget és azonnal megszakít mindenféle kapcsolatot az eladóval.


A rendőrség fokozott éberségre figyelmeztet az ismeretlen forrásokból érkező linkekkel és csatolmányokkal kapcsolatban, illetve azt tanácsolja, hogy alaposan vegyük szemügyre a kapott üzeneteket, hiszen egy-egy kifejezésbeli vagy helyesírási hiba már gyanúra adhat okot. Hangsúlyozzák továbbá, hogy az OLX.ro honlap csak akkor kéri a felhasználó kártyaadatait, ha az érintett valamilyen plusz szolgáltatásért fizetne, pl. a feladott hirdetés kiemelése.


„Ha Ön is hasonló csalás áldozata lett, azonnal értesítse a bankját az esetről, és kérje a kártya zárolását és az esetleges tranzakciók leállítását. Ha az elővigyázatosság ellenére mégis anyagi kár érte, arra kérjük, tegyen feljelentést a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség székhelyén, Szatmárnémetiben, az Alexandru Ioan Cuza utca 5. szám alatt vagy a cabinet@sm.politiaromana.ro oldalon” – írja közleményében tavaly a hatóság.


Az OLX is tud az átverésekről


A népszerű apróhirdetési oldal a honlapján hosszasan részletezi mindazt, amit az ilyen „phishing” típusú átverésről tudni kell. Mint írják, a csalók a hirdetésben megadott telefonszámot használva WhatsAppon keresztül veszik fel a kapcsolatot a potenciális áldozattal. Mindenek előtt arra kérdeznek rá, hogy elérhető-e még a kínált termék, viszont üzenetük nem ritkán hemzseg a helyesírási hibáktól, ezért a hatóság és maga az OLX is arra gyanakszik, hogy külföldi állampolgárokról van szó, akik fordító szoftvereket használnak.


A csalók által küldött link egy, az OLX felületére nagyban hasonlító weboldalra visz tovább, ahol meg kell adni a banki adatokat. Az OLX hangsúlyozza, hogy amennyiben nekünk kellene pénzt kapnunk egy eladott termékért, soha nem kell megadni a bankkártyánk számát, lejárati idejét, de még a CVV kódot sem, egy valódi üzlet esetében a vevőnek ugyanis csupán az bankszámlaszámunkra van szüksége. A csalók megpróbálnak továbbá nyomást gyakorolni az áldozatra azt állítva, hogy nem érnek rá egész nap, sietni kell.


„Ezen a ponton fejezze be a beszélgetést, és jelentse a felhasználót. Az bejelentésben megadhat egy képernyőképet a beszélgetésről, a személy telefonszámát és a linket, amelyet küldött Önnek” – írja az OLX.