Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Munkaerő a börtönből – Szatmár megyei cégek is élhetnek a lehetőséggel

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 12. 2025. Szombat 08:07
Munkaerő a börtönből – Szatmár megyei cégek is élhetnek a lehetőséggel

A Szatmárnémeti Büntetés-végrehajtási Intézet nem csupán fogvatart, hanem lehetőséget is teremt. Az intézmény vezetősége pénteken, a sajtó munkatársainak tartott nyílt nap alkalmával számolt be arról a komplex és sokrétű programról, amely a fogvatartottak munkába állítására és oktatására épül, azzal a céllal, hogy a szabadulás utáni visszailleszkedés minél eredményesebb legyen.

 

Sabou Adrian börtönigazgató elmondta, hogy a szatmári börtön jelenleg két Szatmár megyei céggel áll szerződésben: az egyik cégnél használt zsákokat mosnak ki a rabok, a másik helyen pedig kábelezést végeznek. E helyszíneken összesen 35 fogvatartottat foglalkoztatnak. Sabou hozzátette, a pandémia negatív hatással volt a cégekkel történő együttműködésekre, hiszen a szigorú lezárások idején a rabok nem hagyhatták el a börtönt, és így az addigi, külső munkaponton végzett feladataiknak is búcsút kellett inteniük. Mire pedig a korlátozó intézkedéseket feloldották, a cégek már betöltötték a megüresedett helyeket, melynek okán már nem volt szükség tovább a rabok foglalkoztatására.

 

Megtudtuk továbbá, hogy a börtön saját, Gorunului utcán található gazdaságában, ahol állattenyésztés és zöldség-, illetve gyümölcstermesztés zajlik, további 25 személy dolgozik, míg az intézmény belső feladatait – mint például konyhai munka, takarítás, javítási-fenntartási feladatok – 83 fogvatartott látja el. Ők vízvezeték-szerelőként, fűtősegédként, kőművesként, festőként, szakácsként, pincérként, borbélyként vagy takarítóként segítik a börtön működését.

 

A munkavégzés nem csupán hasznos időtöltés, hanem célzott reintegrációs eszköz is. Az intézmény vezetése hangsúlyozta: a munka révén a fogvatartottak készségeket szereznek, önértékelésük javul, és esélyük nyílik arra, hogy a szabadulást követően törvényes úton tudjanak megélhetést biztosítani maguknak.

 

Kedvező feltételek a munkáltatóknak

 

A börtönigazgató nyomatékosította, hogy a cégekkel való együttműködés nem csupán szociális, hanem gazdasági szempontból is előnyös. Az elítéltek foglalkoztatása során ugyanis:

  • a cégek mentesülnek a társadalombiztosítási járulékok és egyéb szociális költségek alól,
  • a szerződés teljes időtartama alatt biztosított a megfelelő létszám, hiszen ha valaki kiesik a napi munkából, egy másik fogvatartottat osztanak be a helyére,
  • a bérezés rugalmas, egyéni megállapodás szerint alakul,
  • nincs szükség külön munkaszerződésekre a fogvatartottakkal, a cég csak az intézménnyel köt szolgáltatási szerződést,
  • a munkavégzéshez használt eszközök, anyagok biztonságban vannak: lévén, hogy a börtön személyzete a munkavégzés alatt is biztosítja az őrzést, nem áll fenn lopás kockázata
  • az őrzés és étkeztetés költségeit az intézmény viseli,
  • a cégek saját munkatársai is részt vehetnek a munkafolyamat irányításában, a börtönszemélyzettel együttműködésben.

 

Sabou Adrian hangsúlyozta, hogy a munkára jelentkező fogvatartottakat egy belső bizottság választja ki, figyelembe véve azok képzettségét, korábbi munkatapasztalatait, egészségi állapotát és magatartását, így csak azok a fogvatartottak kerülnek a külső munkapontokra, akik valóban helyt tudnak állni.

 

Tanterem a rácsok mögött

 

A munkalehetőségek mellett a börtöben nagy hangsúlyt fektetnek az oktatásra is. A Szatmárnémeti Inkluzív Oktatási Központtal partnerségben az intézet általános iskolai oktatást is biztosít elemi és általános iskolai szinten, sőt a jövőben szeretnék az oktatási ajánlatot középiskolai képzéssel is bővíteni. A 2024–2025-ös tanév során 30 fogvatartott iratkozott be az iskolai programba, és közülük 16-an sikeresen el is végezték az adott évfolyamot. A többiek idő közben vagy szabadultak, vagy áthelyezték őket más büntetés-végrehajtási intézetekbe.

 

Emellett modern képzések is szerepelnek a programban: a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség által kidolgozott 2025-ös képzési terv részeként elindították pl. a „Digitális kompetenciák – az információs technológia használata mint tanulási és ismeretszerzési eszköz” című tanfolyamot, amelyet 15 fogvatartott végzett el sikeresen. Továbbá a szabadulásra készülő fogvatartottak részt vehetnek az ügynökség által szervezett állásbörzén is, ahol megismerhetik a munkaerőpiaci kínálatot, különös tekintettel azokra az állásokra, amelyekre majd ők is pályázhatnak, ha kikerülnek a rácsok mögül.

 

Sabou Adrian zárásként hozzátette, továbbra is várják azon cégek jelentkezését, akiknek stabil munkaerőre van szükségük. Telefon: 0261 715 488, e-mail: psatumare@anp.gov.ro