Meglátták a piaci rést! Buszokkal hoznák a magyarokat Romániába vásárolni


Románia január 1-én, 0 órától kezdve a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált, melynek köszönhetően a román-magyar határon megszűnt az addig kötelező, s gyakran több órás várakozási időket eredményező személy- és járműellenőrzés. A szúrópróbaszerű hatósági vizsgálatokat leszámítva, a két ország lakói most már zavartalanul jöhetnek-mehetnek, így egyre gyakrabban fordul elő, hogy a határ menti vármegyék lakói romániai üzletekben vásárolnak, az élelmes vállalkozók pedig már most meglátták ebben a lehetőséget.
Egy vállalkozó debreceni és nyíregyházi indulással buszos utazási lehetőséget kínál mindazoknak, akik a határ innenső oldalán kívánnak bevásárolni. Az internetre felkerült bejegyzés szerint szívesen utaztatják majd Nagyváradra mindazokat, akik élelmiszert vagy műszaki cikkeket vásárolnának, de akár az építőanyag-szállítás is megoldható teherautóval. Az érdeklődők számára egy Facebook-csoportot hoztak létre, melybe az ígéretek szerint minden héten fel fogják az aktuális akciós újságokat, így mindenki tájékozódhat a számára érdekes ajánlatokról. S noha az eredeti elképzelés szerint a járatok csak hétvégente közlekedtek volna, viszont a magyarországi Világgazdaság úgy tudja, a szolgáltatásra olyan nagy igény mutatkozik, hogy valószínűleg hétköznapi turnusokat is szerveznek majd. A reggel 7 órai indulás után a Magyarországról érkezőknek lehetőségük lesz a nagyváradi Kaufland, Lidl, Penny, Carrefour, Dedeman vagy a szatmáriak által még nem feltétlenül ismert Leroy Merlin és Hornbach üzletekben is vásárolni, a vevőknek pedig még a csomagjaikat sem kell majd cipelniük, ugyanis a vállalkozó háztól házig szállítást ígér.
Nem újdonság, hogy hozzánk járnak a magyarországi vásárlók
Noha a fentebb említett vállalkozó kétségtelenül meglátta a lehetőséget a dologban, az árak online követése nem újdonság a Facebook-felhasználok számára. A Szatmár.ro már 2023 augusztusában beszámolt a Nagykárolyi bevásárlás nevű Facebook-oldalról, melynek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei adminisztrátora szinte napi rendszerességgel tájékoztatja követőit arról, hogy milyen árakkal és akciókkal várják őket a nagykárolyi üzletek.
A nagykárolyi bevásárlások kapcsán az oldal üzemeltetője, Lintényi Levente akkor a Szatmár.ro megkeresésére elmondta, szinte minden üzletben lehet találni olyan termékeket, amelyek kedvezőbb áron, akár 20-30 százalékkal olcsóbban érhetőek el, mint a hasonló kategóriájú termékek Magyarországon, mi több, bizonyos árucikkek kapcsán nem ritka az akár 40-50 százalékkal alacsonyabb ár sem.
Lévén, hogy sok konyhában elengedhetetlen alapanyag, Levente egy népszerű magyar márka száraztésztáját hozta fel példaként, mely az egyik nagykárolyi üzletben kb. 500 forintnak megfelelő lejbe kerül, Magyarországon ugyanazért akár 800 forintot is elkérnek, ha épp nincs akcióban a termék. A listát hosszasan lehetne sorolni: zöldségek, gyümölcsök, konzervek, húskészítmények terén is számos olyan termék van, melynél bizony nem 10-20 forint a különbség, összességében szólva pedig egy családi nagybevásárlásnál 20-30 százalékot, de akár többet is lehet spórolni, ha az ember okosan mérlegeli az árakat.
Nevével ellentétben a Nagykárolyi bevásárlás Facebook-oldalon nem csak a legkedvezőbb árakról tájékozódhatnak a határ mentén élők, hanem vendéglátóipari egységekről és kikapcsolódási lehetőségekről is. Előszeretettel mutatják meg az oldal követőinek az újabb és újabb felfedezéseket, legyen szó egy hangulatos étteremről, cukrászdáról, vagy akár a helyi strandról.
S noha az oldal üzemeltetője 2023-ban még sajnálkozva emelte ki a határátkelőknél tapasztalható hosszas várakozási időt, mely sokakat eltántorított az átruccanástól, a schengeni csatlakozás nyomán biztosra vehetjük, hogy nem csak Nagykárolyban, de Szatmárnémetiben is nőni fog a magyarországi vásárlók aránya. Jól döntöttek tehát azok az áruházláncok és cégek, akik eddig is nyitottan álltak a magyar nyelvű vásárlók felé és polcaikon a román nyelvű feliratok mellett magyarul is feltüntették a legfontosabb információkat, még ha alkalomadtán kicsit sutára is sikerült a fordítás. Ezzel immár nem csak a helyi magyar közösség, de a szomszédos országból érkező vásárlók felé is tettek egy barátságos, ugyanakkor marketing szempontjából is értékes lépést.