Navracsics Tibor Szatmárnémetiben: nincs az az érv, amellyel ma magyar fiatalokat háborúba lehetne küldeni


Kedden érkezett meg Szatmárnémetibe az RMDSZ megmondó-sorozata: az Északi Színház termében Kelemen Hunor szövetségi elnök és Navracsics Tibor, a magyar kormány területfejlesztési minisztere beszélgettek az Ep-választások kapcsán nem csak június 9. tétjéről, hanem arról is, hogy milyen változásoknak kell bekövetkeznie az új parlamenti ciklusban. De válaszoltak a közönség kérdéseire is, akiket érezhetően izgalomban tartanak a külpolitikai és európai események.
Az egybegyűlteket Kereskényi Gábor polgármester köszöntötte, majd következett maga a beszélgetés, melyet Kelemen Hunor gratulációval indított. A polgármesternek gratulált a városban véghezvitt látványos fejlesztésekhez, melyekről az előadás előtt maga is megbizonyosodott. “Aki egy hónapig nem járt Szatmárnémetiben, már látja a változásokat” - jelentette ki. Mint rámutatott: a fejlődéshez két feltétel kell: jó vezető és konjunktúra, hogy legyen miből építeni. Mindkettő adott volt, 500 millió eurónyi EU-s támogatás lehívásával komoly eredményeket ért el a városvezetés.
Szóvá tette továbbá azt is, hogy Szatmár megyében a számos fejlesztés mellett egy politikai kuriózum is felkelti a figyelmet: A Nemzeti Liberális Párt a szélsőséges AUR-al állt össze, a céljuk pedig az RMDSZ elsöprése. Ezt a választási szövetséget pedig meglepő módon a PNL csúcsvezetése nem is kommentálta, szemet hunynak felette.
Kelemen szerint nem véletlen, hogy a szatmáriak érdeklődnek az Európai politika iránt, hiszen a közelben háború zajlik, emiatt pedig feltevődik a kérdés, hogy az átterjedhet-e ide. És nagyon közel van Magyarország, melynek kapcsán az érdekelheti a szatmáriakat, hogy meddig kell még néha egy órát, vagy többet is várni a határátlépésre.
A beszélgetők felhívták a figyelmet arra, hogy Románia jól járt az EU-tagsággal, a befizetett összeg háromszorosát kapta vissza támogatásra - a felzárkózás pedig jó ütemben haladt. Navracsics Tibor szerint az EU átlag 50-60 százalékán álló ország ma már 80 százalékon áll. Sajnálatos azonban, hogy a látványos fejlődés elsősorban a fővárosok környékére korlátozódott. Románia schengeni csatlakozása viszont lehetőséget teremt a Szatmárnémeti-Nyíregyháza-Debrecen-Nagyvárad régió fejlesztésére - ezt a lehetőséget pedig ki kell használni.
Az EU ellen felhozott leggyakoribb kritika a túlszabályozottság. Ezzel kapcsolatban mindkét beszélgetőpartner egyetértett. Gond az is, hogy Nyugat-Európa nem ismeri a közép-európai körülményeket, amiatt pedig a szabályozások sokszor visszásra sikerülnek.
Navracsics Tibor szerint probléma továbbá az is, ahogy az EU az orosz-ukrán háborúhoz áll: a fegyverszünet követelése helyett fegyverkezésbe hajszolják a tagállamokat, a résztvevő feleket pedig a konfliktus újabb és újabb fejezetei felé terelik.
A beszélgetés végkicsengéseként elmondhatjuk: a felek egyetértettek abban, hogy az EU-ra nincs alternatíva, a már létező rendszert kell jobbá tenni. Ehhez viszont ott kell legyen a döntéshozók között az RMDSZ is, hiszen az erdélyi magyarok érdekeit ők tudják a leghatékonyabban védeni. Kelemen szerint a választásokon magas részvételre kell számítani, mert a nagy román pártok ezt az állami és parlamenti választások főpróbájának tartják - emiatt is kell a lehető legtöbb magyarnak urnához járulni.
A nézői kérdéseknél szóba került az özvegyi nyugdíj ügye, amit az RMDSZ támogat, de a kormánypártok részéről politikai akarat nincs ennek bevezetésére. A drogfogyasztás büntetésének szigorítása mellett érvelt Kelemen Hunor, a schengeni csatlakozás kapcsán pedig Navracsics Tibor kijelentette: év végéig születhet döntés, 2025. áprilisa lehet a konkrét csatlakozás időszaka.