Ön támogatja a mobiltelefonok teljes betiltását az iskolákban? Így vélekednek az intézményvezetők


Az új tanügyi törvény bevezetése óta, már az előző tanévben megkezdődött az iskolai mobiltelefon-használat szigorítása szerte az országban. Számos iskolákban már első perctől igen drasztikus korlátozásokat vezettek be, másutt viszont enyhébben, rugalmasabban értelmezték a szabályokat.
Daniel David oktatási és kutatási miniszter csütörtöki közleményében kijelentette, hogy ő a maga részéről nem támogatja a mobiltelefonok teljes betiltását az iskolákban, de a pszichopedagógiai gyakorlat és a hatályos jogi szabályozás szellemében 'szigorúan' kell ellenőrizni azok tantermi használatát.
Hírportálunk a téma kapcsán szerette volna kideríteni, Szatmárnémetiben hogy áll most a helyzet, ezért több iskolaigazgatót is megkérdeztünk, náluk hogy járnak el a telefonhasználat korlátozásának kérdésében.
A legszigorúbban a Kölcseyben állnak a dologhoz
Pataki Enikő iskolaigazgató elmondta, ettől a hónaptól újabb szigorításokat vezettek be a telefonhasználati korlátozások kapcsán. Eddig csak az órán nem használhatták a diákok a telefont, de az osztályban maradhattak a készülékek, viszont azt tapasztalták, hogy ez nem működött. Gyakran elfelejtették kitenni, náluk maradt, könnyen elcsábultak a diákok.
Ezen a héten újabb szigorítás lépett érvényben: „Ettől a héttől az előkészítőtől tizedik osztályig teljes mértékben elvesszük a diákoktól a telefonjukat, a tanár, aki az első órát tartja, összeszedi egy dobozba, behozza a tanáriba, ahol el van helyezve egy kamerával megfigyelt fémszekrény, amiben minden osztálynak saját kulccsal zárható rekesze van. Az utolsó órát tartó tanárok innen viszik vissza a telefonokat az osztályokba. Ha napközben valamelyik tanár szeretné, hogy az óráján a gyerekek használják a telefont (egy kvízhez, vagy bármilyen feladathoz), akkor beviszi magával a dobozt, majd óra után visszateszi a szekrénybe. A tizenegy és tizenkettedik osztályosoktól nem zárjuk el a telefonokat, viszont ők sem használhatják azokat napközben, az indokolt esetek kivételével, viszont az ő készülékeik az osztálytermekben maradhatnak” – mutatott rá a jelenlegi szabályozásra az igazgatónő.
Elvonási tüneteket is tapasztaltak
Az ezzel kapcsolatos tapasztalatokról szintén a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója beszélt. Elmondta, több diák is tapasztalt már szorongást, megmagyarázhatatlan oknál fogva előtörő sírást a szigorítások bevezetését követő napokban.
„Már az első héten, ahogy a szigorítást bevezettük, már két nap után kezdtek az iskolai tanácsadónál jelentkezni a gyerekek, valódi elvonási tünetekkel: feszültségérzés, ok nélkül rájuk törő sírás, stb. A tanácsadó pedig megpróbálja megbeszélni a diákokkal ezt a helyzetet, akár technikákat mutatni nekik, amikkel hatékonyabban kezelhetik azt, hogy a telefonjuktól távol kell időt töltsenek. Szeretnénk, ha a diákjainak elkezdenének kicsit kevésbé függni ezektől az eszközöktől, megtanulják azt, hogy a telefon nem uralkodhat felettük. A felnőttek jó része talán könnyebben tud uralkodni magán, a gyerekek fölött viszont könnyebben átveszi az uralmat az eszköz. Szeretnénk ha ez változna, ha jobban tudnának koncentrálni, egymásra jobban figyelni” – tette hozzá az igazgatónő.

