Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ön tudja, mit kell tennie pontosan, ha balesetet lát? Ha nem, akkor mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat

Bede Emőke
Bede Emőke
December. 13. 2022. Kedd 13:39
Ön tudja, mit kell tennie pontosan, ha balesetet lát? Ha nem, akkor mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség nemrégiben úgy döntött, minden hónap 13-a, mely keddre esik, legyen a megelőzés napja, azaz egy olyan nap, amikor arról tájékoztatják a lakosságot, hogy a különféle vészhelyzetekben miként kell helyesen eljárni.


Ezen a kedden a közlekedési balesetek kerültek a kampány fókuszába. Ahogyan arra a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség felhívja a figyelmet, a közúti baleseteknél segítséget nyújtó civilek sajnos sokszor helytelenül cselekszenek, s ezzel nem ritkán épp azok életét sodorják veszélybe, akikét nem sokkal korábban megmentették.


A legnagyobb hiba, melyet ilyenkor el szoktak követni az emberek, hogy a sérülteket beültetik a saját autójukba annak érdekében, hogy mihamarabb, még a mentők kiérkezése előtt kórházba juttassák őket. Hasonlóan veszélyes lehet az is, ha a jószándékú, de hozzá nem értő ember helytelenül nyújt elsősegélyt, ha nem teszi meg a szükséges biztonsági intézkedéseket, túl későn vagy egyáltalán nem tárcsázza a 112-es segélyhívót, vagy a diszpécsernek hiányos adatokat ad meg. De akkor mégis mit kell tennie, ha balesetet lát? Mutatjuk!


Először is azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívót, minél pontosabban megjelölve a helyszínt, az áldozatok számát és egészségügyi állapotukat, hozzátéve azt is, ha esetleg az érintettek a roncsban rekedtek, ha folyik az üzemanyag, ha tűz ütött ki vagy ha füst tör elő a motortérből. Fontos továbbá az is, hogy a forgalom többi résztvevőjének is jelezzük, hogy baleset van előttük, hisz csak így állhatnak meg biztonságos távolságban, és ki kell tenni az elakadásjelző háromszöget is.


Amennyiben nem tudjuk, hogyan kell szakszerűen elsősegélyt nyújtani, akkor inkább koncentráljunk arra, hogy megnyugtassuk az áldozatokat, kommunikáljunk velük, tájékoztassuk őket arról, hogy már értesítettük a hatóságokat, és kérjük meg őket arra is, hogy ne tegyenek hirtelen mozdulatokat, hiszen ezzel súlyosbíthatják saját állapotukat. Egy esetleges tűz megelőzése érdekében kapcsoljuk le az autó akkumulátorát és készítsük kézügyünkbe a kocsiban található poroltó készüléket is.


Csak indokolt esetben (pl. ha az autó bármelyik pillanatban lángra kaphat vagy robbanás történhet) ajánlott kiemelni a járműben ülő sérülteket, akiket aztán biztonságos távolságba kell elvinni a roncstól. Ugyanakkor ne feledjük: a kiemelést nagyon óvatosan kell végrehajtani annak érdekében, hogy ne súlyosbítsuk tovább a sérültek állapotát.


Mielőtt hozzákezdenénk a sérült kiemeléséhez, győződjünk meg róla, hogy nincs a lába beragadva valamelyik pedál alá és hogy ki van kapcsolva a biztonsági öv. A sérültet óvatos mozdulatokkal, a hónalja alatt átnyúlva kell kihúzni, ügyelve arra, hogy a fejét vállunkkal végig egyenesen tartsuk. Miután sikerült kiemelni a sérültet, fektessük a földre, majd rögzítsük a testet. Ezt követően ellenőrizhetjük a sérült légzését és pulzusát, majd ha szükséges, elsősegélyt nyújthatunk neki. Ha a helyszínen mások is jelen vannak, kérjük segítségüket a kiemelésben.
 


Bármilyen állapotban is van a sérült személy, nem ajánlott saját autónkkal elindulni vele a kórházba, hiszen ez rendkívül veszélyes lehet az életére nézve. Koncentráljunk inkább arra, hogy a 112-es segélyhívó diszpécserének helyes információkat adjunk meg, így minden szükséges csapatok és eszközt időben kiküldhetnek a baleset helyszínére, pl. intenzív terápiás mentő és mentőorvos, SMURD-helikopter, SMURD-rohammentő és a megyei mentőszolgálat autó, feszítő-vágós egység, tűzoltóautó stb.