Nem mindig megérős a sufnituning


A Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR) amellett, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a hazai autóalkatrész-piacot, arra is törekszik, hogy tudatosítsa a tulajdonosokban, az improvizált megoldások olykor komoly veszélyt jelenthetnek a forgalom többi résztvevőjére is.
„A RAR keretében működő Piacfelügyeleti Igazgatóság számos színtéren szervez akciókat, túl a szokásos ellenőrzéseken. Munkájuk kiterjed az autó életciklusának minden szakaszára, beleértve az alkatrészpiacot, a javítóműhelyeket, a műszakiztató állomásokat (ITP), a tachográfműhelyeket és a bontókat is“ - írja szerkesztőségünknek küldött közleményében a hatóság. Hozzáteszik, hogy a vámhatóságok kérésére végzett ellenőrzések során csak tavaly 18 olyan autóalkatrész-szállítmányt tartóztattak fel, amelyek nem felelnek meg az európai szabványoknak.
Nyomatékosítják ugyanakkor, hogy a megfelelő minőségű alkatrészek jelenléte sem garantálja a szakszerű javítást, ha azt nem egy, a RAR által engedélyezett műhelyben végzik el. 2024 végére körülbelül 12.500 engedélyezett műhely működött az országban, melyeknek listája elérhető a www.rarom.ro weboldalon. Itt pontos adatokat kaphatunk egy-egy műhelyről például annak kapcsán, hogy meddig érvényes a RAR által kiállított autorizáció, de akár arról is, hogy milyen jellegű járműveket fogadnak, és melyek azok a járműtípusok, amelyeket egyáltalán nem vállalnak.
A hatóság hangsúlyozza, hogy érdemes mindig olyan területre szakosodott szervizt felkeresni, amely valóban, biztonságosan képes megoldani a tulaj által jelzett problémákat és megfelelő minőségben elvégzi a kért módosításokat, tehát pl. ha fóliáztatni szeretnénk az ablakokat, akkor ne egy karosszérialakatoshoz vigyük az autót.
„Arra kérjük a gépjármű-tulajdonosokat, hogy gondolják át, mennyire éri meg azon spórolni, hogy egy engedély nélküli műhelyt választanak. Ha ugyanis a javítás minősége nem megfelelő, nincs valódi garancia, és ha panasz esetén a hatóságokhoz fordulnak, nehéz lesz bizonyítani, hogy a javítást hol is végezték valójában. Más szóval, az illegális javításokat végző személyek elleni jogi lépések több időt és erőforrást igényelnek” – figyelmeztet Mihai Dogărescu mérnök, a Piacfelügyeleti Igazgatóság vezetője.
A RAR közleménye szerint folyamatos megfigyelés alatt tartják a műhelyeket, s amennyiben úgy tapasztalják, hogy valamelyikben nem engedélyezett munkákat végeznek, úgy a bírság sem marad el. Saját bevallásuk szerint nem az a céljuk, hogy minél több büntetést szabjanak ki, hanem az, hogy a szabálytalanságok feltárása és szankcionálása révén biztosítsák a rendszer helyes működését a közlekedésbiztonság érdekében, legyen szó sofőrökről, utasokról vagy gyalogosokról.
Tavaly több mint 4.500 ellenőrzési akciót hajtottak végre szervizekben, tachográfműhelyekben, bontókban stb., és a feltárt szabálytalanságok nyomán 7,3 millió lej összértékű büntetést szabtak ki.
Hozzáteszik továbbá, hogy immár nem csak terepen tartanak ellenőrzéseket, hanem a piacfelügyelet jegyében az online felületeket is ellenőrzik. Figyelemmel kísérik az online térben aktív autó-, alkatrész-, és szervizpiacokat, ideértve a járműgyártókat, importőröket, alkatrészforgalmazókat, ivalamint az autójavítókat és bontókat is.