A Hám János Római Katolikus Líceumban már évek óta bevált és elfogadott házirend érvényes a mobiltelefonokkal kapcsolatban, tudtuk meg az intézmény vezetőjétől Ádámkó Istvántól, aki az alábbi módon fogalmazott:
„Nem vesszük el, gyűjtjük be reggel a diákjainktól a magukkal hozott telefont. Azonban az iskola területén mobiltelefon használata tilos. Amennyiben a tanár úgy ítéli meg, hogy a tanórán szeretné bevonni a mobil használatát a leadott anyaggal kapcsolatban, ez természetesen megengedett, s akkor elő lehet venni. Egyébként nem. Ha megcsörren a telefon óra közben, akkor azt a tanár elveszi, s a titkárságon leadja. Ez esetben kizárólag szülő számára adja vissza az igazgatóság részéről valaki, általában én személyesen. Ez nálunk évek óta így működik. Komolyabb gondunk nem volt a mobilhasználat miatt, s a diákok is egyetértenek, s elfogadják a házirendet”.
A Református Gimnáziumban nem veszik el a diákok telefonjait
Póti Eduárd iskolaigazgató elmondása szerint a Refiben igyekszenek betartani a törvényt anélkül, hogy túlságosan lekorlátoznák a diákokat. Cél a szabályozás és a rendelet, illetve a tanügyi törvényhez való igazodás.
„A Református Gimnáziumban nem hiszem, hogy a legszigorúbb módon járunk el, és nem is tartjuk ezt szükségesnek. Az ahogyan mi oldottuk meg a dolgot, egészen összhangban van a tanügyminiszter úr legutóbbi, ezzel kapcsolatos nyilatkozatával. Itt is él az az alapelv, hogy tanórákon a mobiltelefonok használata szigorúan tilos, kivéve, ha az óra tartalma ezt megköveteli. Tehát mindezekek fényében mi nem vesszük el reggel vagy napközben a telefont a gyerekektől, hanem minden tanár a maga óráján eldönti, hogy azt kéri-e a diákoktól, hogy tegyék ki a telefonjaikat például a katedrára, vagy olyan típusú órát tart, ahol használni is kell a telefont – szigorúan az oktatási célokat tartva szem előtt. Szünetben a mobilok visszakerülnek a diákokhoz, használhatják őket, összhangban a törvényekkel, az uniós GDPR irányelvekkel és az iskola belső rendszabályzatával, melyek mindegyike kimondja, hogy a telefonokat nem lehet arra használni, hogy fényképeket, videókat készítsenek és azokat megosszák (csakis az igazgatóság engedélyével – az igazgatóság pedig ilyen engedélyt nem nagyod ad, csak akkor, ha valamilyen extrakurrikuláris tevékenységet, ünnepnapot, vagy speciális eseményt tart az intézmény, melyek ideje alatt lehetőség van azok dokumentálására). Erről a témáról a kollégákkal az új iskolai év kezdetén, azaz szeptemberben beszéltünk is, illetve a szülőket is informáltuk ezekről a szabályokról, valamint a be nem tartásukkal járó következményekről. Most a síszünet idején is, egy kétnyelvű tájékoztatót ismét eljuttatunk a szülőkhöz, megismételve ezeket az információkat, ha már országos szinten is ilyen mértékű probléma lett az iskolai telefonhasználat” – fogalmazott Póti Eduárd iskolaigazgató.

Sárközújlaki iskolában is elzárják a tanítási órákra a telefont
A sárközújlaki Petőfi Sándor Általános iskolában szeptembertől vezették be a mobilhasználatra vonatkozó szabályozást, tudtuk meg Sopojan Renáta igazgatónőtől. A törvényi előírásoknak megfelelően az intézmény területén nem szabad mobiltelefont használni. Ezt belefoglalták az iskola rendszabályzatába is.
„A szabályozást még a tanév kezdetekor egy iskolai, átfogó szülőértekezlet során dolgoztunk fel. Mindenki tisztában volt tehát vele, hogy az iskola területén nem szabad mobilt használni. Számomra nagy visszaigazolás, hogy a szülők teljes mértékben egyetértettek ezzel. Azt viszont nem írtuk elő, hogy nem is hozhatják magukkal a diákok a tanintézménybe, mivel nagyon sokat ingáznak, s szükségük van a telefonra a tanítás után. Aki viszont mégis hozza magával, az csak és kizárólag saját felelősségére teheti" - részletezte az igazgatónő.
