Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Nagy az érdeklődés az EKE kirándulásai iránt. Csak tavaly 37 túrát szervezett az egyesület

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Január. 19. 2023. Csütörtök 13:13
Nagy az érdeklődés az EKE kirándulásai iránt. Csak tavaly 37 túrát szervezett az egyesület

Nagyon gazdag évet tudhat maga mögött az Erdélyi Kárpát Egyesület szatmári szervezete: 2022-ben nem kevesebb mint 37 túrát sikerült megszervezzenek, a tervek szerint pedig az idei évben sem szeretnék alább adni ezt a teljesítményt.
 

Szerkesztőségünk megkeresésére Márk-Nagy János, az EKE szatmári szervezetének elnöke összegezte az egyesület 2022-es évét, illetve nagy vonalakban beszámolt az idei célkitűzésekről is.

Mint elmondta, egy igen sikeres évet tudhatnak maguk mögött, főként a túrák tekintetében, melyből 37-et sikerült rendezni a tavaly, köztük számos gyalogtúrát, kerékpártúrát, magashegyi- és sítúrát, illetve vízitúrákat is. Mindezekre igen nagy igény mutatkozik, jól mutatja ezt az egyesület tagjainak növekvő száma is, mely az utóbbi egy évben látványosan gyarapodott. Jelenleg több mint 140 tagot számlál az egyesület.

„Ez a folyamat valamikor a pandémia okozta bezártság után kezdődött. Az emberek elkezdték igényelni a természetben való aktív időtöltést. De nem csak a felnőttek, hanem a gyerekek is, ugyanis a Kisbakancs túrák tavalyi, 3. szezonja is igen kiemelkedő volt, több mint 100 gyermek vett részt ezeken. Ez pedig nagy öröm számunkra, mert mi azt szeretnénk, ha egy minél egészségesebb, minél aktívabb társadalomban éljünk, ez is az EKE hosszú távú küldetése: „Egészséges környezetben élő, egészséges társadalom”. Ezt a gyerekek nevelése folytán lehet leghatékonyabban elérni, ezért is nagyon jók ezek a kirándulások” – mutatott rá az egyesület vezetője, aki hozzátette, a tavalyi Kisbakancstúrák résztvevőit éppen most vasárnap, azaz január 22-én fogják majd díjazni, 10 órától a Kossuth-kertben.

A kisgyermekes családok számára megszervezett túrákon túl az előző évekhez képest tavaly nőtt a kerékpáros honismereti túrák száma is, ami szintén egy pozitív előrelépés. A többnapos kerékpáros túrák egyre népszerűbbek a szatmáriak körében, nagy igény mutatkozik az ilyen jellegű kirándulásokra is.



Ezen kívül tavaly három vízi túrát is szerveztek, illetve sikerült feléleszteni a „Szatmáriak Európa négyezresein” nevet viselő programot is, mely bő tíz évvel ezelőtt megszakadt.

„Igyekszünk minden évben egyszer elmenni az Alpokba, vagy egy más helyre, és magas hegyeket mászni. Tavaly egy tízfős csapattal másztunk meg négy darab 4000-es csúcsot, egy kétnapos túra keretében az olasz Alpokban. Ezt idén is folytatni fogjuk, a tervek szerint pedig Svájcba utazunk, már ki is szemeltünk többek között egy 4600 méteres csúcsot, idén szeretnénk ezt megmászni. Jómagam szerettem volna, hogy Szatmáron is legyen egy olyan egy csapat, amely képes magashegyi túrákat végig csinálni, vagy akár szervezni is. A tavaly 10-en vágtunk neki ennek a túrának, ebből kilenc embernek teljesen új volt ez a dolog, ezért is nagyon örülünk, hogy mindannyian végig tudták csinálni, köztük négyen egészen fiatalok” – magyarázta Márk-Nagy.


 

Ugyanakkor tavaly is volt Tour de Tur, mely szintén nagyon jól sikerült, több mint 320 résztvevő volt a versenyen. A hagyományokhoz híven, ezúttal is négy versenyszámot hirdetett az EKE, két távot a kerékpárosoknak és kettőt a futóknak. De így lesz ez idén is, amikor 17. alkalommal szervezik meg ezt a versenyt.

Márk-Nagy János elmondta, november óta már iratkozni is lehet a versenyre, azóta pedig már több mint 40 személy be is nevezett.

„Most az elején kicsit lassabban megy a beiratkozás, de reméljük, hogy a verseny napjáig idén is megközelítjük a tavalyi résztvevőszámot. Bár hozzá kell tenni, kénytelenek voltunk emelni a nevezési díjak összegén. Nagyon megdrágult minden. Azok a szolgáltatások, amiket igénybe veszünk, illetve amiket használunk, mind-mind nagyon megdrágultak. Tavalyig több éven keresztül nem drágítottunk, idén viszont muszáj volt. De még mindig olcsóbbak vagyunk, mint bármilyen más hasonló rendezvény a régióban.”
 

