Mesés környezetben zajlott az idei Őszirózsa Népdaléneklő Verseny megyei szakasza


A több mint egy évtizedes múltra visszatekintő Őszirózsa Népdaléneklő Verseny megyei szakaszának idén igazán különleges helyszín adott otthont, hiszen a három éve elkezdődött felújítás végéhez érve a Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében most először rendeztek eseményt.
A megye több iskolájából idén is sokan, egész pontosan 37-en jelentkeztek a megmérettetésre. A verseny kiírása idén sem változott, azaz az versenyszabályzat szerint az alsó tagozatos diákoknak öt dallal kellett készülniük, amelyből egy szabadon választottat elő kellett adniuk, egy másikat pedig ott helyben a zsűri nevez meg számukra. Az V-VIII. osztályosok esetében csupán annyi nehezítés volt, hogy öt nóta helyett tízzel kellett érkezniük a tarsolyukban.
A versenyzők sorrendjét sorsolás útján határozták meg. Négy kategóriában hirdetnek a verseny végén győztest. A kategóriák legjobbjai, összesen 12 diák vehet majd részt az október 20-22. között, Temesvár közelében, Újszentesen idén immár tizenharmadik alkalommal megrendezésre kerülő országos döntőn.
A diákok produkcióját idén is öttagú zsűri értékeli: Leiti Mónika, a Hám János Római Katolikus Líceum pedagógusa; Paku-Fazekas Imelda Éva, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola pedagógusa; Barna Boglárka, a mikolai Gellért Sándor Általános Iskola pedagógusa; Mekker Melinda, a Szatmárnémeti Református Gimnázium pedagógusa, s egyben az Őszirózsa Népdaléneklő Verseny szervezője, valamint Higyed Gyöngyi, a Szatmárnémeti Református Gimnázium zenetanára, kórusvezető, a verseny szervezője.
A zsűrinek idén sem lesz könnyű dolga, viszont több szempontot is figyelembe vesz az értékelésnél. Azt is nézik, hogy a korosztálynak megfelelően volt-e kiválasztva az ének, kizárólag népdalt énekelhettek. Az is fontos, hogy tisztán énekeljen valaki, s számítanak a hangi adottságok, a technikai megoldások, az előadásmód, hangvétel, bemutatás. Azt is külön értékeli a zsűri, ha az alkalomhoz illően öltözött fel az előadó.
Elsőként Varga Szilárd Csaba, a Református Gimnázium iskolalelkésze köszöntötte és biztatta a versenyzőket, hiszen mind győztesek, akik ezen a hagyományőrző versenyen részt vesznek. Kihangsúlyozta, hogy a népdal és -mese mind olyan tanítással és tudással ruháznak fel, amelyet máshonnan nem lehet beszerezni. Hozzátette, hogy büszke ezekre a gyerekekre, akik időt és energiát nem sajnálva felkészültek a versenyre, s most itt vannak.
Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója népmesei elemekkel tarkította köszöntőjét, hiszen a Magyar Népmese Napjához (szeptember 30-án van) igen közel rendezik meg e versenyt, s külön elmesélte, hogy pont három évvel ezelőtt kezdődött az iskola felújítása, s most először rendezhetnek újból az iskola Milotai Nyilas István lelkésztanárról elnevezett dísztermében eseményt, s ráadásul ilyen jeles versenyt. Egy Gaál Viktor idézettel folytatta, miszerint „A mesékben nem az a fontos, mennyire igazak. Hanem hogy számodra miféle kincset rejtenek!“ Mind a népmese, mind a népdal hallgatása egyben közösséget is kovácsol, s az itt fellépő diákok nemcsak istenadat tehetségüket mutatják meg, hanem egybe közösséget formálnak, kovácsolnak össze. „Szellemi kultúránk a népmesékkel és népdalokkal kiegészülve közösen alkot egy nagy egységet.“ - tette hozzá az igazgató.
Gáti Gábor, a Láncos-templom nemrégiben kinevezett segédlelkésze, volt református gimnáziumi diák, többszörös népmesemondó verseny győztes egy tréfás mese elmondásával oldotta a versenyzők izgalmát, amelyet aztán vastapssal jutalmaztak. Kása Janka furulyájából pedig a Magyar népmese rajzfilmsorozat ismert dallama csendült fel.
Vass Gabriella, Református Gimnázium pedagógusa, aki most a műsorvezetői szerepet is betöltötte, ismertette a versenyszabályzatot, majd sorra a színpadra hívta a diákokat.
A versenyt követően, s ameddig a zsűri tanácskozik a gyerekeket kézműves foglalkozással és táncos-zenés játékkal üthetik el az időt, amit aztán az eredményhirdetés követ.
A verseny létrejöttében támogatást nyújtottak: Szatmárnémeti Református Gimnázium, az Esperesi Hivatal, Szigetlanka gyülekezet, Szatmár Kültelek Egyházközség, a Szatmárnémeti Evangélikus Egyház, a Caritas Szervezet, Barta Ati Kft., Bara Press, valamint Szejke Judit, a Borokagyökér Egyesület vezetője.