Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Migrációval foglalkozó múzeum nyílt Rotterdamban

Bajnai Botond
MTI
Május. 17. 2025. Szombat 07:55
Migrációval foglalkozó múzeum nyílt Rotterdamban
Forrás: wikipedia.org

Megnyílt a Fenix migrációs múzeum Rotterdamban pénteken; Hollandia legújabb kulturális intézménye az Európa legnagyobb kikötővárosában megfordult ki- és bevándorlók történeteit mutatja be korabeli dokumentumokon, fotókon, valamint történelmi és személyes tárgyakon keresztül.
 

A múzeumot, amely egy 1923-ban épült egykori kikötői raktárban kapott helyet, Máxima holland királyné nyitotta meg - tájékoztatott a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál.


A műemlékké nyilvánított, 360 méter hosszú, 16 ezer négyzetméteres épület egykor a világ legnagyobb átrakodó raktára volt. A múzeummá alakított raktár Ma Jen-szung kínai építész vezetésével újult meg, aki az épület tetejére Tornado néven, kettős spirált formázó, rozsdamentes acélszerkezetű lépcsővel ellátott kilátót tervezett.


"Folyékony, örvénylő formájával a Tornado szinte mozgásban van. Visszhangozza az alatta elterülő rakpartok történeteit, ahol milliók élete vett fordulatot" - olvasható a múzeum internetes oldalán.

"Amíg emberek léteznek, költözni és vándorolni fognak. (...) Meg akarjuk mutatni, hogy a migráció egy emberi, nagyon személyes történet" - mondta Anne Kremers, a Fenix igazgatója.


Hangoztatta: a múzeum célja, hogy művészeti alkotásokon, fényképen, történelmi és személyes tárgyakon keresztül elmesélje a ki- és bevándorlók történeteit a múltból és a jelenből egyaránt. A tárlat kétezer bőröndből épített labirintuson keresztül vezet az interaktív installációkhoz, amelyek "bemutatják, miként és honnan jöttek, vagy hová indultak tulajdonosaik szerelmesen, reményekkel telve vagy éppen kétségbeesve". "A tárlat a szerelemről és a búcsúról, a hazatérésről és az otthon, az identitás és a boldogság kereséséről szól" - emelte ki az igazgató.


Beszélt arról is, hogy a Fenix ablakaiból Rotterdam kikötőjére nyílik kilátás, ahonnan a 19. század végén és 20. század elején mintegy hárommillióan indultak az Egyesült Államokba és Kanadába, illetve a dokkok ugyanannyi érkezőt fogadtak évtizedeken keresztül.

"Kiindulási és érkezési pontként betöltött szerepe miatt a dokk kiérdemelte a Könnyek mólója (Zakdoekjeskade) becenevet is" - tette hozzá Kremers.