Milyen büntetésre számíthattak eddig a pozitív drogtesztet produkáló sofőrök? Íme néhány friss eset


Ahogyan arról ide kattintva elérhető cikkünkben beszámoltunk, a legfelsőbb bíróság hétfői döntése szerint a pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés csak akkor számít bűncselekménynek, ha bizonyított, hogy a tiltott anyagok befolyásolták a sofőr vezetési képességét.
Az intézmény több hazai bíróság kérésére hozott jogegységi határozatot a pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés büntethetőségének ügyében. Erre azért volt szükség, mert a bíróságok eltérően értelmezték a 'drog hatása alatt lévő gépjárművezető' fogalmát. A büntető törvénykönyv szerint a pszichoaktív szer hatása alatt történő járművezetés a szervezetben kimutatott drogmennyiségtől függetlenül 1-től 5 évig terjedő börtönnel vagy pénzbüntetéssel sújtható. A legfelsőbb bíróság megállapította, hogy a pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés büntethetőségéhez egyidejűleg két feltételnek kell teljesülnie: a gyanúsított szervezetében biológiai mintavétellel kimutatható a drog jelenléte, illetve a szer befolyásolta a vezetési képességét.
Szatmár megyei ítéletek a közelmúltból
Ahogyan arra a legfelsőbb bíróság hétfőn rávilágított, a büntethetőséghez két feltételnek kell teljesülnie: a kábítószer kimutathatósága mellett azt is igazolni kell, hogy a szer befolyásolta a sofőr vezetési képességeit.
Nos, Nagykárolyban december végén mondtak ítéletet egy olyan ügyben, ahol nem csak a pozitív laborvizsgálat, de a módosult vezetési képesség is jelen volt. A tárgyalt esetre még 2022 nyarán került sor, amikor is kastélyváros egyik utcájában egy szemmel láthatóan túlzott sebességgel haladó személyautót állítottak félre a közlekedési rendőrök. A hatóságiak először alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá a fiatal sofőrt, melynek eredménye negatív lett. Ezt követően az egyenruhások arról kérdezték, hogy fogyasztott-e valamilyen tudatmódosító szert, s noha a férfi határozottan tagadott, viselkedése mégis gyanúra adott okot. A rendőrök szerettek volna még a helyszínen gyorstesztet végezni, viszont a sofőr egyszerűen nem tudott elegendő nyállal szolgálni ehhez, ezért bekísérték őt a sürgősségire, ahol vérmintát vettek tőle. A laborvizsgálat pedig meg is erősítette: a férfi szervezetében metamfetamin, ecstasy és mefedron jelenlétét igazolták. Az igazságügyi szakértői jelentés szerint a kábítószerek hatással voltak a vádlott központi idegrendszerére, így a vezetéshez szükséges figyelemre és a koncentrációképességre is, melynek okán mind önmagára, mind a forgalom többi résztvevőjére valós veszélyt jelentett.
A laborvizsgálat és igazságügyi orvostani jelentés mellett a rendőröknek sikerült további bizonyítékokra lelni a férfi autójának átkutatásakor is. A BMW-ben az apró zacskók és a precíziós mérleg mellett közel 19 gramm fehér kristályos anyagot találtak, melyet ezekben a körökben csak „hó“ néven emlegetnek. A 22 éves, büntetett előéletű fiú végül a kedvezőbb ítélet reményében beismerő vallomást tett, és számítása be is jött: 1 év 2 hónap börtönt szabtak ki rá, melynek letöltését 3 évre felfüggesztették.
Noha ez a fiatal nem okozott balesetet, egy másik viszont igen. A Szatmár.ro információi szerint a Szatmárnémeti Bíróság által nemrégiben tárgyalt incidensre 2024 nyarán, a délelőtti órákban került sor: egy kocsi nekihajtott egy, az út mentén parkoló autónak, majd fejreállt. A balesetet okoztó kiderült, hogy nem tartotta be a „Behajtani tilos!“ tábla jelzését, majd nekihajtott a parkoló kocsinak és felborult. Személyi sérülés szerencsére nem történt, viszont mindkét jármű megrongálódott.
A sofőrt a helyszínen alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá, melynek eredménye negatív lett. Nem úgy a laborvizsgálat, mely egyebek mellett mefederont mutatott ki a fiú szervezetében. Állítása szerint egyébként ő nem kábítószer-fogyasztó, hanem a balesetet megelőzően 1-2 nappal egy buliban vett részt, ott kínálták meg cigarettával és egy itallal, gyanúja szerint így kerültek a szerek a szervezetébe. Hogy önszántából vette-e be vagy tényleg tudtán kívül kínálták meg a droggal, erre nem sikerült választ találni, a bíróság azonban határozott ítéletet mondott: 9 hónap 2 évre felfüggesztve, illetve 1 év vezetéstől eltiltás.
Ugyancsak felfüggesztettel megúszta az a 21 éves fiú is, akit először 2024. május 12-én, hajnali negyed 4 körül állítottak félre Szatmárnémetiben. Mivel a helyszínen elvégzett drogteszt pozitív eredményt hozott, ezért a fiút bevitték a sürgősségire, hogy vér- és vizeletmintát vegyenek tőle. A laborvizsgálat megerősítette a kábítószer jelenlétét szervezetében: mint kiderült, mefedront és kristályt fogyasztott. A hatóság ez alapján büntetőeljárást indított ellene, illetve felfüggesztették vezetői engedélyét is. Tévedünk azonban, ha azt hisszük, hogy a rendőri intézkedés visszatartotta a fiút attól, hogy ismét volán mögé üljön. Két nappal később ismét autóba szállt, elmondása alapján csak a szervizig vitte volna el a kocsit, holott tisztában volt vele, hogy jogosítványát felfüggesztették. E két bűncselekményért végül 11 hónap szabadságvesztést szabtak ki rá, 2 évre felfüggesztve, a vezetéstől pedig egyetlen napra sem tiltották el.
Ön mit gondol, elég szigorúan bünteti a romániai igazságszolgáltatás a kábítószer hatása alatt vezető sofőröket? Várjuk válaszát cikkünk Facebook-bejegyzése alatt, kommentben.