Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Másodszorra is Oscar-díjat nyert a szatmárnémeti születésű Áfra T. Attila, volt kölcseys diák

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Január. 30. 2025. Csütörtök 10:13
Másodszorra is Oscar-díjat nyert a szatmárnémeti születésű Áfra T. Attila, volt kölcseys diák
Áfra Attila Tamás / Forrás: Áfra Attila Tamás Facebook oldala

A Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) január 27-én tette közé a 2025-ös tudományos és technikai Oscar díjazottjainak a listáját, amelyek között immár második alkalommal szerepel a szatmárnémeti születésű Áfra T. Attila neve is.

 

A technikai és tudományos Oscar ugyan nem jár akkora felhajtással, mit a filmes, ugyanakkor óriási elismerést jelent, hiszen azok, akik ezen elismerésben részesülnek, bizonyítottan jelentős értékkel járulnak hozzá a filmkészítés folyamatához - áll az oscars.org, azaz az Oscar-díj hivatalos oldalán.

 

A technikai Oscart idén Áfra T. Attila az Intel Open Image Denoise létrehozásáért kapta, amely egy nyílt forráskódú könyvtár, amely különféle hardvereken fut, így széles körben elterjedt, ezáltal javítva a számítógépes grafika minőségét az egész iparágban.

 

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karán végzett Áfra Attila ráadásul nem először, hanem már másodszor kapja meg e jelentős díjat, hiszen 2021-ben már elismerték munkásságát ily módon.

 

Idén 14 tudományos és technikai újításért összesen 37 díjazott veheti majd kézbe a technikai Oscar-díjat.

 

Idén a filmes, 97. Oscar-gálára március 2-án Los Angelesben kerül sor.

 

Áfra Attila Tamás. Az Intel Open Image Denoise projekt vezetője. Áfra Attila Tamás 1986. december 8-án született Szatmárnémetiben. Általános iskolai tanulmányait a 10-es számú Általános Iskolában végezte, majd a Kölcsey Ferenc Nemzeti Kollégium matematika-informatika szakos osztályában érettségizett.2005-ben kezdte egyetemi tanulmányait a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karán, informatika szakon, magyar nyelvű képzésben. Az alapképzés elvégzése után, 2008-ban beiratkozott az „Informatikai modellek optimalizálása” című mesterképzési programba, szintén a BBTE-n. 2010-ben számítógépes grafika témakörben kezdte meg doktori tanulmányait, közös képzésben a BBTE és a Budapesti Műszaki Egyetem keretein belül, Dr. Horia F. Pop és Dr. Szirmay-Kalos László professzorok irányítása alatt. 2013-ban szerezte meg a doktori címet, majd egyetemi tanársegédként dolgozott a BBTE-n.2015-ben szoftvermérnökként csatlakozott az Intelhez, ahol az Intel Embree projekten kezdett dolgozni, amelyért 2021-ben technikai Oscar-díjat kapott. Kutatási eredményeit számos tudományos publikáció és szabadalom dokumentálja. Jelenleg az Intel Open Image Denoise projektet vezeti, amelyet már a legtöbb háromdimenziós grafikai szoftvercsomag integrált.