Mi újság a kaplonyi iskolában? - interjú


Török Tamás iskolaigazgatót faggattuk a héten megkezdődött tanév kapcsán.
– „Büntetőszobáról” olvasni az országos sajtóban. Mint kifejtik, ez azt jelenti, hogy azon tanulók esetében, akik a tanítási idő alatt olyan magatartást tanúsítanak, amely megzavarja a tanóra menetét, a tanár dönthet úgy, hogy az adott óra alatt a tevékenységet az iskolában egy másik teremben folytatja. Ebben az esetben kötelezően a tanulót egy másik tanárnak vagy kisegítő alkalmazottnak kell felügyelnie, és a szülőt értesíteni kell. Ez nagy vitát váltott ki, a diákszervezetek kérték az illetékeseket, hogy töröljék a „büntetőszoba” bevezetését. Kaplonyban mi a helyzet?
– Természetesen mi is beillesztjük ezt a rendelkezést a saját működési szabályzatunkba, mivel kötelező, de véleményem szerint ez csak extrém esetekben kivitelezendő. Abban az esetben lehetséges, ha van megfelelő ember szabadon, aki az adott diákot felügyeli, ha van terem, ami erre a célra hasznosítható. Másrészt úgy gondolom, a diákok egy része negatív értelemben használná ki ezt a szabályt, magyarul, ha szabadulni akar az óráról, rosszalkodni kezd. Véleményem szerint egy pedagógus, aki bemegy egy osztályba, kell tudjon rendet tartani. Még akkor is, ha nem sok eszköze maradt mára ehhez (ha összevonja a szemöldökét, már azzal is belegázol a gyermek lelki egészségébe). Summa summarum, nem nagyon népszerűsíteném ezt a rendelkezést.
– A diákok egy részének a bánatára ezentúl nem használhatják a mobiltelefonokat az órák alatt. Ez azt jelenti, hogy a telefonokat begyűjtik és egy biztonságos, erre a célra kijelölt helyre teszik. A telefonokhoz az igazgatók és osztályfőnökök férhetnek hozzá. Gondolom, a Fényi István Általános Iskolába továbbra sem szabad a tanulóknak mobiltelefonokat vinniük? És mi a helyzet a tabletekkel, az okosórákkal?
– Iskolánkban tiltott volt, és marad a mobiltelefonok és tabletek hozatala és használata. Ezt világosan írja belső rendszabályzatunk. Amennyiben mégis megtörténik, elvesszük és csak a szülőnek (vagy megbízottjának) adjuk át. Természetesen, ha az oktató kéri, a tanórán közösen akarják használni, akkor lehetséges. Okosórák engedélyezettek. Egyelőre.
– Az iskolai oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzatba (ROFUIP) és a diákstatútumba foglaltak újdonságai között szerepel, hogy a diákok minden iskolai modulban kapnak majd jegyet a magatartásra. Ezenkívül minden iskolában lesz egy európai projektekért felelős tanár, valamint a tanórák, értekezletek kivételes esetekben online is megtarthatók. Kaplonyban is?
– A diákok minden modul végén kapnak jegyet/osztályzatot a magaviseletükre, ami a napló „purtare” (magaviselet) részébe lesz bevezetve. Az igazolatlan hiányzások is befolyásolhatják ezt a minősítést/jegyet, 20 igazolatlan hiányzás után egy pont levonódik. Az új működési szabályzat előírja egy európai projektekért felelős tanár kinevezését, akinek jól meghatározott feladatköre van, „szabadidejében” európai pályázati kiírásokat kellene figyeljen, benyújtson, kapcsolatot teremtsen/tartson minden erre szakosodott intézménnyel stb. Bármilyen fizetség nélkül. Igen, iskolánk is fog kinevezni egy kollégát. A tanórák, értekezletek kivételes esetekben (pl. járványok, természeti katasztrófák stb.) online is megtarthatók.
– A szülőknek fontos tudnivaló, hogy online vagy személyesen, de a 2024–2025-ös tanévtől kötelező a részvételük a szülői értekezleten, ugyanakkor kötelesek biztosítani, hogy a diák tisztességes öltözékben jelenjen meg az iskolában, és ki kell fizetniük a gyerek által okozott rongálásokat – áll az iskolai oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzatban (ROFUIP). Ha szülőként éppen betegek vagyunk, s nem tudunk elmenni, akkor orvosi igazolást kell kérnünk?
– A szülők részvétele a szülői értekezleten egy természetes dolog kellene legyen a szülő részéről, főleg, hogy a saját gyermekét érintő dolgokat, problémákat nem az értekezleten, hanem egyénileg kell közölni. Egyébként szülői kötelesség a havi egy érdeklődés/találkozó a gyermek tanulmányi helyzetével és viselkedésével kapcsolatosan. A tisztességes öltözék fogalmával is hadilábon állnak egyesek még ünnepek, iskolai előadások alkalmával is néha, de az iskolai szabályzat meghatározza majd, hogy mi számít ennek és minden szülő aláírással fogja tudomásul venni. Ha betegek vagyunk, nincs szükség orvosi igazolásra, el kell menni egy beszélgetésre óvónénihez/tanítónénihez/osztályfőnökhöz az iskolába/óvodába. Az iskola gondot és sok pénzt fordít karbantartásra, berendezésekre. Minden gyermekkel és szülővel tanév elején közölve van, hogy mivel jár a rongálás, ha kárt okozunk, meg kell téríteni. Igaz, hogy a festés és karbantartás nem a szülő dolga, de ha a tanuló szándékosan vágja a falhoz az uzsonnát, labdát, cipőt, tör-zúz vagy a berendezésekben tesz kárt, azt a szülő vagy adott esetben az osztályközösség meg kell térítse.
