Most már hivatalos: Ilie Bolojan drasztikus költségvetési reformokat jelentett be - VIDEÓ


Románia sürgető gazdasági kihívásokkal néz szembe, ezért a kormány egy többlépcsős intézkedéscsomaggal kívánja csökkenteni az ország történelmi léptékű költségvetési hiányát – jelentette be Ilie Bolojan kormányfő.
Mint mondta, Románia 2023-ban az EU legnagyobb hiányát produkálta, és ezzel a rendszerváltás óta a második legrosszabb adatot könyvelhette el. „Nem folytathatjuk így: 100 lejnyi adóbevételre 132 lejt költöttünk. Ennek következménye lehet az állam fizetésképtelenné válása” – figyelmeztetett.
A júliusi első csomag az azonnali bevételnövelésre és kiadáscsökkentésre fókuszál, a második szakasz a társadalmi igazságosság helyreállítását és a PNRR-mérföldkövek teljesítését célozza. A harmadik csomag részleteit később közlik.
Adóemelések és kiadáscsökkentés
A legfontosabb javasolt intézkedések:
- ÁFA-kulcsok módosítása: kétkulcsos rendszer (11% és 21%). Az alacsonyabb kulcs az alapvető termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. gyógyszerek, élelmiszer, tűzifa, öntözővíz, vendéglátóipar).
- Jövedéki adók növelése: 10%-os emelés az alkoholra, dohányra és üzemanyagra.
- Egészségbiztosítási járulék (CASS): kiterjesztése a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra, egyes kivételek megszüntetése. Bolojan szerint a járulékfizetők száma 6 millióról 8 millió fölé emelkedhet.
- A banki profitokat és a szerencsejátékból származó jövedelmeket is különadóval sújtják.
- Állami fizetések és nyugdíjak befagyasztása: 2025-ben nem emelik ezeket, tekintettel a 2024-es jelentős növekedésre.
Közszféra, oktatás, ösztöndíjak
Bolojan szerint a közszféra túlterhelt: túl sok alkalmazott dolgozik az állami szektorban, miközben az adófizetők száma nem elégséges. A közalkalmazotti bérek túl magasak az ország jelenlegi gazdasági teljesítményéhez képest.
Az oktatásban heti kétórás többletmunkát írnának elő a tanároknak bércsökkentés nélkül. Az iskolai ösztöndíjak rendszere is változna, ennek célja, hogy a támogatás valóban a rászorultságon és teljesítményen alapuljon.
Következő lépések: különnyugdíjak, állami vállalatok, önkormányzatok
A második csomag július végéig várható, és olyan kényes területeket érint majd, mint a különnyugdíjak reformja, az állami vállalatok hatékonyabb működtetése és az önkormányzati költekezés kordában tartása.
„Vannak minisztériumok, ahol gyakorlatilag megduplázódtak a bérek különböző bérpótlékok révén” – mondta el Bolojan.
A kormányfő hangsúlyozta: Románia még nem került a görög válság szintjére, de most kell cselekedni. Ellenkező esetben az ország leminősítése, a lej árfolyamának zuhanása, és az európai források elvesztése következhet.