Majd megtudtuk, hogy milyen szabály vonatkozik az iskolában a maroktelefon használatára:
„Reggel minden diák a telefonját beleteszi egy dobozba, ami bekerül egy kulccsal zárható szekrénybe, amely minden osztályteremben megtalálható. Eddig a kulcs az ügyeletes osztályfelelősre volt bízva, azonban mivel igen gyakori volt, hogy emiatt ezt a diákot nem hagyták békén, ez is változni fog. Ezután egy tanár fogja kezelni a kulcsot, ami bekerül a tanári szobába, egy falon lévő táblára. Utolsó tanítási órán természetesen visszakapják a telefonokat. Ugyanakkor, ha a tanár úgy ítéli meg, hogy szeretné beépíteni a tanításba a mobiltelefont, akkor elő lehet venni a dobozból.“
Hozzátette: „Persze a gyerekek leleményesek. S olyan is előfordul, hogy a dobozba betett egy telefont, s egy másik volt nála. De tisztában vannak azzal is, hogyha az iskola területén használják, s azt egy tanár észreveszi, elveszi tőle. Ekkor kizárólag tőlem kaphatja vissza és csakis a szülőnek adom át. Például volt olyan szülő is, aki kérte, hogy maradjon a telefon a szünidő alatt az iskolában, azaz ne legyen a diáknál, hogy az megértse, felfogja a szabályt.“
A mobiltelefon használatának szabályozása óta eltelt időben pedig a diákok viselkedése is megváltozott: "Meg voltam győződve, hogy a mobiltelefon nélküli időszak elején majd megnő az agresszió a gyerekek körében. Azonban nem így történt, hanem pont az ellenkezőjét tapasztaltam. Mindenképp pozitív változás történ, sokkal többet vannak kint és jobban szocializálódnak, többet beszélgetnek egymással. S mindenképp kevesebb agressziót tapasztalok, ami szerintem nagyon jó dolog"- tette hozzá az intézmény vezetője.
A Rákócziban minden osztályban van telefonos szekrény
Gnándt Zoltán, a Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatója elmondta, igyekeznek alkalmazkodni a törvényekhez, ezért úgy döntöttek, a tanórák idejére szekrénybe zárják a diákok telefonjait, de ezt az osztálytermekben teszik meg:
„Az oktatási törvényben benne van világosan, hogy az oktatás időtartama alatt a diákoknál nem lehet telefon, kivételt képez az, amikor a tanár olyan tevékenységet folyat, ahol szükség van telefonhasználatra. Azért, hogy ennek eleget tegyünk, a diákok a telefonokat az első órai becsengetést követően elhelyezik egy, az osztályteremben lévő faliszekrénybe, aminek az egyik kulcsára az iskola adminisztrátora felügyel, a másik felől pedig az osztályfőnök rendelkezik. Neki azonban jogában van rábízni egy diákra, osztályfelelősre. A telefonok tehát ott vannak az osztályban, de elzárva, a szünetek idejére is. Nap végén a szekrényt kinyitják és mindenki kiveszi a saját telefonját. Ezzel eddig gond nem volt, mindenki elfogadta. Bármilyen probléma merülne is fel, az udvaron és a folyosón is van szolgálatos tanár, őket lehet értesíteni, ha valakinek pedig egészségügyi gondja lenne, és értesíteni kell a szülőt, a telefon ott van az osztályteremben, ki lehet venni. A kisebb osztályokban pedig még könnyebb a dolog, hiszen ott a gyerekkel egész nap ott van a tanító néni, aki osztályszinten kezeli ezt a dolgot” – fogalmazott az igazgató, aki hozzátette: „Én örülök ennek a szabályozásnak, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy amint kicsengetnek, máris a legtöbben a telefonjuk után kaptak, és szünet végéig azzal voltak elfoglalva. Most viszont lejönnek az udvarra, beszélgetnek, kicsit megszabadulnak a készülék rabságából. Tisztában vagyok azzal is, hogy mi felnőttek sem járunk a legjobb példával a gyerekek előtt, mert ha már két percet kell várni valamire, máris azonnal mi is a telefon után nyúlunk. Viszont talán a szabályozások által kicsit a függőséget mérsékelni tudjuk, legalább a gyerekek esetében" – fogalmazott az igazgtó.
A telefonhasználat korlátozásának kérdése mint láthatjujuk, akár már pár iskola esetében is eltérő mind a módszerek, mind a szigor tekintetében. Hogy melyik hozzáállás lehet célravezetőbb, arról lehet vitatkozni is, mi több, mi arra kérjük olvasóinkat, bátran foglaljanak állást cikkünk alatt, egy-egy komment formájában.