Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Mostantól még könnyebb megszabadulni a kis méretű e-hulladéktól

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 06. 2025. Csütörtök 10:09
Mostantól még könnyebb megszabadulni a kis méretű e-hulladéktól

A szatmári Szamos piacon, az Unicarm bejárata mellett kihelyezésre került egy úgynevezett EcoBox, mely által a lakosság a kis méretű elektromos készülékeket és akkumulátorokat adhatja le a megfelelő helyre.

 

A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal közlése szerint a dobozba minden olyan készülék betehető, amely konnektorba csatlakozik, vagy elemmel, esetleg akkumulátorral működik.

 

Joggal merül fel a kérdés, hogy mi van azokkal az eszközökkel, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy az EcoBoxba kerüljenek. E helyzetben természetesen továbbra is lehet kérni a háztól történő begyűjtést. A szolgáltatás hétfőtől péntekig 9 és 17 óra között vehető igénybe, időpontot egyeztetni a 0744781781-es telefonszámon lehet.

 

A szolgáltatást Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal biztosítja a The Green Project megbízott üzemeltetőn keresztül, az OIREP Eco Positive támogatásával.

 

Az e-hulladék egyébként az egyik leggyorsabban növekvő hulladéktípus az EU-ban, amelynek az Európai Parlament adatai szerint kevesebb mint 40%-át hasznosítják újra. De mi is az az e-hulladék? Az elektronikai hulladék, vagy e-hulladék a használat után kidobott termékek egy sorát fedi le.

 

  • kidobott nagy háztartási készülékek, például mosógépek, elektromos tűzhelyek
  • IT-berendezések (laptopok, nyomtatók)
  • fogyasztói berendezések (videokamerák, fénycsövek) és szolárpanelek
  • háztartási kisgépek (porszívók, kenyérpirítók).
  • Egyéb kategóriák, például elektromos szerszámok és orvosi eszközök

 

Az eldobott elektronikus és elektromos berendezések potenciálisan káros anyagokat tartalmaznak, amelyek szennyezik a környezetet. Az EU-ban forgalomba hozott elektromos és elektronikus berendezések mennyisége a 2012-es 7,6 millió tonnáról 2021-re 13,5 millió tonnára emelkedett, az összes összegyűjtött e-hulladék a 2012-es 3,0 millió tonnáról pedig 2021-re 4,9 millió tonnára nőtt. Az újrahasznosítási gyakorlatok ugyanakkor EU-s tagállamonként eltérőek. 2021-ben Ausztria az élen végzett az elektronikai hulladékgyűjtésben, átlagosan 15,46 kiló jutott egy lakosra, az uniós átlag pedig 11 kiló volt. Románia 4,75 kilogrammal a sereghajtók között kullogott, így nyilvánvaló, hogy nagy szükség van az e-hulladék megfelelő begyűjtését szorgalmazó kezdeményezésekre.