Rábólintott a Helyi Tanács! Megújul az Árpád utcai park is - KÉPEK


Szatmárnémeti Helyi Tanácsa a csütörtöki ülésen jóváhagyta az V. Lucaciu (Árpád) utcai park felújításának műszaki és gazdasági mutatóit, illetve a beavatkozási munkák jóváhagyási dokumentációját is. Ez azt jelenti, hogy egy újabb szatmári park indulhat el a korszerűsítés felé.
A megszavazott határozattervezethez csatolt szakjelentésben úgy fogalmaznak, hogy a szóban forgó park jelenleg leromlott állapotban van: a zöldövezetek már nem felelnek meg a modern parkkal kapcsolatos elvárásoknak, a köztéri bútorzat elöregedett, a közvilágítás műszaki szempontból idejétmúlt és sokat fogyaszt, a járdák és sétányok pedig elhasználódtak. S bár kisebb javításokat rendszeresen végeztek, a területen az elmúlt 40 évben nagyobb volumenű felújítás nem történt, emiatt jelenleg kiaknázatlanok azok a lehetőségek, melyeket a park a helyi lakosság és a városba látogató turisták számára tartogathatna.
A dokumentum szerint a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal az Észak-nyugati Regionális Program 2021-2027 keretében szeretné benyújtani finanszírozásra a projektet, melynek célja, hogy csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást és javítsa a levegő minőségét a város ezen rendkívül fontos zónájában.
Az önkormányzat tervei szerint felújítanák a már meglévő járdákat, illetve új sétányokat is létrehoznának, felújítanák a műemlékeket, a jelenlegi köztéri bútorzatot újabb, modernebb darabokra cserélnék, a mozgáskorlátozottak számára rámpát alakítanának ki, a meglévő növényzetet megtartva újabb fákat és bokrokat telepítenének, melyekhez természetesen járna egy korszerű öntözőrendszer is. A közbiztonság érdekében térfigyelő kamerákkal látnák el a parkot, illetve korszerűsítenék a közvilágítást is, ami pedig a jelenlegi, műszaki és esztétikai szempontból is leromlott állapotban levő szökőkutat illeti, helyére egy modern kutat üzemelnének be.
A beruházás összértéke áfával együtt több mint 13 millió lej, melyből 7 millió a kivitelezés költsége, a megvalósításra szánt időkeret pedig 18 hónap, melyből 6-ot szánnak a tervezésre, 12-t pedig a tényleges munkálatokra.