Nachbil pincészet Blaufrankische lett a megye legjobb bora

A XVI. Családi hétvége és gyereknap keretein belül rendezték meg idén a Megyei Borversenyt is, amelynek egyik legfőbb feladata a helyi borászatok népszerűsítése, egyfajta seregszemléje. Nemcsak a legjobb bor lett a Nachbil Borászaté a megyében, de vörösborai taroltak saját kategóriájukban. Mutatjuk kik kaptak még aranyat fehér- és vörösbor kategóriában.
Egyre több és egyre magasabb értékeket képviselő borok kerülnek ki a megye nagyobb és kisebb pincészeteiből. Az utóbbi időben fokozott hangsúlyt kapott a minőségi bortermelés, s ennek hatására kitűnő borokat alkotnak a hozzáértő borászok, amelyek bármely hazai vagy nemzetközi versenyen megállják a helyüket.
Az egyik ilyen rangos helyi megmérettetés a Megyei Borverseny, amely a helyi borok seregszemléje egyben, s amelyre idén egész pontosan 178 mintát neveztek be a közismert és neves megyei pincészetek. Ezek közül 93 fehérbor, 15 rozé és 70 vörösbor volt. A megye minden szegletéből hoztak mintákat, többek közt Túrterebesről, Tasnádbalázsházáról, Avasújvárosból, Szatmárhegyről, Halmihegyről, Krasznabéltekről, Nagykárolyból, Erdődről, Kálmándról, Sárközújlakról, Magyarcsaholyból, Dobráról.
Már pénteken reggel 9 órától megkezdték az elismert és szakmai zsűri tagjai a minták kiértékelését. Nem volt egyszerű dolguk, hiszen a benevezett rengetek minta mindegyikét értékelniük, pontozniuk kellett. A borversenyeken a pontozás során figyelembe veszik többek közt a látványt, azaz a bor színét, állagát, aromagazdagságát, ízét, lecsengését, az összhatását.
A zsűri elnöke volt Szakács-Orha Imre, Dip.WSET, Master of Wine hallgató, a WINB Development Egyesület (Románia) alapítója és elnöke. A zsűri további tagjai: Szövérdfy-Szép Zoltán borszakértő (RoVinHud szervezője), Moldovan Alexandru, Dragomir Alin (Temesvárról) borszakértők, valamint Gál István (Weinakademiker/DipWSET) bormester.
A vörösborok között 12 aranyat, 18 ezüstöt és 15 bronzot osztottak szét. A benevezett rozé borok között nem volt aranyérmes, 4 ezüstre és 3 bronzéremre érdemest találtak. Fehérborok esetében pedig 7 aranyérmet, 17 ezüstöt, 27 bronzérmet osztottak. Aranyérmet a 18,51 és 20 közötti, az ezüstérmet a 17,51 és 18,50 közötti, a bronzérmet pedig a 16,51 és 17,50 közötti pontszámot elért borok kapták.
A fehérborok esetében a Halmihegyen működő Mike pincészet 2021-es Rajnai Rizlingje bizonyult a legjobbnak, s nagyarannyal tüntették ki, a vörös boroknál pedig a krasznabélteki Nachbil borászat 2021-es Blaufrankische vitte el a pálmát, s ugyancsak nagyarannyal jutalmazták. Idén megválasztották a verseny legjobb borát is, egyfajta Best in Show-t, amely így egyben a megye legjobb bora is, s ez nem más mint a Nachbil borászat Blaufrankische, amely így azonnal két aranyéremmel térhet haza.
Fehérborok között aranyéremmel tüntették ki a nyertes Mike Pincészet Rajnai Rizlingjén kívül: az avasújvárosi Butka Pincészet 2021-es Bakatorát, a krasznabélteki Nachbil Borászat 2022-es Sauvignon Blanc-ját, a krasznabélteki Jurchis Borászat 2022-es Királyleánykáját, az ugyancsak krasznabélteki Cobusceanu Borászat 2022-es Aromera borát, az avasújvárosi Ludróczki Borászat 2022-es királyleánykáját, illetve furmint borát.
Vörösborok között aranyérmet szerzett még a Nachbil Borászat Blaufrankischén kívül: Nachbil Borászat másik zászlósbora egy 2018-as Syrah Reserved, továbbá arannyal térhetett haza a dobrai Pogány borászat 2015-ös Cabernet Sauvignon-ja, a halmihegyi Mike Pincészet 2019-es Cuveéje, a Nachbil Borászat 2020-as Cuvee selectionja, dobrai Pogány pincészet 2015-ös Feketeleánykája, Nachbil Borászat 2020-as Blaufrankische, a Nachbil 2021-es Syrah Reserved-je, krasznabélteki Cobusceanu Borászat 2019-es Cabernet Franc-ja, a Nachbil Borászat 2018-as Cuvee Selectionja, a halmi Nastase Borászat 2021-es Ianis bora, valamint a Mike Pincészet 2019-es Feketeleánykája.
Szakács-Orha Imrét, a zsűri elnökét kérdeztük, hogyan értékeli az idei versenyt, s milyenek a benevezett borok:
„Meglepően kiemelkedő volt a borok minősége. Ami külön meglepett, hogy a vörösborok sokkal jobbak, mint a fehérek. Már csak azért is meglepő ez, hiszen köztudott, hogy ez a vidék, leginkább fehérborokhoz való szőlő termesztésére lenne alkalmas, legalábbis a klíma szerint. Azok, akik nyertek rendelkeznek megfelelő technikai felszereltséggel, s ez rendkívül fontos, főleg a fehérborok esetében. A minőségi szint a fehérboroknál nagyon ingadozott, ami meglepő volt számomra. Meglátásom szerint a megyében két nagyon erős régió van, az egyik a Halmihegy, ahol a talajadottságok nagyon erősek, és a másik régió, ahol ugyan nem olyan kiemelkedő a talaj minősége, de nagyon magas a borkészítési technológia, az pedig a Krasznabélteki zóna. Emiatt úgy gondoltam a verseny kezdetén, hogy a legjobb vörösborokat majd halmihegyi régióból, a legjobb fehérborokat pedig a krasznabélteki zónából kapjuk majd. Meglepetésként ért, hogy az elképzelésemre rácáfoltak borok, s pont fordítva történt. Minőségileg és pontszám szerint is mindenkinél a Nachbil Blaufrankische a maximális értéket kapta, ez lett a legjobb. Amit ajánlani tudnék a borászatoknak, hogy kicsit jobban oda kellene figyelniük a borok tisztaságára, a kénhasználatra, a dugók minőségére, s ezekkel máris magasabb minőségű terméket tudnának kihozni.“
Az ünnepélyes díjátadóra a Kossuth-kerti színpadnál került sor pénteken este.
Aki szeretné megkóstolni a megye neves pincészeteinek a borát, az látogassa meg a Kossuth-kertben, a Csalági hétvége keretében működő borudvart, ahol sorra kint találhatók a megye neves borászatai.
A verseny támogatói: Autonet Import Kft., Kreativ Kft., Profi Tools, Agrii Kft.
A versenyt a Szatmári Szőlészek és Borászok Egyesülete, a Partiumi Falugazdász Hálózattal, valamint a Szatmár Vidékfejlesztésért Egyesülettel közösen szervezte, a Szatmár Megyei Tanács, Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, "G.M. Zamfirescu" Kulturális Központ támogatásával.