Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Miért nem akarnak dolgozni a fiatalok? Rendkívül magas körükben az állástalanok aránya

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 31. 2024. Csütörtök 11:20
Miért nem akarnak dolgozni a fiatalok? Rendkívül magas körükben az állástalanok aránya
Illusztráció.

A fiatalok közel egynegyede nem rendelkezik munkahellyel- derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.

 

Az INS csütörtöki közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy a 15-24 évesek körében, a 2024 áprilisa és júniusa közötti időszakban 23,2 százalék volt a munkanélküliek aránya. S hogy milyen súlyos helyzetről van szó, jól bizonyítja, hogy az országos munkanélküliségi ráta „csupán“ 5,5 százalék, azaz az állástalan fiatalok aránya négyszer akkora, mint az országos átlag.

 

Maradva a témánál, az Eurostat pedig arra vonatkozóan közölt nemrégiben adatokat, hogy 2023-ban Romániában volt a legmagasabb az úgynevezett NEET kategóriába tartozó fiatalok aránya, azaz azoké, akik már nem tanulnak, de a munkaerőpiacon sem helyezkedtek el. Az országos arány 19,3 százalék volt; szerencsére ettől némileg jobb a helyzet a Szatmár megyét is magába foglaló észak-nyugati régióban 12,2 százalék volt.

 

Szatmár megyével kapcsolatban vannak frissebb, konkrétabb adataink is: szeptember végén közel 5900 állástalant tartott számon a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség, ebből 751-en voltak 25 évnél fiatalabbak, azaz arányuk közel 13 százalék.

 

Ha az emögött meghúzódó okokat keressük, kétségtelenül az egyik legfontosabb a bérezés kérdése. Egy 2023-ban végzett felmérés szerint a 18 és 25 év közötti fiatalok 70 százaléka úgy véli, a korrekt bérezés a munkatapasztalatuk függvényében 3.000 és 7.000 lej lenne. Ezzel kapcsolatban érdekes információ az is, hogy a fiatalok 55 százalékát épp az győzi meg egy álláshirdetésben, hogy a munkáltató feltünteti a várható fizetést a meghirdetett poszttal kapcsolatban.

 

A megkérdezett fiatalok 86 százaléka szerint a fizetés kérdése az első helyen áll, ha arról kell döntenie, hogy elvállal-e egy munkát vagy sem. 56 százalékuknak az is fontos, hogy lehetőség szakmai előrelépésre, 25 százalékuk megértő főnököt szeretne, 20 százalékuk pedig a bérezésen túli egyéb juttatásokat is figyelembe veszi. Az, hogy olyan területen dolgozzanak, amit tényleg szeretnek, csupán 17 százalékukat foglalkoztatja, 14 százalékuk szeretne az otthonához közeli állást találni, 13 százalékuk pedig egy fiatalos csapatban képzeli el magát.

 

A fiatalok 35 százaléka szeretne olyan munkahelyet találni, ahol lehetősége van a teljes otthoni munkavégzésre, 52 százalékuk pedig annak örülne, ha hibrid rendszerben dolgozhatna, azaz egy-két napot az irodában, a többit pedig otthon. A teljes egészében irodai munkavégzést csupán 13 százalékuk tartja vonzónak.

 

Szintén döntő fontosságú a fiatalok munkába állását illetően, hogy a sokan nem szereznek az iskolai képzés során olyan tudásanyagot vagy szakmát, amire a munkaerőpiacon valóban szükség van, illetve sajnos magas az iskolaelhagyók aránya is - Romániában mintegy 16,6 százalék az Eurostat adatai szerint. Nekik szintén nehéz megfelelő állást találniuk.