Megszűnt a határ, együtt ünnepelt Nagypeleske és Zajta


Rég várt pillanat helyszíne volt kedd este a Nagypeleske-Zajta határátkelő: nem sokkal azt megelőzően, hogy Románia éjféltől immár hivatalosan is a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált, a két országot elválasztó sorompónál találkoztak a két település lakosai és a helyi politikai vezetők.
Az ünnepi találkozót a román és a magyar himnusszal nyitották meg, majd elsőként Magyar Levente miniszterhelyettes, a magyarországi külgazdasági és külügyminisztérium államtitkára szólt elsőként a jelenlevőkhöz. „Nagy örömmel vagyok itt ma este, azzal a megrendültséggel, amit ez a pillanat az emberben kelt. Történelmet írunk ma este: 80 év óta először válik szabadon átjárhatóvá ez a határ. Szabadon átjárhatóvá egy olyan régiót elválasztó határ, ami mindig is együvé tartozott“ - mondta el Magyar, majd visszaidézte az a pillanatot, amikor először szembesült az országokat elválasztó határ okozta nehézségekkel. Úgy fogalmazott, Románia schengeni csatlakozásával sikerül elvarrni azt a százéves restanciát, hogy a nehezen átjárható államhatár közösségeket, családokat szakított szét. „Mindannyian hálásak lehetünk azért, hogy a történelem végre egy mindannyiunk számára kedvező irányba fordul ma éjszaka. Reméljük, ez így is marad, sőt tovább forog a megfelelő irányba“ - tette hozzá a külügyi államtitkár.
Magyar Levente után Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere mondott köszöntőt. „Egy történelmi napnak vagyunk a szemtanúi, hiszen az a több mint egy évtizedes várakozás, sőt mondhatjuk úgy is, hogy 104 éves várakozás után egy álom beteljesül a mai napon. Azáltal, hogy eltűnnek a határok, és a személyek szabad mozgása minden korlátozások nélkül megtörténhet, egy óriási lehetőség, nem csak Szatmárnémetinek, hanem az egész térségnek. Ezzel a lehetőséggel nekünk élnünk kell“ - mondta el Kereskényi Gábor, aki beszédében köszönetet mondott mind a magyar, mind a román kormánynak a schengeni csatlakozás érdekében tett erőfeszítésekért. A városvezető nyomatékosította, hogy továbbra is közös prioritás marad Szatmárnémeti összekapcsolása a magyar M3-as autópályával, és a remények szerint már 2-3 év múlva közlekedhetünk az érintett szakaszon.
Kereskényi után Béres Antal, Lázári község polgármestere vette át a szót. Mint elmondta, a schengeni csatlakozás olyan lezárt határokat nyit meg, amelyek hosszú évtizedeken keresztül családokat választottak szét. A község vezetője emlékeztetett arra is, hogy 1989 előtt nagyon sokan lelték halálukat a határon, a két országot ugyanos 20 méter mély vizesárok választotta el, a határt pedig felfegyverkezett katonák őrizték. „Szatmár volt ez mindig, és az most is: jobb és bal oldalt is. Egyik oldalon Szabolcs-Szatmár, a másikon Szatmár. Most újabb lépést teszünk a szabadabb közlekedésért, az új emberi és gazdasági kapcsolatok irányába. Számunkra, akik a határ mellett születtünk és naponta a községekért dolgozunk, ez új perspektívákat is jelenthet“ - fogalmazott Béres, aki szintén köszönetet mondott a két ország kormányának, illetve azoknak a romániai és magyarországi politikusoknak, akik aktívan tettek azért, hogy megnyíljanak a határok.
Az eseményen jelen volt Magyar Lóránd parlamenti képviselő is, aki szintén történelmi pillanatként jellemezte Románia schengeni csatlakozását. „Úgy gondolom, hogy az út megépítésével, amit az önkormányzatok megvalósítottak, csak egy alapinfrastruktúrát teremtettünk meg, viszont a határ eltörlésével, Románia schengeni csatlakozásával családokat tudunk egyesíteni, egyesíteni tudjuk a történelmi Szatmárt. Együtt tudunk gondolkodni, együtt tudunk jövőt építeni, és együtt tudjuk ápolni közös kultúránkat, történelmünket és anyanyelvünket. Ezzel a nappal Románia is teljes körű tagja lehet Európának“ - fejtette ki Magyar Lóránd.
Kosztya Zoltán, Zajta polgármestere beszédében azt az időt idézte fel, amikor Zajta egy évszázaddal ezelőtt visszakerült Magyarországhoz. Akkor sokan maradtak a határ túloldalán, családok szakadtak szét, viszont január 1-től a korlátozás megszűnik, az út pedig ismét összeköti a két települést, melynek lakói megannyi év várakozás után ismét szabadon járhatnak át egymáshoz. Az eseményen jelen volt Tilki Attila országgyűlési képviselő is, aki beszédében először a határnyitás, majd a schengeni csatlakozás érdekében tett közös erőfeszítésekről emlékezett meg, melyek végül hosszas várakozás után, Magyarország soros EU-elnöksége idején ért révbe.
A köszöntőket követően a politikusok egy jelképes mozdulattal, közösen nyitották ki a sorompót, mely eddig elválasztotta egymástól Magyarországot és Romániát, s ezzel a két községet is.