Összesen 6000 lejnyi pénzbírságot szabtak ki. Február végéig tart a veszettség elleni oltási kampány

.jpg)
Erősen fogott a Szatmár Megyei Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság (DSVSA) felügyelőinek a tolla február első hetében, hiszen két szakterületen végzett ellenőrzések során összesen 6000 lejnyi pénzbüntetést szabtak ki. Február végéig tart a veszettség elleni oltási kampány.
Az élelmiszerbiztonság ellenőrzésével foglalkozó szakfelügyelők február 2. és 9. között összesen 93 ellenőrzési akciót hajtottak végre, többek közt közélelmeztetéssel, hús- és tejtermékeket árusító egységeknél, de panziókat is meglátogatta.
Az ellenőrzések nyomán összesen négy szabálysértési esetben jártak el. Ebből egy pénzbírsággal zárult. Szatmárnémetiben egy élelmiszerüzletet bírságoltak meg 2400 lejre, mivel nem tudták iratokkal bizonyítani minden ott talált áru származási helyét.
Emellett a szatmárnémeti piacokon, három tejterméket árusító magánszemélyt csupán figyelmeztetésben részesítettek, mivel nem megfelelően tárolták az általuk eladásra kínált portékát.
Az ellenőrzések mellett az igazgatóság felügyelői jelen voltak a Kaplonyban rendezett XI. Böllérversenyen is. A sertéseket még vágásul előtt ellenőrizték, illetve utána pedig elvégezték a trichinavizsgálatot is. Az igazgatóság által küldött közleményből kiderül, hogy a versenyen állategészségügy szempontjából minden rendben volt.
A fent már említett időszakban az igazgatóság állategészségügyi biztonsággal foglalkozó szakfelügyelői összesen 78 esetben ellenőriztek.
Két, egy apai és egy szamosdobi gazdát pedig összesen 3600 lejre bírságoltak meg, mivel a kötelező iratok nélkül adtak-vettek sertéseiket.
Még a hónap végéig tart a veszettség elleni oltási kampány
A tavaly év végén megindított, a kutyák és macskák veszettség elleni oltási kampánya február végéig tart.
A szakemberek emlékeztetik a gazdikat arra, hogy kötelesek a házi kedvenceiket csipeltetni, ez a feltétele annak, hogy a kötelező védőoltást beadassák.
A közlemény kitér arra is, hogy nemcsak a házi kedvecként tartott kutyákat és macskákat, de a görényeket is oltani kell.
Az oltás célja, hogy mind az állatokat, mind pedig az embereket megvédjék, hiszen a veszettség átterjedhet az állatról az emberre, ami súlyos, halálos kimenetelű lehet.
Azonban azt is hozzá kell tenni, hogy azok a háziállattulajdonosok, aki az oltást vagy a csipeltetést elmulasztják, esetlegesen elutasítják komoly, több ezer lejes pénzbírságra is számíthatnak az állategészségügyi felügyelőktől.
A DSVSA vezetősége arra kéri a lakosságot, hogy bármilyen, állategészségügyre vonatkozó észrevétellel forduljanak bizalommal a 0800 826 787-es call centerhez, illetve a munkatársaihoz a 0261 715 956-os és a 0760 789 016-os telefonszámon.