Neves nemzetközi pálinka- és párlatversenyről 18 éremmel tért haza az avasújvárosi Butka Sándor


Butka Sándor részt vett a XV. Quintessence Pálinka- és Párlatversenyen, ahonnan tizennyolc éremmel – amelyből öt arany volt – tért haza.
Az avasújvárosi Butka Sándor neve már jó ideje egybeforrt a pálinkakészítéssel. Számos esemény szakmai zsűrijébe meghívott szakember számára nincs lehetetlen, s szinte nincs olyan, amiből ne tudna és ne főzött volna már pálinkát. A hobbiként indult elfoglaltság mára már szenvedéllyé nőtte ki magát, s több versenyen megmérettetve párlatait, pálinkáit a legjobb minősítést hozta el.
Ezúttal a magyarországi Quintessence nemzetközi pálinka- és párlatverseny zsűrijét nyűgözte le, s 18 éremmel a tarsolyában térhetett haza.
A magyarországi Onga városában bírálták el a mintákat, de a Debreceni Egyetemen tartották a jubileumi verseny ünnepélyes díjkiosztó gáláját február 15-én.
A XV. Quintessence Pálinka- és Párlatversenyre – az előző évekhez hasonlóan – idén is rekordszámú minta érkezett: a kereskedelmi főzdék, magán- és bérfőzetők összesen 232 nevezőtől, 151 településről 2402 mintát neveztek, Magyarországon kívül Romániából, Szlovákiából és Szerbiából.
Butka Sándor 19 mintát nevezett be, s 18 éremmel tért haza a versenyről. A 18 érem közül öt a legfényesebben csillog: arany lett, hét ezüst, a többi pedig bronzérem.
„Többször is részt vettem már ezen a versenyen, s mindig más és más mintát viszek, soha nem ugyanazzal versenyzem. Nagy kihívást jelent a megmérettetés, hiszen, mint az a számokból is látszik, nagyon sokan neveznek erre. Ma már nem az alapanyag különlegességével lehet kitűnni, csakis a minőséggel. Hiszen ma már mindenki mindenből főz pálinkát, párlatot, emiatt kizárólag a tökéletessel lehet jó minősítést szerezni” – nyilatkozta Butka Sándor.
A szatmári versenyző háromféle – jázmin-, izabella- és tramini szőlőből –, valamint vadkörte- és céklapálinkájával érdemelte ki idén ezen a versenyen az aranyérmet. Ezüstöt hozott el merlot- és sauvignon blanc szőlőből, birskörtéből, naspolyából, Katalin-cseresznyéből, fekete berkenyéből, valamint sárgarépából készült pálinkákkal. Bronzérmes lett a cabernet sauvignon szőlőből, királyleányka borseprőből, somból, valamint ginből készült pálinkája.
Mint megtudtuk, aranyérmet 90 pont fölött kaphat egy párlat. Butka Sándor azt is hozzátette, hogy három olyan mintája is volt az ezüstérmesek között, amely csak egy-két ponttal maradt le az aranytól.
„Ma már csak és kizárólag a minőség számít. A mai napig, minden évben képzésekre járok. Csak így tudok fejlődni a pálinkakészítés terén, csak így lehet évről évre egyre tökéletesebb minőséget elérni. Nagyon fontos a folyamatos tanulás, hogy az esetleges hibákat már maga a készítő ki tudja küszöbölni, kiszűrni” – tette hozzá Butka.
Fotók: Butka Gergő közösségi oldala