Norvég támogatásból fejleszt a szatmári Palade-líceum

Norvég kormánytámogatásban részesült a szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Technológiai Líceum, amely egy magyarországi partneriskolával és egy szatmárnémeti céggel együtt összesen 24 730 euróban kapott.
A tanév kezdetén rajtolt a program, amelynek neve: „Teachers learn from teachers” – Education, scholarships, apprenticeships and youth entrepreneurship programme financed by the EEA financial mechanism (2014-2021), 2021-ey-pcvet-0015. „A tanárok a tanároktól tanulnak” nevű program keretében egy tanulmányútat is rendeztek Székesfehérvárra, ahol a partner, a Kisalföldi ASZ Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola volt a vendéglátó. A szakmai továbbképzésen a szatmári iskolát kilenc szaktanár, a Backerei Fastus pékséget pedig két alkalmazott képviselt.
A szatmári pékség egyébként partnere a George Emil Palade Élelmiszeripari Technológiai Líceumnak, így a pékségi termékek és a péksütemények gyártásának gyakorlati képzést biztosítja az szatmári iskola szakoktatásában részesülő diákjainak számára.
Kerekes Antal-Zoltán, a szatmári iskola igazgatója, illetve Megyesi Emese projektmenedzser elmondták, hogy a szaktanárok külföldi továbbképzése által a diákok szakoktatásán kívánnak javítani, ugyanakkor lépést akarnak tartani az élelmiszeripar és a cukrászat technikájának újításaival, a tudomány új követelményeivel és a szakmát érintő kihívásokkal. Céljuk ugyanakkor a nehéz szociális helyzetben levő diákok integrálása a munkaerőpiacon.
A pályázati összegből 6000 eurót fordít a szatmári líceum a pék- és sütőipari szaklaboratórium fejlesztésére. A szatmári pékség 3000 euró támogatásból fogja felszerelni termeit, amely a szakmai gyakorlaton résztvevő diákok tevékenységeinek feljavítását szolgálja, továbbá 2200 euró támogatásban részesül a magyarországi oktatási intézmény, az a támogatás összegének többi részét pedig az öt napos székesfehérvári képzés költségeinek fedezésére fordították.
A képzés zárásaként munkatervek készültek, ugyanakkor a jövő év augusztusáig tartó programban részt fog venni a pékség két alkalmazottja, a hátrányos szociális helyzetben levő diákok integrálásában pedig segítséget fog nyújtani a szatmári iskola nevelési tanácsadója, Turtoi Tímea.