Mire alkalmas a Windows Server?


Az elmúlt közel három évtized alatt valószínűleg észrevetted, hogy a Microsoft fogyasztóknak szánt operációs rendszere, a Windows rendelkezik egy kivételes egyedi verzióval is.
1993 júliusában debütált a Windows NT 3.1 Advanced Server, amelyet később továbbfejlesztettek és újabb változatok követték, legutóbbi a Windows Server 2022, amit kiadtak a felhasználók számára. Felvetődhet a kérdés, hogy mi a különbség egy Windows Server és a Windows 10, vagy más, mindenki számára elérhető operációs rendszer között. Megmutatjuk, hogy mire van szükséged a működéshez, valamint azt, hogy hogyan szerezheted be a licencet kedvező áron.
Mire képes a Windows server?
Ahogyan a nevében is benne van, a Windows Server egy olyan operációs rendszer, amely kifejezetten a szervereken való futtatásra lett készítve. A szerverek fő feladata, hogy más gépeknek biztosítsák a folyamatos és megszakítás nélküli működést, valamint lehetővé tegyék a szükséges erőforrásokat a munkavégzéshez, ezért elsősorban vállalkozások számára ajánljuk.
A szerver hardver összeállítása különbözik az otthoni, személyes számítógéptől lehet benne akár több terrabájtnyi memória és tárhely, illetve több darab processzor is, és egy ilyen nagyságrendű erőforrást csak egy olyan operációs rendszer tud hatékonyan kezelni, amely kifejezetten a szerverek számára lett tervezve. Amennyiben a vállalkozásodnak szüksége van Windows Serverre, valamint különböző licencekre, akkor feltétlenül Kattints ide, és nézz körül, ahol kedvező áron vásárolhatsz meg mindent! Az operációs rendszer alapvetően hasonló küllemet ölt, mint a jól ismert Windows feltéve, hogy ha úgy telepítjük, hogy van hozzá grafikus felhasználói felület, bár ez nem kötelező. Számos funkciót és programot kínál, de tartalmaz további extra szolgáltatásokat is, amelyek hasznosak lehetnek a szerverek üzemeltetőinek.
Nincs benne például Microsoft Store amelyek a felhasználói élményt javítanák, de kevésbé fontosak a szerverek számára. Ilyen például az Active Directory, ami kezeli a felhasználói fiókokat, illetve fut rajta egy DHCP szerver, ami automatikusan kiosztja az IP-címeket. Emellett tárolhatunk rajta fájlokat, amelyek mindenki számára elérhetőek, és beállíthatjuk, hogy melyikhez ki férhet hozzá. Továbbá lehetőség van egyszerre konfigurálni csatlakoztatott eszközöket (nyomtatókat) és kezelhetünk frissítéseket is.
A Windows Serveren virtuális gépek is futtathatók, akár egyszerre több is, amelyeket a felhasználók a saját gépeiken keresztül érhetnek el. A Microsoft munkavállalói kiemelten nagy hangsúlyt fektetnek a biztonságra, ezért a rendszer beépített folyamatai gondoskodnak a megfelelő védelemről is.
Milyen követelmények szükségesek a működéséhez?
Először is szükséged van olyan hardverre, amely megfelel a vállalkozásod igényeinek. Ez mindenki esetében változó lehet, ezért érdemes szakemberrel megbeszélni, hogy milyen licencet vásárolj a gépedben megtalálható processzorhoz igazítva. Miután rendelkezel megfelelő hardverrel, szükséged lesz a Windows Server valamelyik verziójára. A Windows Server Essentials kisvállalkozások számára készült, akár 25 felhasználó és 50 eszköz is használhatja. A Standard változatot pedig fizikai vagy minimálisan virtualizált munkakörnyezetekhez ajánljuk, míg a Datacenter kiadás az adatközpontok és a felhő alapú rendszerek működését látja el.
Emellett minden felhasználónak szüksége lesz egy felhasználói hozzáférési licencre (Client Access Licence CAL), amely biztosítja a hozzáférést a szerverhez, vagy minden eszközhöz egy Device CAL. Az előbbi verziónál nem számít, hogy egy felhasználó hány eszközt használ, míg az utóbbinál nem számít, hogy egy eszközt hányan vesznek igénybe.
Ha többen dolgoznak ugyanazon a gépen, akkor az utóbbi lehet hasznos, ha viszont mindenki saját eszközt használ, akkor inkább az előbbi a megfelelő választás. Az RDS CAL-ok virtuális asztalok távoli eléréséhez szükségesek, és ezek is lehetnek felhasználókhoz vagy eszközökhöz kapcsolódó.