Mit lehet tudni a Szamos Expressz kivitelezésével megbízott cégről?


Gazdag portfólióval rendelkezik a cég, mely nyertesként került ki a Szatmárnémetit Óvárival összekötő, Szamos Expressz néven emlegetett gyorsforgalmi út közbeszerzési eljárásából.
Cristian Pistol, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Vállalat (CNAIR) csütörtöki tájékoztatása szerint a közbeszerzés nyertese egy romániai cég, a Construcții Erbașu Rt., aminek 720,48 millió lej és 24 hónap áll majd rendelkezésére, hogy megvalósítsa a Szamos Expresszt, mely összeköttetést fog jelenteni a szatmári körgyűrű és a 19-es országút, valamint a magyarországi M49-es gyorsforgalmi között, így tulajdonképpen rákapcsolva megyénket a magyar sztrádahálózatra. A kivitelezési szerződést napokon belül alá is írhatják, amennyiben a döntés ellen egyetlen jelentkező sem nyújt be óvást.
A tendert megnyerő romániai részvénytársaságtúl egyébként négy nagy társulás küldött be árajánlatott.
De mi fán terem ez a Construcții Erbașu?
A céget 1990-ben alapították családi vállalkozásként, mindössze 20 alkalmazottal, az azóta eltelt közel 35 évben pedig jócskán előre törtek, weboldaluk szerint ma már több 2000 embert foglalkoztatnak, és az egyik legnagyobb 100 százalékban hazai tőkével rendelkező építőipari vállalat lett.
Ennek megfelelően a portfóliójuk is igen gazdag: nevükhöz köthető pl. a Steaua stadion, a Rapid stadion, a Dinamo olimpiai uszoda, egy ploiesti-i lóversenypálya, több mint 1080 tömbház szigetelése, komplett lakónegyedek építése, több kórház és klinika, óvodák, iskolák, víztisztító állomások megvalósítása, és országszerte számos közúti infrastruktúrát érintő munkálat is. 2023-ban 465 millió eurós árbevételt generáltak, melynek köszönhetően a Romániai Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett „2024-es Országos Cégtoplista” idevágó kategóriájában 1. helyet értek el.
Most tehát úgy néz ki, portfóliójuk egy újabb fontos beruházással bővül. A részvénytársaságnak 720,48 millió lej és 24 hónap áll majd rendelkezésére, hogy megvalósítsa a Szamos Expresszt, mely összeköttetést fog jelenteni a szatmári körgyűrű és a 19-es országút, valamint a magyarországi M49-es gyorsforgalmi között. A nyomvonal teljes hossza 14,862 kilométer, melyből 10,831 kilométer gyorsforgalmi út, 4,031 kilométer pedig összekötő út. A gyorsforgalmi úton a megengedett sebesség 120 km/h lesz, a csomópontokban összefutó szakaszokon pedig 60 km/h.
A projekt két közlekedési csomópont, 7 átjáró, 54 híd (r.: podeț), két pihenőhely és egy Karbantartási és Koordinációs Központ megvalósítását is magába foglalja.