Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket a borravaló megadóztatása. Szatmár megye a sereghajtók között


A borravaló megadóztatásából alig 6 millió lej folyt be az államkasszába a január-május közötti időszakban. Az összeg több mint felét, 3,2 millió lejt a bukaresti bárokban és éttermekben hagyott jattok után fizették be, a lista másik végét pedig Vaslui megye zárja, ahol az elemzett időszakban összesen 2.583 lejt könyveltek el mint borravaló, azaz havi átlagban 517 lejt – derül ki egy, a profit.ro által készített elemzésből.
Különösen alacsony ez az 5,96 millió lejes összeg annak fényében, hogy a kormány az idei költségvetés összeállításakor úgy számolt, 12 hónap leforgása alatt 95 millió lej folyik majd be e forrásból. Az első 5 hónap eredményeit látva azonban erősen megkérdőjeleződik, hogy lehetséges-e egyáltalán megközelíteni a kitűzött célt. Ennek fényében a profit.ro egyértelmű kudarcként értékelte a kormány ezen intézkedését, annál is inkább, mivel számos megyében rendkívül kis összegeket fizettek be jattadóként. E megyékben a vendégek valószínűleg készpénzben, az összeget a nyugtán fel nem tüntetve hagynak borravalót a bárokban, éttermekben, így biztosítva a vendéglátásban dolgozókat, hogy az állam nem tudja lefölözni tőlük a 10 százalékot.
10.000 lej alatti összeget fizettek be a január-május közti időszakban az alábbi megyék: Vaslui – 2583 lej, Szilágy – 3386 lej, Vrancea – 4485 lej, Tulcea – 5407 lej, Szatmár – 5819 lej, Ialomita – 5968 lej, Krassó-Szörény – 6738 lej, Giurgiu – 8034 lej és Buzau – 8262 lej. Szatmár megyében egyébként 436 vendéglátó egység számolt el jattadót.
A lista másik végén értelemszerűen a gazdaságilag vagy turisztikai szempontból fejlett megyék állnak: Kolozs – 431.029 lej, Ilfov – 317.253 lej, Konstanca – 311.138 lej, Brassó – 251.694 lej, s mint említettük, az élen a főváros áll, ahonnan nem kevesebb mint 3,24 millió lejnyi jattadót fizettek be.
Háttér
A képviselőház még decemberben, döntő házként fogadta el a borravalót szabályozó törvénytervezetet, amelynek értelmében a vendéglátó egységek vendégei által hagyott borravalót fel kell tüntetni a nyugtán, tehát adóköteles; bankkártyával is fizethető, és értéke nem haladhatja meg a fogyasztásért fizetett összeg 15 százalékát. A jogszabályjavaslat elfogadása mellett 189, ellene 34 képviselő szavazott, négyen tartózkodtak.
Miklós Zoltán parlamenti képviselő, az RMDSZ pénzügyi szakpolitikusa akkor elmondta, többpárti célkitűzés volt a borravaló rendszerének törvényes szabályozása, azonban a gyakorlati kivitelezést a szövetség módosító javaslata értelmében fogadták el.
'A jogszabály tisztázza a borravaló törvényes fogalmát, mely szerint csak az a pénzösszeg nevezhető borravalónak, amelyet a vendég a nyugtán szereplő összegen kívül önszántából ad a kiszolgálásért. Azonban továbbra is tilos bármilyen szolgáltatást borravalóhoz kötni, a borravaló ezentúl is opcionális lesz' – fejtette ki a törvénytervezet elfogadása után Miklós Zoltán.
A vendéglátó egységekben 2023. január elsejétől a borravalót tehát kétféleképpen lehet feltüntetni a nyugtán, a vendég kérésének megfelelően: fix összegként vagy a fogyasztás összegéhez mérten, százalékban. Ez utóbbi esetben a vendég kiválaszthatja, hogy a végösszeg 0 és 15 százaléka között milyen összeget szán borravalóra.
Az alkalmazottak borravalóból származó jövedelme fizetésen felüli jövedelemnek számít, ezért jövedelemadó-köteles lesz, azonban kevesebb adóterhet vetnek ki rá, csupán a 10 százalékos személyi jövedelemadót. A vendéglátó egység munkatársának be kell vezetnie a borravalóként kapott összegeket a könyvelésbe. A kapott borravalók értékét kötelező lesz szétosztani az alkalmazottak között, ennek módszertanát a vendéglátó egység belső szabályzatának kell rögzítenie.