Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Megszaporodtak az autófeltörések, új módszerekkel is próbálkoznak a tolvajok

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 26. 2025. Szerda 09:47

Az elmúlt napokban olyan, biztonsági kamerák által rögzített felvételek jelentek meg a helyi médiában, amelyeken egy férfi autóról autóra haladva próbálkozik bejutni a kocsikba, hogy aztán onnan összeszedjen mindent, amit esetleg pénzzé tehet. Noha ezt a jómadarat elfogták, ez még nem jelenti azt, hogy autóink teljes biztonságban lennének, ezért a rendőrség egy sor jó tanácsot is megfogalmazott a tulajdonosok számára.

 

Mindenek előtt jó tisztában lenni azzal, hogy milyen módszerekkel dolgoznak a bűnelkövetők. Egyrészt vannak, akik a színtiszta erő hívei és betörik az ablakot, mások inkább a zárral próbálkoznak. Akinek egyik sem jön össze, megelégszik, ha a külső elemeket meglovasítja, azaz reggelre odalesz a visszapillantó tükör, a fényszóró vagy akár valamelyik kerék, de néhányak különös vonzódást éreznek a márkák emblémái iránt is. A technológia fejlődésével azonban új metódusok is kifejlődtek az elmúlt években: a különféle elektronikai eszközök révén akár távolról is kiiktathatják az autó biztonsági rendszerét.

 

Annak érdekében, hogy járgányunk minél kevésbé legyen vonzó célpont a tolvajok számára, fontos, hogy ne hagyjunk értékeket látható helyen, azaz pl. mobiltelefonokat, GPS-t, táskákat, pénztárcákat, még akkor se, ha "épp csak egy percre" kell kiszállnunk az autóból. Feltétlen zárjuk az ajtókat akkor is, ha a benzinkúton megyünk be fizetni a tankolás után, illetve menet közben is, hisz volt már példa olyan lopásra, amikor az jobb első ülésen található táskát a jelzőlámpánál várakozó autóból rántotta ki a tolvaj. Mondanunk sem kell, hogy az ablakokat is ajánlott felhúzni, ha elhagyjuk a járművet, illetve amennyiben éjszakára leparkolunk valahol, a slusszkulcsot semmi esetre se hagyjuk az autóban.

 

Lehetőség szerint parkoljunk úgy, hogy a lakásunk ablakából is rálássunk a járműre, és ha az autó nem rendelkezik gyári riasztórendszerrel, szereltessünk mi magunk bele, hiszen ennek költségei általában alacsonyabbak, mint a kár, amit egy tolvaj okozhat. A riasztórendszer mellé ajánlott egy GSP-es nyomkövetőt is tenni az autóba, mely akkor válik igazán hasznossá, ha a tolvaj nem csak a talált értékeket viszi el a járműből, hanem magával a járgánnyal távozik.

 

Talán a legtöbb autótulajdonos nem is gondol rá, de érdemes a lopható alkatrészekre tartós filctollal feljegyezni a kocsi rendszámát, azaz pl. a magnóra vagy az akkumulátorra, hiszen ha el nem is lehetetleníti, de némileg megnehezítheti a lopott holmik eladását.

 

A rendőrség arra is figyelmeztet, hogy ha kiszállunk a központi zárral rendelkező autónkból, bizonyosodjunk meg róla, hogy ajtó ténylegesen bezárt-e, hiszen a bűnelkövetők akár távolról is blokkolhatják a kulcs által küldött jeleket. Ha pedig szervizelni kell az autót, válasszunk megbízható szerelőt, mert egy gyanúsan olcsó javítás után könnyen abban a helyzetben találhatjuk magunkat, hogy a szerelő nem csak a működésképtelen alkatrészektől szabadított meg minket.

 

Ha mégis megtörtént a baj, azonnal értesítsük a rendőrséget!