– Idén is öt modul lesz. A 2024–2025-ös tanévben összesen 36 hetet tart majd a tanítás, és jövő év június 20-án ér véget. A nappali tagozatos 12-ik osztályok, az esti tagozatos és a csökkentett látogatási idejű 13. osztályok esetében a tanév 34 tanítási hétből áll, és 2025. június 6-án ér véget. A 8. osztályosok esetében pedig 35 tanítási hetet írtak elő, számukra 2025. június 13-án ér véget a tanév.
- 1. modul: 2024. szeptember 9. – 2024. október 25.
- Vakáció: 2024. október 26. – 2024. november 3.
- 2. modul: 2024. november 4. – 2024. december 20.
- Vakáció: 2024. december 21. – 2025. január 7.
- 3. modul: 2025. január 8. –2025. február 21.
- Vakáció: 2025. február 22. és március 2. között,
- 4. modul: 2025. március 3.– 2025. április 17-ig.
- Vakáció: 2025. április 18-tól 2025. április 27-ig;
- 5. modul: 2025. április 28. – 2025. június 20.
- Vakáció: 2025. június 21. – 2025. szeptember 7.
Az Iskola másként országos program és a Zöld hét tevékenységei 2024. szeptember 9. és 2025. május 30. között szervezhetők meg öt egymást követő munkanapos intervallumban. A program beütemezése az oktatási intézmény belátása szerint történik. A két program a tervek szerint különböző időpontokban kerülhet megrendezésre. Kaplonyban mikor lesznek ezek a foglalkozások?
– Kaplonyban „Iskola másként” hét december 16-20. közötti, a „Zöld hét” május 26-30. közötti időszakra van tervezve.
– Az I-es és II-es kiválósági ösztöndíj, az érdemösztöndíj, a szociális ösztöndíj, a kiskorú édesanyáknak járó ösztöndíj és a műszaki ösztöndíj mellett jövő tanévtől egy hetediket, a reziliencia-ösztöndíjat is igényelhetik a diákok, amely 300 lejes támogatást jelent majd. Az I-es kiválósági ösztöndíj 750 és 3700 lej között változhat. A II-es kiválósági ösztöndíj összege 700 lej, az érdemösztöndíj 450 lej, a szociális ösztöndíj 300 lej, a kiskorú édesanyáknak járó ösztöndíj 700 lej, a műszaki ösztöndíj 300 lej, az új reziliencia-ösztöndíj pedig szintén 300 lejes támogatással jár. A mögöttünk lévő tanévben hány ösztöndíjat kaptak a kaplonyi tanulók?
– A kaplonyi tanulók közül a 2023–2024-es tanévben 26-an részesültek érdemösztöndíjban, 46-an pedig szociális ösztöndíjban. Utóbbiak közül 3 tanuló betegség miatt.
– A nyolcadikosok képességvizsgáját ebben a tanévben 2025 júniusában tartják. 23-án román nyelv és irodalomból, június 25-én matematikából és június 27-én anyanyelvből adnak számot tudásukról a diákok. Eredmények július 3-án várhatók. Mennyire lehetünk bizakodók?
– Az idei VIII. osztályunk létszámban (tavaly 21, most 10) és eredményekben is messze elmarad az előzőtől. Legyünk őszinték, gyengébbek lesznek az eredmények, két-három kivételtől eltekintve. Pedig csak ennek a vizsgának az eredménye fog számítani a felvételin. Az V–VIII. osztályos átlag már nem számít a felvételinél. Tisztes helytállásban reménykedem. Akik nem megfelelően teszik oda magukat tanulásban és viselkedésben, nem biztos, hogy minden tantárgyból átmennek és részt tudnak venni a vizsgákon. Nekik a pótvizsgákon kell majd bizonyítani, ha el akarják végezni a VIII. osztályt, majd a megmaradt helyekre pályázhatnak a felvételin. Egyébként március folyamán lesznek a próbavizsgák, azok eredményei sok mindent meg fognak mutatni.
– Milyen egyéb újdonságok vannak a kaplonyi oktatási intézmény házatáján? Például megérkeztek a nyomtatók az oktatásügyi projekt keretében, a többi mikor fog megérkezni?
– Mint már az évnyitón is említettem, lassan megérkeznek a két éve várt berendezések és technikai felszerelések, amikkel nemcsak az osztályok/csoporttermek arculata változik majd nagyot, hanem a tanórák is érdekesebbé, változatosabbá tehetőek. Ami már megvan: multifunkciós nyomtatók, hangrendszerek, kamerák, interaktív táblák, laptopok minden osztály/csoport számára, és úton vannak az új számítógépek az informatika laboratórium számára. Amire még várunk: bútorzat, biológia és fizika/kémia laboratóriumi felszerelések, térképek, sporteszközök. Tervben van még az ősz folyamán az óvoda bejáratainak felújítása. Az Országos Környezetvédelmi Ügynökségnél (AFM) pályáztunk sikerrel egy elektromos kisautó beszerzésére, ha minden jól megy, az év végére ezt is sikerül beszerezni. Külön köszönet Biriki Antalnak a pályázásban nyújtott segítségért.