Ne feledje, csökkent az áramkompenzáció felső határértéke


A világ más országaihoz hasonlóan Romániában is óriási mértékben megemelkedett energiaárakkal kell szembesülniük a fogyasztóknak, legyen szó családokról, kisvállalkozásokról vagy akár nagyobb cégekről. S ahogyan máshol is, úgy a kormány Romániában is konkrét intézkedéseket tett annak érdekében, hogy csökkentsék az előre meghatározott feltételeknek eleget tevő fogyasztók energiaszámláit.
Románia kormánya az árkompenzációról szóló sürgősségi kormányrendeletet egy szeptember eleji ülésen hosszabbította meg, így az energiaárak kompenzációjára 2023. augusztus 31-ig lehetőség van, viszont fontos tudni, hogy az elektromos áram kapcsán van némi változás. "A lakosság számára marad a 0,68 lejes díjszabás kilowattóránként havi 100 kilowattos fogyasztásig, nem módosult a 0,8 lejes díjszabás sem, amit a 100 kWh fölötti fogyasztásnál kell fizetni, viszont a felső határértéket csökkentették 300-ról 255 kilowattórára. A gáznál is marad a kompenzáció, vagyis 0,31 lej kilowattóránként a fogyasztástól függetlenül. A kis- és középvállalkozások, az élelmiszeripar, a mezőgazdasági termelők a fogyasztás 85%-ára kapnak kompenzációt" – tudatta korábban Kelemen Hunor miniszerelnök-helyettes.
Az energiaügyi miniszter korábbi tájékoztatása szerint az árkompenzáció 5,2 millió háztartási áramfogyasztót (a lakosság 55 százaléka), illetve 2,2 millió háztartási földgázfogyasztót (a hálózatba kötött 3,6 millió háztartás csaknem kétharmada) érinti.
Ársapka a tűzifára
Természetesen több millióan vannak az országban olyanok is, akik nem gázzal, hanem tűzifával fűtenek a téli mínuszok idején. Számukra lehet fontos hír az, amelyről Tánczos Barna környezetvédelmi miniszer néhány nappal ezelőtt közösségi oldalán számolt be.
„A kormánykoalíció döntése alapján a Környezetvédelmi Minisztérium olyan jogszabályt készít elő, amellyel a tűzifa és a fűtéshez használt faanyagok árát korlátozzuk a következő 6 hónapos periódusban. A projekt kidolgozása után a kormány asztalára kerül jóváhagyásra. Az egész Európát érintő energiaválság, valamint a rövid- és középtávú kilátások kapcsán mesterséges áremelkedések sorozatát tapasztaljuk a fűtéshez használt legtöbb nyersanyag esetében. Romániában több mint 3 millió háztartást fűtenek tűzifával vagy tüzelésre használt faanyaggal. Meggyőződésünk, hogy amikor fennáll a veszélye annak, hogy az állampolgárok széles köre váljon indokolatlan áremelések áldozatává, rendkívüli intézkedéssel és korlátozott ideig, az államnak kötelessége beavatkozni és megakadályozni az ilyen helyzetek előfordulását. Jelenleg szakembereink azon dolgoznak, hogy a jogszabály részleteit kidolgozzák, és minél hamarabb közzé tegyük” – írta a tárcavezető. Hozzátette, a tűzifára kivetett árplafon mellett a jogszabálytervezet más ellátásvédelmi intézkedéseket is tartalmaz majd, ideértve a fűtéshez használt faanyag alapú termékek exportjának ideiglenes korlátozását az EU-n belül és az unió határain kívülre is.
Sokan kapnak rekordmagas összegekről szóló számlákat
Ahogyan arról egy korábbi anyagunkban beszámoltunk, a fogyasztóvédelem országos szintű ellenőrző akciót indított annak okán, hogy rengeteg lakossági panaszt kaptak a nem helyesen kiszámolt villanyszámlák miatt.
„Az ANPC biztosai által tartott ellenőrzések az áramszolgáltatókat célozzák meg, és elsősorban azt vizsgálják, hogy a cégek betartották-e a hatályos törvényeket a magánszemélyek számláinak kiszámításakor. Annak érdekében, hogy megállapíthassuk, a reklamáció megalapozott-e vagy sem, az ANPC biztosai minden egyedi esetben nagy figyelemmel elemzik a szükséges dokumentumokat” – tudatta a fogyasztóvédelem.
A hatóság erről szóló közleményében mindenkit arra intett, hogy mielőtt valaki a fogyasztóvédelemhez fordulna a panaszával, először vegye fel a kapcsolatot a szolgáltatóval, amennyiben pedig így nem sikerül közös nevezőre jutni, töltse ki a hatóság honlapján található formanyomtatványt. Azok azonban, akik már megkapták a villany levágásáról szóló figyelmeztetést, és úgy érzik, jogtalanul kerültek e helyzetbe, ne habozzanak, mihamarabb tegyék meg a bejelentést a fogyasztóvédelem felé.