Megmozdult a diaszpóra: máris több mint 80 ezren szavaztak


A külföldi választókörökben nemcsak a hazai voksolás dátumaként kijelölt május 18-án, hanem pénteken és szombaton is leadhatják szavazatukat a külföldön élő vagy tartózkodó román állampolgárok. A választópolgárok pedig élnek is a lehetőséggel, péntek 15 óráig mintegy 80 ezren adták le szavazatukat.
Az Állandó Választási Hatóság valós időben frissülő weboldala szerint szerte a nagyvilágban mintegy 966 szavazóházba várják a román állampolgárokat. Pénteken 15 óráig 80.943 fő adta le a szavazatát. Ebből a legtöbben a Moldovai Köztársaságban, ahol 16.632-en pecsételtek. Olaszországban és Nagy-Britanniában is meghaladta a 10 ezret a leadott szavazatok száma, illetve a Németországban élő román állampolgárok is közel 10 ezer szavazólapot dobtak már be az urnába. Spanyolországban pénteken 15 órakor pár szavazat híján 9 ezer voksoló élt állampolgári jogával.
A számok azt mutatják, a külföldön élő román állampolgárok a korábbinál nagyobb arányban járultak az urnák elé: az első fordulóban, pénteken 15 órakor a külföldön leadott szavazatok száma még csak 46 ezer volt.
Hogyan szavazott a diaszpóra az első fordulóban?
Ahogyan arról korábban a Szatmár.ro is beszámolt, Németországban Simion az első fordulóban több mint 120.000 szavazatot szerzett, ezzel messze maga mögé utasítva a 27 ezer polgár bizalmát elnyerő Nicusor Dant, de óriási volt a szélsőséges politikus fölénye Olaszországban is, ahol több mint 127 ezren voksoltak rá, ami az összes beérkező szavazat közel 74 százalékát adta. Kiemelkedő eredményeket ért el Simion Spanyolországban is, ahol a közel 87 ezer szavazat 73,61 százalékos támogatottságot jelent, de még Cipruson is sikerült megszereznie a leadott szavazatok 70,54 százalékát.
Ukrajnában az AUR politikusa 76, a független Nicusor Dan pedig 75 szavazatot kapott, és Oroszországban is csak egy hajszál választotta el a két államfőjelöltet egymástól: Simionra 34-en, Danra 30-an voksoltak. Szoros volt a verseny az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában is, viszont végül mindkettőt Nicusor Dan ikszelhette be magának: az Államokban a szavazatok közel 49 százalékát szerezte meg, a szomszédos Kanadában pedig a választópolgárok 45 százaléka támogatta őt.
Az Észtországban, Lettországban, Lengyelországban, Csehországban, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban, Szerbiában, Bulgáriában, Moldvában, de még a Kínában, Indiában, Szaúd-Arábiában és Peruban élő románok is egyértelműen a független jelöltet támogatták, a bukaresti főpolgármester ezen országokban messze maga mögött hagyta az AUR-os ellenfelét.
A külföldi szavazókörök a hétvége mindhárom napján helyi idő szerint 7 és 21 óra között tartanak nyitva, kivéve a Romániától nyugatra lévő országokat, ahol vasárnap kevesebb idő áll a szavazók rendelkezése, ugyanis a szavazóköröket időzónától függetlenül mindenütt bezárják akkor, amikor Romániában véget ér a voksolás, kelet-európai idő szerint 21 órakor.
Szombat reggel 7 órától kampánycsend lép életbe. Az elnökválasztásokon több közvélemény-kutató cég készít országos becslést a szavazófülkéből kilépők megkérdezése (exit poll) alapján. A becslést a vasárnap esti urnazáráskor, 21 órakor ismertetik.