Nagy-Britanniába utazna? Mutatjuk, hogyan és mennyiért igényelhet elektronikus beutazási engedélyt


Áprilistól mindazoknak, akik Nagy-Britanniába utaznának és nem rendelkeznek vízummal, szükségük lesz egy úgynevezett elektronikus beutazási engedélyre, azaz ETA-ra. Mutatjuk, hogyan lehet ezt igényelni, és mennyibe kerül a dokumentum.
Az intézkedés a romániai, így a szatmári beutazókra is vonatkozik, ugyanakkor vannak olyan specifikus esetek is, amikor nincs szükség ETA-ra. Az egyik legegyértelműbb eset, ha az utazó már rendelkezik érvényes vízummal, vagy olyan engedéllyel, melynek birtokában legálisan élhet, dolgozhat vagy tanulhat az Egyesült Királyság területén. Akkor sem kell kiváltani az engedélyt, ha repülővel utazunk valahova, és valamelyik brit reptéren van a csatlakozásunk oly módon, hogy a határellenőrzésen nem kell újra átesnünk. Nincs szükségük ETA-ra a brit vagy ír állampolgároknak sem, és természetesen azoknak sem, akik kifejezetten brit vagy brit tengerentúli területeken kiállított útlevéllel utaznak. Emellett azoknak sem kell kiváltaniuk az elektronikus beutazási engedélyt, akik brit vagy ír állampolgárságuk mellett egy másik nemzet állampolgárságával is rendelkeznek, azaz kettős állampolgárok, és rendelkeznek érvényes brit vagy ír útlevéllel, esetleg más úti okmánnyal, mely igazolja a kettős állampolgársági státusukat.
Aki sikeresen kiváltotta az ETA-t, legfeljebb 6 hónapig tartózkodhat az Egyesült Királyságban, függetlenül attól, hogy turisztikai vagy családlátogatási céllal, esetleg biznisz vagy rövidtávú tanulmányok miatt érkezik a szigetországba. Kiemelendő továbbá, hogy akkor is szükség van az engedélyre, ha reptéri átszállás esetén az utazónak át kell esnie a határellenőrzésen is. Ezt mindenképp érdemes indulás előtt megérdeklődni a légitársaságtól, ha nem közöltek előzetesen erre vonatkozó információt. A brit kormány a kiadott tájékoztatásban kiemel még egy-két, kevesebbeket érintő okot, majd hozzáteszik, hogy minden más esetben az ETA helyett vízumot kell igényelni.
Fontos tudni továbbá, hogy az ETA a hivatalos applikáción vagy a kormány weboldalán keresztül igényelve 10 fontba kerül, más források ennél nagyobb tarifát is felszámolhatnak. Hangsúlyozzák, hogy amennyiben családostól utazik valaki, a család minden tagja számára meg kell igényelni az engedélyt, azaz még a babáknak és a kisgyerekeknek is. Visszatérítés nincs, tehát ha az út elmarad, a 10 font is odalesz.
Amennyiben valaki ETA-t igényelne, megteheti ezt a már említett hivatalos applikáción keresztül, ehhez csupán az útlevelet kell majd befényképezni és magát az igénylő arcát. Az utazási adatokat nem kell megadni. Amennyiben megtörtént az igénylés, átlagosan 3 napot kell várni a válaszig, viszont az emberek java része már jóval hamarabb kézhez kapja az engedélyt. A kormány weboldalán túl más platformokon is lehet kérni az ETA-t, viszont gyorsabb ügyintézést egyik weboldal sem tud biztosítani.
Amint a brit hatóságok kiállítják az ETA-t, erről e-mailben értesítik a kérelmezőt. Az engedély 2 évig érvényes, vagy addig, amíg a kérelmezésnél bemutatott útlevél is érvényes. Jó tudni továbbá, hogy amíg érvényes ETA-val rendelkezünk, annyiszor utazhatunk az Egyesült Királyságba, ahányszor csak szeretnénk, tehát nem kell minden alkalommal kifizetnünk a 10 fontot.
További információk a brit kormány weboldalán.