Nemzet nevelőjére, gróf Széchenyi Istvánra emlékeztek, s Tündérkertet avattak Kőszegremetén - KÉPGALÉRIA, VIDEÓ

_fokep.jpg)
Szombaton délelőtt ünnepi istentisztelettel vette kezdetét idén is a hagyományokhoz híven Kőszegremetén a nagy magyar, Széchenyi István grófra való megemlékezés.
Az istentisztelet után, a református templom szomszédságánál állt meg az ünneplő tömet, hogy leleplezzék azt a lelkipásztori hivatalt jelző táblát, melyet az adományozó, a helyi református egyházközség gondnoka Cseh Alfréd leplezett le.
Néhány lépést téve, az ünneplő tömeg ismét egy emléktáblánál, a volt sajtós kolléga, a „hetvenkedő firkász“ Sike Lajos emlékére állított táblánál állt meg, hogy egy főhajtásnyi időre emlékezzenek az ikonikus szatmári sajtós alakra, s egyben arra a személyre, aki ezen ünnepség kezdeményezője, s hosszú évekig szervezője is volt. Többen koszorút is elhelyeztek az emléktáblánál.
Ugyancsak hagyomány, hogy az istentiszteletet követően az ünneplő tömeg gyalog zarándokolva teszi meg az utat Kőszegremete legmagasabb pontjára, a Domokos-domra, ahol már 1861 óta emelkedik vigyázón a Széchenyi-emlékmű, amelyet tavaly sikerült felújítani.
Az ünneplő gyülekezetet a kőszegremetei református lelkész, Sziszik József köszöntötte. Bú József kőszegremetei születésű fafaragóművész írását olvasta fel, amelyben Széchenyi István gróf munkásságáról, életútjáról, a magyarság előrehaladásáért tett törekvéseiről értekezett. Ugyanakkor örömét fejezte ki a lelkipásztor, hogy tavaly sikerült magyarországi kormányzati támogatásból nemcsak az emlékművet felújítani, de a Széchenyi-obeliszkhez vezető telket is megvásárolni, s az ünnepséghez méltó körülményeket teremtve így a nemzet nevelőjére való megemlékezéshez.
Nagy Szabolcs, RMDSZ-es parlamenti képviselő a köszönet hangjaival szólalt meg, s visszaemlékezett arra az időkre, amikor újságíróként Sike Lajossal dolgozott együtt, aki rákötötte, hogyha csak egyetlen egy rendezvény van, amelyre elmegy az mindenképp ez a kőszegremetei megemlékezés legyen. A képviselő kitért arra is, hogy a volt újságírónak köszönhető, hogy hagyomány teremtődött a nagy magyarra való megemlékezésből, megerősítve, szinte egyedülálló módon, a Széchenyi-kultuszt a megyében.
Kallós Zoltán, tanügyminisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára idén másodjára vett részt az ünnepségen. Kitért arra, hogy milyen erős nemzeti tudattal rendelkező közösség él Kőszegremetén, s reményét fejezte ki, hogy még sokszor emlékezhetnek meg Széchenyire ily módon, aki nevelője volt a nemzetnek, mint ahogy nevelője kell legyen ma egy településnek annak vezetője.
A köszöntőket követően többen a tisztelet koszorúit helyezték el az emlékműnél. Többek közt koszorút helyezett el Nagy Szabolcs, parlamenti képviselő, Kallós Zoltán államtitkár, Avasújváros község részéről Majlát Gábor polgármester.
Petőfi Körtefája és Tündérkert-avatás
Ezzel azonban nem zárult az ünnepség, hiszen ennek keretben Tündérkertet avattak, amelybe elsőként Petőfi körtefája kapott helyett. Csókási-Budaházi Attila, a helyi Tündérkert kialakításának a kezdeményezője beszélt erről a mozgalomról, s magáról a facsemetéről.
A „Petőfi 200” emlékév alkalmából, a Magyar Kulturális Alap kezdeményezéséből kiindulva, a Traditum Értékmentő Egyesület Erdélyben és a Partium területén 12 helyre juttatja el a Petőfi Körtefáját, s ebből az egyik került Kőszegremetére.
A csemete annak a fának a továbboltott ivadéka, amely alatt a költő utolsó estéjét töltötte.
A Tündérkert mozgalom szellemi vezére, Kovács Gyula erdész és pomológus, aki igyekszik megmenteni a Kárpát-medencében őshonos és lassan kihalóban lévő gyümölcsfafajtákat. Mivel ezek a fák ugyan nagyon ellenállóak, azonban nem azonnal produktívak, emiatt nem is kedveltek, ahogy ezt Budaházi Attila kihangsúlyozta, s ezért szabadulnak meg tőlük a gazdák.
A megemlékezés a kőszegremetei kultúrotthonban folytatódott ünnepi ebéddel, amelyen a Felsőtárkányi Hagyományőrző Néptáncegyüttes, valamint az avasújvárosi Négy Kőmalom Kulturális Egyesület néptáncosai színvonalas előadásukkal szórakoztatták az egybegyűlteket. Az avasújvárosi együttes egy mérai lakodalmat mutatott be, szemet gyönyörködtető kalotaszegi autentikus népviseletben.