Olyan, mint egy jó beszélgetés Sándorral. Bemutatták Muhi Sándor legújabb kötetét

Hétfő délután, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szatmári tagozatának dísztermében mutatták be Muhi Sándor legújabb, a vizuális nevelés aktuális kérdéseit ismertető kiadványát.
A szép számban megjelent érdeklődőket mindenekelőtt Elek György publicista köszöntötte. Mint elmondta, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont minden évben igyekszik megjelentetni magyar nyelvű könyveket, azonban az idei évben a vezetőség úgy határozott, hogy elsősorban olyan könyveknek engednek teret, melyek oktató-nevelő jelleggel bírnak, és oly módon válnak hozzáférhetővé a szélesebb közönség számára is, hogy ez nem megy a tudományos igényesség kárára, azt pedig végképp szerették volna elkerülni, hogy olyan kiadványok lássanak napvilágot a forrásközpontnál, melyek politikai kampányok eszközeként szolgálhatnak. E szempontoknak Muhi Sándor Ne magyarázd, mutasd! című kötete teljes mértékben megfelelt, így a több évtized tapasztalatait szintetizáló, valóban hiánypótló munkából kézzel fogható kötet lett.
A Limes kiadónál megjelent módszertani kézikönyvet Szabó-Thalmeiner Noémi, a BBTE szatmári tagozatának igazgatója ismertette, de nem mulasztott el szólni néhány szót egykori kollégájáról, a szerzőről sem. "Muhi Sándort olyan embernek ismerhettük meg, aki az általa megfogalmazott alapelvek szerint él és tanít, ezáltal példakép diákok, kollégák számára is" – mondta el a tagozat vezetője, majd pontokba szedve, alapos részletességgel ismertette ezen alapelveket:
- Ne magyarázd, mutasd!
- Ahány tanuló, annyi megoldás.
- Nem rajzolni tanulunk, a világgal ismerkedünk.
- Tanulj, hogy taníthass!
- Tantárgyak közötti kapcsolat.
„A bemutatott öt alapelvről az újonnan megjelent könyvben is olvashatunk, melyet öröm kézbe venni, hiszen maga a könyv is Sándor jóízléséről, igényességéről beszél, formálja az esztétikai érzéket. Színes kivitelezése, minőségi lapra nyomtatott oldalai arra biztatják a potenciális olvasót, hogy vegye kezébe és ne tudja egyhamar letenni. [...] Egy krónika ez a könyv, hiszen híradást ad a tagozatunkon megvalósuló, húszéves képzőművészeti nevelésről. Az első megismerkedés után a könyv párbeszédre hív bennünket. Arra biztat, hogy olvassuk el az írásokat, hasznosítsuk a papírra vetett gondolatokat, ki-ki a maga szakterületén, pedagógusi munkájában. Olyan, mint egy jó beszélgetés Sándorral, vagy betévedni Sándor egyik órájára” – hangzott el a Szabó-Thalmeiner Noémi által mondott ismertetőben.
Végezetül maga a szerző, Muhi Sándor szólt a hallgatósághoz. „53 éven át tanítottam óvodától az egyetemig nagyon sok, és sokféle tanügyi intézményben ezt a tantárgyat, több mint 30 éven át dolgoztam pedagógiai líceumban, líceum utáni tanítóképzőben, több főiskolán, a nagyváradi, nagybányai és kolozsvári egyetemek kihelyezett tagozatain. Úgy ítéltem, ítélem meg, hogy ez ritka lehetőség, az élet nagy ajándéka, amit úgy tudok igazán megköszönni, ha folyamatosan tanulok és az időközi eredményeket megosztom szóban, írásban az érdeklődőkkel” – fejtette ki Muhi.
Hozzátette ugyanakkor, az e kötetben megfogalmazott tapasztalatok és ismeretek csak „egy rész részének a részét” képezik, így mindazok, akik érdeklődnek a téma iránt, bátran keressék fel a weboldalát, a muhisandor.com-ot, ahol további érdekes tartalmakat lehet találni. Mi több, a szerző szívesen postázza a kötet elektronikus változatát is bárkinek, aki átlapozná azt, viszont a könyvbemutatón nem tudott személyesen részt venni, annál is inkább, mivel a kiadvány kereskedelmi forgalomban nem kapható. Ehhez a muhisandor1945@gmail.com e-mail címen lehet felvenni vele a kapcsolatot.
A könyvbemutató végén dedikálásra került sor, illetve ki-ki feltehette azon kérdéseit is, melyekre esetleg a beszélgetés során nem kapott választ.