Megvan, mikor nyithatja meg kapuit a felújított Pannónia


Kereskényi Gábor polgármester a tavalyi év eredményeinek és a 2025-re kitűzött célok ismertetése után arról is beszámolt, hogyan haladnak Szatmárnémeti egyik legimpozánsabb épületének, az egykori Pannónia Szállónak a felújítási munkálatai.
A városvezető a sajtótájékoztatón nyomatékosította, hogy az önkormányzat különös figyelemmel követi a korszerűsítési munkálatokat, hiszen noha egy magánberuházásról van szó, az épület mégiscsak Szatmár egyik legfontosabb jelképe. A kivitelezővel folytatott megbeszélésekre hivatkozva Kereskényi hozzátette, a leendő szálló várhatóan 2026 tavaszán nyithatja meg kapuit a vendégek előtt.
A polgármester egyébként nem titkolta azt sem, örül, hogy az épület a felújítást követően is megtartja eredeti rendeltetését, mivel a szatmáriakat megannyi szép emlék köti az egykori Pannóniához. Ezért is mindenki számára örvendetes hír lehet, hogy a munkálatok jó ütemben zajlanak, ha pedig sikerül befejezni a kivitelezést, úgy az épület ismét a régi főtér, s egyben az egész város dísze lesz.
Kereskényi felhívta rá a figyelmet, hogy amennyiben valaki a Ruha István átjárónál jár, már láthatja, milyen színű lesz az épület homlokzata, milyen ablakokra cserélik a régi nyílászárókat, illetve néhány díszítőelemet is meg lehet már csodálni. Maga a felújítás egyébként rendkívül komoly feladat, hiszen a szálló épületét A kategóriás, azaz országos érdekű műemlékként tartják nyilván, melyből adódóan a szecesszió minden apró részletet maradéktalanul meg kell őrizni.
Legelőször egyébként 2023 szeptemberében számolhattunk be róla, hogy megkezdődött a szebb napokat látott szálló rekonstrukciója. Az évek óta üresen álló műemlék épület modern szállodaként nyitja meg kapuit az InterContinental (IHG) Hotels & Resorts nemzetközi lánc Hotel Indigo márkája alatt, a Hotel & More Group magyar szállodamenedzsment-társaság üzemeltetésében. Mint írták, a rekonstrukció során a kivitelezők kiemelt figyelmet fordítanak az egykori szálloda műemlék jellegének védelmére, technikai korszerűsítésére, valamint a szakmai és fogyasztói igényeknek való megfeleltetésére.
"A rekonstrukció során az egykori Pannónia Szálló épületének minden értékét szeretnénk megőrizni. Így a kivitelezési munkálatok folyamán minden egyes épületrész az eredeti formájában fog megújulni, legyen szó akár a homlokzati elemekről, vagy az egyedi Zsolnay-tetőcserepekről" - idézte annak idején a szerkesztőségünknek küldött közlemény Nándori Mártont, az ingatlant tulajdonló projekttársaság, a Dacia SRL ügyvezetőjét. Eredeti szépségében újul meg a város rendezvényközpontjaként funkcionáló bálterem is, biztosítva a rendezvényhelyszín-fókuszú üzemeléséhez és az üzleti fenntarthatósághoz szükséges feltételeket - tette hozzá az ügyvezető.
A rendkívül leromlott állapotú műemlék épület 2020-ban a Dacia SRL vállalaton keresztül került a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány közvetett tulajdonába. Az alapítvány professzionális szakmai partnerek bevonásával új funkciót kíván adni az épületnek, egyedülálló értékmentő fejlesztést hajtva végre - írták. A beruházók szerint ennek köszönhetően a közeljövőben a nemzetközi kívánalmaknak megfelelő szállodával bővül Szatmárnémeti idegenforgalmi kínálata, mely révén ismét felkerülhet a turisztikai világtérképre.
Az épület egyébként egy közel 30 millió eurós beruházással újul meg, és 62 szobával nyitja majd meg kapuit. Az eredeti funkcióhoz hasonlóan egy nagy méretű bálterem és több konferenciaterem, valamint helyi és nemzetközi specialitásokat kínáló étterem és wellness központ is lesz benne.