Nem kímélik a 112-es segélyhívó diszpécsereit a telefonbetyárok


A Speciális Távközlési Szolgálat (STS) legfrissebb közleménye szerint az idei év első nyolc hónapjában több mint másfél millió olyan hívást fogadtak a diszpécserek, amelyeket véletlenül indítottak, esetleg a tárcsázó egy szót sem mondott a hívás során, vagy csak a STS munkatársait pocskondiázták a vonal másik végén levők. Az ilyen telefonbetyárkodások az első nyolc hónapban indított, mintegy 2,7 millió nem vészhelyzetről szóló hívás több mint felét teszik ki.
A hatóság közlése szerint január és augusztus között az operátorok több mint 6,7 millió hívást fogadtak, beleértve a valós és a nem vészhelyzetről szóló hívásokat is. A kifejezetten poénból vagy szidalmazási céllal indított hívások száma 163 ezerre rúgott, és ami még súlyosabb, hogy ezeknek háromnegyedét felnőttek követték el.
A „vicceskedő” vagy a diszpécsereket szidalmazó személyek augusztus végére már 880 órányi hívással terhelték le a rendszert. Olyan értékes percek ezek, amelyekben akár valóban bajban levő személyeken lehetett volna hamarabb segíteni.
A legmegbotránkoztatóbb annak a Iasi megyei személynek az esete, aki nyolc hónap alatt 15.000-szer tárcsázta a segélyhívót, azaz napi szinten 62-szer. A hívó feltöltő kártyás telefonról indította a hívásokat, és az esetek túlnyomó többségében borzalmasan viselkedett a hívást fogadó diszpécserrel. Hasonló esetet jelentettek Maros megyéből, ahol ugyanaz a szám 7109-szer tárcsázta a 112-t, illetve Botosani-ból is, ahol valaki 5160 hívást indított a segélyhívó felé.
A STS emlékeztet rá, hogy a 112 visszaélésszerű hívogatása akár 2000 lejjel is büntethető, amennyiben pedig a hamis bejelentés nyomán a hatóságok ki is vonulnak a helyszínre, úgy a maximálisan kiszabható bírság 4000 lejre nő. Sőt, amennyiben ugyanazt a személyt egy éven belül másodszorra kell megbírságolni ugyanezen oknál fogva, úgy 4000-től 8000 lejig terjedő bírsággal szankcionálhatják az illetőt.
Nem minden hívás érkezett azonban rossz szándékkal, rengeteg a telefon nem megfelelő kezeléséből eredő véletlen tárcsázás, de előfordulnak úgynevezett „zsebhívások” is, amikor az érintett telefonja vagy valamilyen okoseszköze véletlenül tárcsázza a segélyhívót, és a hívók sokszor nincsenek is tudatában, hogy az eszközük épp egy vészhívást bonyolít. A STS minden ilyen helyzetbe került személynek azt javasolja, hogy válaszoljon az operátorok ellenőrző hívására és tudassa velük, hogy csak véletlenül tárcsázta a 112-es számot.
Szatmár megyében januártól augusztus végéig egyébként 89.580 hívást fogadtak a 112-es diszpécserek, ezeknek 42 százaléka, azaz 37.818 hívás nem valódi vészhelyzetről szólt.