Mégsem lesz nap-adó. Adómentesül a termelő-fogyasztók által termelt energia


A villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók, azaz a prosumerek által előállított energia adókötelezettségét törölte a szenátus egy néhány napja megszavazott törvénytervezettel. Ezzel kapcsolatban nyilatkozott Turos Lóránd, Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője:
A villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók (prosumerek) által termelt energia adókötelezettségét töröltük a szenátusban, így a központi közigazgatási hatóságok és az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) nem róhat ki adókat a megújuló energiát használó termelő-fogyasztókra, a saját használatra megújuló forrásokból származó villamos energiára vonatkozóan.
A világjárvány és háború okozta gazdasági válságban azt tapasztaltuk, hogy szükség van gyors intézkedésekre, ahhoz, hogy megfékezzük a társadalomra irányuló nehézségeket. Éppen ezért az RMDSZ megoldásokkal jött, míg mások a kibúvókat keresték, és mindvégig kitartott mellettük.
Prioritásként kezeljük azokat az intézkedéseket, amelyekkel meg tudjuk védeni az embereket és a gazdaságot az energiaárak emelkedésétől. Ehhez kulcsfontosságú az, hogy hosszútávon gondolkodjunk. A fenntarthatóság érdekébén olyan lépéseket teszünk, amelyek hozzájárulnak a gazdasági helyzet stabilizálásához, felhasználva a megújuló energiaforrásokat.
A szenátusi munkálatok során módosítottuk azt a téves megközelítést miszerint a termelő-fogyasztók által megtermelt, napenergiából származó villamosáramot adózni kell.
Fotó: M-SYS Kft.
Az elmúlt két esztendőben számos olyan intézkedést tudtunk eszközölni, amelyek a választópolgárok érdekeit szolgálták, és az energiakrízis szempontjából biztonságba helyezték Romániát.
Ennek értelmében meghatároztuk a termelő-fogyasztók státuszát, amely hozzájárult ahhoz, hogy míg 2021-ben alig 1000 háztartásban használtak napelemeket villamos áram termelésére, ez a szám 2023-ban 30 ezerre emelkedik.
Ugyanakkor az RMDSZ javaslatára azok a termelő-fogyasztói státusszal rendelkező vállalkozások, amelyek legfeljebb 200 kWh teljesítményű villamosenergia-termelő egységekben energiát termelnek, több fogyasztási pont között is elszámolhatják a megtermelt energiát.
Továbbá lecsökkentettük 19 százalékról ötre az új, zöld technológiákat használó berendezések (napelemek, hőszivattyúk stb.) áfáját.
Az energiaválság közepette a megújuló energiaforrások a fenntarthatóságot jelenthetik, ösztözni kell a fejlődésüket, meg kell találni azt az utat, hogy miként lehet átállni tudatosan a fosszilis energiahordozókról a megújuló energiaforrásokra, de nem ezek megadózása, hanem az eljárások egyszerűsítése révén.
Továbbá hatályon kívül helyeztük azokat a rendelkezéseket is, amelyek a megtermelt, de el nem fogyasztott és a hálózatba kerülő zöldenergia után felszámítható díjakra vonatkoztak.