Idén is lesznek vízitúrák

Vízitúrát idén hármat tervez szervezni az EKE. Egyet a Tiszán, kettőt a Szamoson. Ezekből az egyik takarítási akció is lesz, mely során a vízen kenuzók összegyűjtik majd a vízen úszó és a meder szélein, illetve a part mentén fellelhető szemetet, a Szamos Szatmártól egészen Vetésig tartó szakaszán. A tervek szerint a szemetet úszó platformokra gyűjtik majd, amit az önkormányzatok fognak elszállítani.

A vízitúrák közül ez utóbbit a Lidl üzletlánc támogatásával szervezik majd meg, viszont a projekt további két akciót is magába foglal, melyeket az Élet Fája Egyesülettel és a Multisalva Egyesülettel közösen fog lebonyolítani az EKE.


 

Fontos a Szamos part megőrzése

„Dolgozunk továbbá a szatmári védett területek projektjének dokumentációján is, ugyanis a Szamos szatmári szakasza mentén egy városi védett területet szeretnénk létrehozni. Meglepő, hogy a Szamos árterülete még itt benn a városban is mennyire gazdag. Annak ellenére, hogy közel vannak a töltések, nagy a forgalom. A Szamos még mindig egy nagyon gazdag ökológiai folyosó.

Mindezek mellett, viszont nagyon fontos lenne – ezt pedig már régóta hangsúlyozom – a hatósági jelenlét is. Annak érdekében, hogy ezt a területet az emberek biztonságosan élvezni és használni tudják, szükség lenne arra, hogy ne féljenek lemenni oda. Ne legyen tele szeméttel és emberi ürülékkel, helyette bárki nyugodt szívvel mehessen le oda a kellemes időtöltés reményében. Ez pedig nem infrastruktúra-, sokkal inkább menedzsmentfüggő dolog lenne. Fontos, hogy hogyan kezeli a hatóság, az önkormányzat ezt a területet. Ha egy-egy rendőrjárőr naponta néhányszor végigsétálna a töltésen, már ez is sokat segítene. Nem feltétlenül kell ott legyenek állandóan, de ha időnként jelen vannak, akkor idővel csökkenne az illegalitásoknak a száma is.

A karbantartás tekintetében úgy gondolom meg lehet tartani a természetes dzsungeles állapotokat, illetve létrehozni egy tanösvény létre lehetne hozni, és karban tartani azt.

Nagyon szép a szatmári Szamos-part, és éppen azért, hogy az emberek megismerjék, létrehoztunk egy Facebook-oldalt is, Városi Természet Szatmáron címmel, ahová folyamatosan teszünk fel fényképeket is. Szeretnénk, ha az emberek megismernék és értékelnék ezt területet, hiszen a természet a városban kőkeményen jelen van, és azoknak is van lehetőségük ide kimozdulni, akik távolabbra nem tehetik meg, hogy elutazzanak. Ide nap mint nap bárki kimehet, a természet pedig bizonyítottan nagyon jótékony hatással van az emberi pszichére, hát használjuk ki ezt” – foglalta össze a kérdés kapcsán alkotott véleményét az EKE vezetője.


 

Bioszféra rezervátumot hoznának létre Szamár megyében

Végezetül Márk-Nagy János egy határon átívelő európai uniós pályázatról is beszámolt, mely bár még kezdeti szakaszában van, mégis roppantul izgalmas lehet, ha sikerül végigvinni.

Az Erdélyi Kárpát Egyesület közösen a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságával és a Kárpátaljai Papilio Természet- és Környezetvédelmi Egyesülettel közösen egy olyan projektet szeretne letenni, mely által a Szatmár és Bereg – azaz a hármashatár – vidékét egy bioszféra rezervátumként ismertetnék el az UNESCO-val.

„A szatmári és a beregi síkság a hegyek lábánál található mélyen fekvő terület, melynek egy különleges élővilága van. Bár síkvidék, alacsonyan fekszik és folyók határozzák meg, mégis nagyon sok hegyvidéki élőlényfaj jelen van ezen a területen, ami tudományos szempontból kuriózum. Mi pedig azt szeretnénk elérni, hogy UNESCO-s elismertséget kapjon, ami turisztikai szempontból is kedvezően hatna a vidékre.

Az UNESCO-nak van egy Ember és bioszféra nevet viselő programja, melyben azokat az területeket szokták kijelölni, ahol ember és természet harmonikusan együtt él. Nem kifejezetten a szigorúan védett természeti területek vannak ebben a kategóriában, hanem olyanok, ahol emberi jelenlét van, illetve a táj is az ember és a természet közös együttélése nyomán alakult évszázadokon át. Ezt szeretnénk nemzetközileg elismertetni. Azzal pedig, ha turisztikailag nagyobb figyelmet kapnának ezek a területek, akkor talán az ott élők is jobban kezdenék értékelni saját környezetüket, felismerve annak értékeit és különlegességét. Egyelőre viszont az még dolgozunk rajta, várhatóan az év második felében lesz belőle egy leadható pályázat” – tette hozzá Márk-Nagy János.

Az egyesület vezetője végezetül az idei túratervre tért még vissza, mely kapcsán elmondta, folyamatban van annak elkészítése, 1-2 héten belül véglegesíthetik, viszont mivel sok túra lesz 2023-ban is, ezek megszervezésén pedig igen sokan dolgoznak, ez is egy időigényes feladat.