Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Nem vizsgáltatták be a sertéshúst. Több gyermek is kórházba került trichinellózis miatt

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 13. 2023. Péntek 13:28
Nem vizsgáltatták be a sertéshúst. Több gyermek is kórházba került trichinellózis miatt
Fotó: Szatmár.ro archívum

Néhány nappal ezelőtt trichinella-fertőzést igazolt a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) a megye délnyugati részén található Felsőboldádon – sajnos már csak azt követően, hogy a családból többen is kórházba kerültek a fertőzött sertéshús miatt.


A hatóság közleménye szerint az érintett család disznót vágott, viszont a húst nem vizsgáltatták be fogyasztás előtt. A húsból többen is fogyasztottak, és sajnos a betegség nem váratott sokat magára: több családtag, köztük három gyermek is kórházi ellátásra szorult. A szatmári kórház szóvivője, Rodica Lohan szerint három, ugyanabból a családból származó, 4, 9 és 11 éves gyermeket a trichinellózis miatt be is kellett utalni a fertőző betegségek osztályára.


A DSVSA közleménye szerint a tulajdonos a sertés leölését követően nem vizsgáltatta be a húst, ez csak akkor történt meg, amikor a családtagoknál jelentkeztek a trichinellózisra utaló specifikus tünetek. A hatóság hozzátette, mivel a sertés nem volt regisztrálva az országos adatbázisban, ezért a tulajdonosnak kártérítést sem fognak fizetni.


Milyen tünetek jellemzik a fertőzést az emberben?


„A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39-40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, a szívizomkárosodás alakulhat ki” - írja a trichinellózisról a webbeteg.hu.


A vizsgálatot nem érdemes tehát elbliccelni. Az analízis elvégzéséhez a tulajdonosnak/kérelmezőnek az állat rekeszizmából kell mintát vinnie, illetve kéznél kell legyen személyi igazolványa, a sertés füljelzője, valamint az analízis 26,18 lejes ellenértéke. Ugyanakkor a DSVSA felhívja rá a figyelmet, hogy a magánrendelők díjszabása változhat. Az igazgatóság zárszóként arra is emlékeztet, hogy a háztáji sertések leöléséből származó húst szigorúan tilos értékesíteni, e törvény megszegése pedig akár komoly szankciókat is vonhat maga után.