Országos Vojta találkozó Szatmárnémetiben


A Szent József Rehabilitációs Központban megszervezett kétnapos Vojta workshop témája a kommunikáció és a felmérés volt.
Húsz Vojta terapeuta és két, a módszer iránt érdeklődő gyógytornász vett részt a november 23-24. között megtartott eseményen, melynek a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szent József Rehabilitációs Központja adott otthont.
A Romániai Vojta Társaság által megszervezett workshop témája a kommunikáció és a felmérés volt. „Fontos része magának a Vojta terápiának a pácienssel való kommunikáció, ha felnőttről van szó, ha pedig gyermekről, akkor a szülővel való kommunikáció. A jó együttműködés legalább 50%-ban hozzájárul ahhoz, hogy a szülők otthon is végezzék a terapeuta által javasolt és megtanított gyakorlatokat, illetve ha felnőtt páciensről van szó, akkor ahhoz, hogy a hozzátartozó szívesen megtanulja az otthon elvégzendő gyakorlatokat” – tájékoztatott Szátvári Emese Vojta tréner, a Romániai Vojta Társaság elnöke, a Szent József Rehabilitációs Központ gyógytornásza és Vojta terapeutája.
A Vojta terápia dr. Václav Vojta professzor nevéhez fűződik. A cseh számazású ortopéd-neurológus professzor rájött arra, hogy ha a testet különböző poziciókba helyezve különböző pontokat ingerlünk, a központi idegrendszerben genetikailag meghatározott mozgásmintákat tudunk kiváltani. Olyan esetben például, amikor egy csecsemő agyvérzést kapott születés után vagy oxigénhiány lépett fel, egy blokád keletkezik, és azok a minták, amelyek az agyban vannak nem tudnak előjönni. Ezért az illető gyermek nem tudja a mozásfejlődését azon a szinten előrevinni, ahogy azt genetikailag kellene.
„A Vojta terápia segítségével olyan sejteket lehet ebbe a mintába bevonzani, hogy kikerülve ezt az akadályt, mégiscsak hozzáférjünk az agyban lévő mozgásmintához. Ezt sokszor ismételve az agykéregre lenyomatot képez, és aztán a gyermek abból a lenyomatból automatikusan hozzá tud férni. Olyan ez, mint egy vonatsín, ami előtt van egy hóakadály, és akkor építünk mellé más síneket, ha az akadályt nem lehet eltüntetni. Kikerüljük a blokádot és mégiscsak célba érünk” – szemléltette a módszer lényegét Szátvári Emese.
Romániában jelenleg 236 Vojta terapeuta tevékenykedik, akik rendszeresen részt vesznek a Romániai Vojta Társaság által az ország különböző régióiban megszervezett továbbképzéseken. A tervek szerint 2025-ben Kolozsváron, Brassóban, Bukarestben és Suceaván találkoznak majd a Vojta terapeuták és a módszer iránt érdeklődő gyógytornászok.