Negyed évszázada van fenn a felsőoktatás térképén Szatmár a BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata révén

.jpg)
Nyugodt szívvel állítható, hogy nincs olyan magyar tannyelvű elemi oktatású tanintézmény a megyében, ahol ne a BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatáról került volna ki az oktató. Hiszen 25 év alatt egész pontosan 683 pedagógus tanult ezen felsőoktatási intézményben. A tagozat 25 éves fennállását ünnepelték meg május 9-én az egyetem székházában változatos szakmai programokat felsorakoztatva.
Elsőként dr. Szabó Thalmeiner Noémi, aki 2018-tól a kihelyezett tagoztat igazgatónője, köszöntötte az ünnepi rendezvényen szép számmal megjelenteket, néhány mondatban kitérve a szatmári tagozat beindulására, megköszönve munkatársai mindennapi hozzájárulását a tanintézmény sikeréhez. Az esemény partnerszervezetei az Edu Well Net Egyesület és a Paidagogos Egyesület voltak.
Majd átadta a szót dr. Markó Bálintnak, a BBTE magyar tannyelvű oktatásért és kihelyezett tagozatokért felelős rektorhelyettesének, aki az egyetemek fontosságát ecsetelte, hiszen az oktatáson és kutatáson túl ezen tanintézményeknek a társadalommal való kapcsolattartás is a missziója, s ezen három pillér szervesen összefügg. Hozzátette, hogy az egyetemeknek az is a feladata, hogy kitalálja a jövő szakmáit. Emellett röviden visszapillantott a szatmári egyetem létrejöttére, a szolid alapokra, amelyekre akkoriban építkezniük kellett. De a jövőbeli tervekről is ejtett néhány szót: „Vannak terveink arra nézve, hogy a kihelyezett tagozatot hogyan fejlesszük, bővíteni szeretnénk.“ Majd külön kiemelte, hogy: „az innen kikerülő diákok a tudást képviselik, s hozzájárul a szatmári egyetem a magyar generáció növekedéséhez és megmaradásához, ami egy kiemelten fontos dolog.“ Zárszavában pedig kifejtette, hogy szeretné azt hinni, hogy a kihelyezett tagozat jelenlétével nagyon fontos eleme tud lenni annak, hogy itt maradjon a magyar közösség a megyében.
„25 éve van fenn a felsőoktatás térképén Szatmár megye“ - kezdte köszöntőjét Pataki Csaba Szatmár megye tanácselnöke. A gyerekek nagyon gyorsan nőnek, s a nevelésüket már a bölcsődékben, óvodákban, az elemi iskolákban meg kell kezdeni. Az önkormányzatok partnerek ebben. A megyében számos településen épült új tanintézmény, vagy a meglévő lett felújítva, s a kihelyezett tagozatról kikerülő pedagógusok így megfelelő környezetbe oktathatnak, kikerülve az egyetem padsoraiból. „Ők a legfontosabbak, akik jövőt formálnak. Gyermekeink nevelésében és oktatásában alapvető szerepet játszanak, előkészítve őket az élet kihívásaira“ - tette hozzá. Ugyan mindenki nyugatra vágyik, viszont az önkormányzatoknál azon dolgoznak, hogy mindenki, aki itt született itthon érezze magát és itt is maradjon, s ehhez hozzájárul a megfelelő oktatás is.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere ünnepi beszédében megköszönte mindazok munkáját, akik lehetővé tették, hogy beindulhasson Szatmárnémetiben a kihelyezett tagozt. Kitért ugyanakkor a pedagógus szakma hatalmas felelősségére is, s mióta szülő még inkább megtanulta értékelni a tanítók munkáját, amely komoly kihívást jelent a mai világban. „Mindezek mellett folyamatos küzdelem folyik, hogy gyermekeink az anyanyelvükön tanulhassanak itthon a szülőföldjükön. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a magyar gyermekeket magyar tannyelvű iskolába íratni, hiszen csak így maradhatnak meg a közösség részeként. Nincs más módja annak, hogy megismerjék gyökereiket, megőrizzék identitásukat. Minden erőnkkel meg kell őriznünk a magyar oktatás színvonalát, melynek alapja a sikeres pedagógusképzés“ - fogalmazott a polgármester.
A kihelyezett tagozat a szatmári tanfelügyelőséggel együttműködésen alapuló kapcsolatot ápol. Az ünnepségen a tanfelügyelőséget Szejke Ottília, az elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő képviselte, aki egy Nelson Mandela idézettel nyitotta meg köszöntőjét, amely szerint „az oktatás a leghatalmasabb fegyver, amelyet arra kell használni, hogy megváltoztasd a világot“. Ennek fényében hangsúlyozta ki, hogy mekkora jelentősége van a szatmárnémeti kihelyezett tagozat működésének, hiszen 25 éves fennállása óta sikerült a megyében valamennyi magyar tagozatos óvodában és elemi tagozaton szakképzett oktatót biztosítani. „Olyan pedagógusokat felkészíteni, akik az emberi személyiség tisztelete és kibontakoztatása mentén képesek értékorientált és kompetens értelmiségi munka megvalósítására. Ezt érzem a kihelyezett tagozat tevékenységében és ezt érzem nagyon sok innen kikerült pedagógus munkájában.”
Az egyetem 25 éves történetét Csáki Júlia, a tagozat titkárnője örökítette meg az óvodapedagógus és tanítóképző szak profiljához igazodva, kicsit rendhagyó, de annál inkább szórakoztató, mesés prezentáció formájában, amely többször is mosolyt fakasztott a jelenlévők arcára.
A tagozat történetének bemutatása után pedig a volt és a mostani oktatók, mentorok munkáját köszönték meg egy emléklap átnyújtásával.
A megnyitó ünnepség záróakkordjaként a jelenlegi hallgatóktól egy népdalcsokrot hallhattak a jelen lévők, Nevezi Dobosi Csilla felkészítő tanár vezényletével.
Az esemény részeként kiállítást rendeztek a diákok munkáiból, megjelent kötetekből, kiadványokból. A délután folyamán pedig több szakmai előadásra került sor.
Elsőként dr. Szőke Milinte Enikő előadása következett a pedagógus és iskola szerepéről az információs társadalomban. Annak idején Szőke Milinte Enikő a BBTE kolozsvári pedagógiai tanszékének tanársegédeként részt vett a tanítóképző beindításában, későbbiekében pedig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense lett, jelenleg az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem oktatója.
Ezt követően dr. Tóth Szilárd, a BBTE Történelem és Filozófia Karának docense „Másfél évszázados a modern kolozsvári tudományegyetem“ címmel tartott előadást.
Emellett a Mondrian Blocks játék műhelybemutatójára is sor került Kökényesi Imre tolmácsolásában.
Az ünnepi torta felvágása koronázta meg a jubileumi ünnepséget.
Után pedig kerekasztal beszélgetésre került sor: egyrészt a tankönyvírás rejtelmeiről, ennek moderátora Lakatos-Fleisz Katalin volt, illetve Stark Gabriella moderálta a bölcsődei nevelés kihívásairól szóló megbeszélést.