Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Megszorító intézkedésekre van szükség az elszabadult energiaárak miatt. Így takarékoskodik a szatmári városháza

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 19. 2022. Szerda 15:50
Megszorító intézkedésekre van szükség az elszabadult energiaárak miatt. Így takarékoskodik a szatmári városháza

Az utóbbi hónapokban elszabadult energiaárak miatt a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal a közvilágítást érintő megszorító intézkedések bevezetéséről döntött - tudatta közösségi oldalán az önkormányzat.


A döntés értelmében a LED-technológiás lámpák 23 és 1 óra között 70 százalékos, 1 és 6 óra között pedig 50 százalékos kapacitással üzemelnek. Ugyanakkor 50 perccel később indul el a rendszer, és 50 perccel korábban is kapcsolják le azt.


Nem Szatmárnémeti azonban az egyetlen város Szatmár megyében, melynek komoly megszorító intézkedéseket kell foganatosítania az egyre emelkedő energiaárak miatt. Szeptember végén Nagykároly polgármestere, Kovács Jenő is drasztikus intézkedéseket harangozott be.

Annak ellenére, hogy meglehetősen hideg van, sem a polgármesteri hivatal épületében, sem pedig az alárendelt közintényekben nem kapcsolták még be a fűtést. Csak akkor indítjuk be a fűtést, ha a hőmérséklet még jobban lecsökken. A fogyasztás csökkentése és hatékonyabbá tétele érdekében több lehetőséget is végiggondoltunk. Figyelembe vettük az irodák átcsoportosításának és a kihasználatlanul maradó helyiségek bezárásának lehetőségét, úgy a városháza, mint az alárendelt intézmények tekintetében” – jelentette ki akkor Kovács Jenő Nagykároly polgármestere. 

A kastélyban és a színházban a rezsiköltségek csökkentése érdekében egy átcsoportosítva szervezik majd a rendezvényeket is.


„Azt kértem a kastélyban dolgozóktól, valamint a színházban tevékenykedő munkatársaktól, hogy csoportosítsák a kulturális rendezvényeket és ahogy lehet, spóroljanak a fűtéssel. Csak azért, hogy a kastélyban és a színházban állandóan meleg legyen a hőmérséklet, az előzetes számításaink szerint havonta mintegy 100 ezer lejt kellene fizetnünk. Sajnos ezeket az összegeket, a helyi költségvetés keretéből nem tudjuk fizetni” – mondta a polgármester. 


Az oktatási intézmények szintjén az a döntés született, hogy az adott tanintézmény igazgatója dönti el, hogy mikor kapcsolják be a fűtést. 

Az oktatási intézményekben az igazgatók döntenek majd a fűtésről. Csak arra kértem őket, hogy ésszerű, felelősségteljes döntést hozzanak, mintha a saját otthonukról lenne szó. Komoly okunk volt ennek a döntésnek a meghozatalára is, hiszen a nagykárolyi oktatási intézmények, az előző fűtési szezon végén, az utolsó hónapra vonatkozóan összesen egymillió lejt tettek ki. Ebből mindenki következtethet arra, mennyibe fog kerülni a fűtésük idén” – tette hozzá Kovács Jenő.

Szintén az energiafogyasztás csökkentése érdekében a nagykárolyi önkormányzat az új közvilágítási rendszer megfelelő működtetésére is hangsúlyt fektet majd. A városi közvilágítási rendszert egy európai forrásokból megvalósuló projekt révén újítanak és bővítenek, korszerű lámpatestekkel és zöld energiaforrások felhasználásával működtetnek.  Az a forgatókönyv is kidolgozás alatt áll, hogy a közvilágítási rendszert nem teljes egészében, hanem részlegesen működtessék, az optimális éjszakai láthatóság érdekében.


„Az idei tél nemcsak az önkormányzatok, hanem az üzleti szféra, valamint a lakosok számára is nagyon nehéz lesz. Megtakarítások nélkül nem tudom, hogyan fogunk tudni megbirkózni ezzel a példátlan áremelkedéssel” – zárta mondandóját, Kovács Jenő polgármester.