Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Mérleget vontak: Ezernél is több pénzbírságot szabott ki 2022-ben az állatvédelmi rendőrség

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 09. 2023. Csütörtök 11:40
Mérleget vontak: Ezernél is több pénzbírságot szabott ki 2022-ben az állatvédelmi rendőrség
Illusztráció.

Szatmár megyében 2021. március 1-én, 6 munkatárssal kezdte meg tevékenységét a rendőrfelügyelőség állatvédelmi osztálya. Noha egy, a médiában kevésbé jelen levő ügyosztályról van szó, azért a kiszabott pénzbírságok száma szépen emelkedik.


A 2022-es esztendőben a Szatmár megyei állatvédelmi rendőrség 35 egyéni és 5, más intézményekkel közös akciót szervezett a megye területén. Ugyanezen időszakban 16 alkalommal rendelték el a veszélyben levő állatok menhelyre szállítását, ezzel 20 állatot mentve ki a számára legkevésbé sem megfelelő, nem ritkán a földi poklot idéző életkörülmények közül. Az évértékelőből kiderül továbbá az is, hogy a tavalyi évben az egység által tapasztalt szabálytalanságokért és törvénysértésekért 1194 pénzbírságot szabtak ki 175.000 lej értékben. 


A 2022-es évben nagy hangsúlyt fektettek még a lakosság részéről érkező kérvények és bejelentések megoldására is, előbbiből egyébként 42-t, utóbbiból pedig nem kevesebb mint 171-et regisztráltak a 12 hónap leforgása alatt. 


Amint arról már többször beszámoltunk, a „veszélyben levő állat” fogalma alatt az alábbi eseteket kell érteni:

  • az állat megsérült vagy megkínozták
  • az állat más állatokkal való harcban vált érintetté
  • az állatot – legyen szó házi- vagy vadállatról – fogva tartják és lőnek rá
  • az állatot más állatok betanításához használják
  • a háziállatot túl alacsony vagy túl magas hőmérsékleteknek teszik ki
  • a lovak, szarvasmarhák, juhok vagy kecskék felügyelet nélkül közúton tartózkodnak

 

A rendőrök az állatra leselkedő veszély mértékét felmérhetik a helyszíni terepszemle során, melynek eredményeit írásban vagy más formátumban kell rögzíteniük, de alapul vehetik mindazok tanúvallomásait is, akik tudnak vagy netalántán részt is vettek a közvetlen veszélyt jelentő tevékenységben. Ugyanakkor a képek, illetve hang- és videófelvételek is döntő befolyással bírnak függetlenül attól, hogy ezek honnan származnak, s természetesen az állatorvos által kiállított dokumentáció is hasonlóan fontos elemnek számít. Amennyiben tehát az ügyben intézkedő rendőr úgy ítéli meg, hogy az állatot saját egészsége érdekében azonnal ki kell emelni környezetéből, elrendelheti, hogy azt 45 napra elhelyezzék az illetékes állatvédelmi szerv által üzemeltetett menhelyen.

 

„Az állatvédelmi törvény minden állat, köztük a vadállatok helyzetét is szabályozza, és mind a tulajdonos, mind az állami hatóságok és intézmények kezébe egy sor jogot és kötelességet ad. A gazdáknak kötelező módon biztosítaniuk kell az állatok megfelelő gondozását és felügyeletét anélkül, hogy ennek során kegyetlenséget vagy erőszakot alkalmaznának” – hívta fel korábban a figyelmet a rendőrség. Mindezek mellett rendszeresen hangsúlyozzák a törvény által meghatározott kötelezettségeket is, azaz a megfelelő „lakhely” és mozgástér, illetve elegendő élelem, víz és szükség esetén az orvosi ellátás biztosítását, kifejezetten az ebek kapcsán pedig számtalanszor nyomatékosították már a mikrochipelés, a veszettség elleni oltás és az ivartalanítás fontosságát is.

 

Amennyiben bárkinek tudomása van olyan esetről, mely az állatvédelmi osztály hatáskörébe tartozhat, bejelentést tehet a rendőrség székhelyén, a cabinet@sm.politiaromana.ro e-mail címen vagy a 0261-807769-es telefonszámon.