Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Mérgező anyagok a fekete műanyagokban: Hogyan kerülnek veszélyes égésgátlók a mindennapi termékekbe?

Szatmár.ro
CNN
Október. 08. 2024. Kedd 15:19
Mérgező anyagok a fekete műanyagokban: Hogyan kerülnek veszélyes égésgátlók a mindennapi termékekbe?

Az új kutatások rámutatnak arra, hogy a fekete színű műanyagok, amelyeket elektronikai eszközökből származó újrahasznosított anyagokból készítenek, mérgező vegyi anyagokat tartalmazhatnak. Ezeket a műanyagokat széles körben használják konyhai eszközök, gyermekjátékok, élelmiszertárolók és különféle termékek gyártására. A tanulmány szerint ezek az anyagok veszélyesek lehetnek az egészségre, hiszen rákkal, hormonális és idegrendszeri problémákkal, valamint fejlődési rendellenességekkel is összefüggésbe hozhatók. A kutatás kiemeli, hogy a fekete színű műanyagok akár 3%-os égésgátló koncentrációt is tartalmazhatnak, amely jelentős mértékű toxikus vegyületek jelenlétére utal.

 

A tanulmány kimutatta, hogy a PBDE (polibrómozott difenil-éterek) nevű égésgátlók különösen veszélyesek, és azok az emberek, akiknek a vérében magasabb szinten van jelen ez a vegyi anyag, háromszor nagyobb eséllyel halnak meg rákban. Annak ellenére, hogy az USA-ban a decaBDE nevű égésgátlót 2021-ben betiltották, a vizsgált termékek 70%-ában mégis megtalálták.
 

Az égésgátlók nemcsak az elektronikai eszközökben vannak jelen, hanem bútorokban, autókárpitokban, gyermekülésekben és szőnyegekben is. Ezek az anyagok idővel kiszivárognak a levegőbe, és hozzátapadnak a porhoz, ételhez vagy vízhez, amelyet az emberek belélegeznek vagy elfogyasztanak. A kutatók azt javasolják, hogy kerüljük a fekete műanyag eszközöket, különösen olyanokat, amelyek közvetlen érintkezésbe kerülhetnek élelmiszerrel, például spatulákat vagy tálakat.
 

A tanulmány arra figyelmeztet, hogy a fekete műanyagok újrahasznosítása során gyakran keverednek az elektronikai hulladékokkal, így a mérgező vegyi anyagok továbbra is jelen vannak a mindennap használt termékekben. 

 

A kutatók azt ajánlják, hogy cseréljük le a műanyag konyhai eszközeinket rozsdamentes acélra vagy más műanyagmentes alternatívákra. Rendszeres takarítással és gyakori kézmosással is csökkenthetjük a káros anyagokkal való érintkezést. Emellett fontos, hogy ne használjunk fekete műanyag tárolóedényeket mikrohullámú sütőben vagy más módon melegítésre, mert a hő hatására a vegyi anyagok könnyebben kiszivárognak az ételbe.
 

Összességében a kutatás hangsúlyozza, hogy szükség van szigorúbb szabályozásokra és vállalati politikákra, amelyek korlátozzák az ilyen mérgező vegyi anyagok használatát a termékek gyártása során. Csak így lehetne biztonságosan újrahasznosítani a műanyagokat anélkül, hogy aggódnunk kellene az egészségügyi kockázatok miatt.

 

A kutatás csak fekete műanyagokat vizsgált, így nem lehetett megállapítani, hogy más színű műanyagok is ki vannak-e téve hasonló szennyeződéseknek. Emellett a kutatók nem nevezték meg azokat a márkákat, amelyek termékeit tesztelték.