OECD-főtitkár: Románia energetikai biztonságát növeli, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről

Románia energetikai biztonságát növeli, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről - jelentette ki kedden Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
Cormann a romániai diplomácia éves közgyűlésén (RADR) elhangzott felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia viszonylag nagymértékben függ az Oroszországból származó energiaimporttól, mert gázfogyasztásának 30 százalékát, üzemanyag-importjának pedig az egynegyedét ez teszi ki, ezért is fontos, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről, ami növeli energetikai biztonságát.
Beszélt a romániai szociális helyzetről is, kifejtve, hogy szükség van a szociális háló megerősítésére, és közös erőfeszítésekre a szegénység visszaszorítása érdekében.
Az OECD főtitkára azt mondta, ki kell terjeszteni az integrált szociális ellátási szolgáltatásokat, növelni kell azok minőségét és lefedettségét. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Románia a legtöbb OECD-tagországtól elmarad a minőségi oktatáshoz, egészségügyi szolgáltatásokhoz, lakhatáshoz és közlekedéshez való hozzáférés biztosításában, márpedig ezek nagyon fontosak a szegénység csökkentése, az esélyegyenlőség biztosítása és a társadalmi mobilitás elősegítése szempontjából.
'Tárt karokkal üdvözöljük Romániát az átalakulásnak ezen az útján, az OECD-hez való csatlakozási folyamat kezdetén. A román gazdaság nagy ellenállóképességről tett tanúbizonyságot a precedens nélküli sokkokkal szemben. A világ más gazdaságaihoz hasonlóan azonban Romániának is jelentős kihívásokkal kell szembenéznie' - húzta alá az OECD főtitkára.
A Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinálásával megbízott Luca Nicolescu arról számolt be, hogy küszöbön álló lépésként Románia csatlakozási memorandumot nyújt be, amelyben kiértékeli, hogy Románia jogszabályai, politikái és gyakorlatai hogyan igazodnak az OECD jogi eszközeihez, 'és itt több mint 240 ilyen eszközről van szó' - tette hozzá.
Nicolescu felidézte, hogy az OECD-t olykor a 'gazdagok klubjának' nevezik, és valóban tagjai között tudhatja a világ legfejlettebb gazdaságait. 'Igen, valóban egy klub, a hasonlóan gondolkodó országok, a világot hasonló értékrend alapján megközelítő országok klubja' - fogalmazott Luca Niculescu.
A külügyminisztérium kedd és csütörtök között tartja a romániai diplomácia éves közgyűlését, amelynek központi témája Románia diplomáciai válasza a geostratégiai változásokra.