Megkezdődött a 22. Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntője Szatmárnémetiben - Videó


A Hám János Líceum dísztermében március 1-én, pénteken délután megrendezett nyitóünnepséggel vette kezdetét, immár 22. alkalommal a Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntője, mely gyökerei is innen erednek.
A szombaton zajló verseny első mozzanata volt a péntek délutáni megnyitó, ahol a kis versenyzőkkel és hozzátartózóikkal zsúfolásig megtelt a díszterem.
Házigazdai minőségében elsőként Ádámkó István, a líceum igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Külön üdvözölte Nm. Ft. Schönberger Jenő püspököt, Pataki Csabát, a Szatmár Megyei Tanács elnökét, Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármesterét, Lukács Dénest, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség helyettes főtanfelügyelőjét, aki egyben a versenybizottság alelnöke is, Frigy Szabolcsot, a versenybizottság elnökét, Fisár Erikát, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség magyar szakos tanfelügyelőjét, a versenybizottság ügyvezető elnökét, valamint Szejke Ottiliát, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség óvodai és elemi oktatásért felelős tanfelügyelőjét.
Az igazgató örömét fejezte ki, hogy a közönség köreiben ismerős arcokat fedezhet fel, hiszen nagyon sok kisdiák visszatérő szereplője a versenynek. Visszatekintett arra az időkre is, amikor a VVVV mint házi versenyként indult el, s annak is már 15 éve, hogy a tanügyminisztérium égisze alatt, az országos versenyek közé került.
Megtudtuk, hogy idén az ország 13 megyéjéből érkeztek a versmondók, összesen 88 versenyző méri össze tudását március 2-án, szombaton.
„Külön öröm számunkra, hogy a szórványban élő diákok, például a Hunyad, Temes vagy a Brassó megyeiek ismét megtiszteltek részvételükkel. Köszönjük, hogy ilyenformán is őrzik és ápolják magyar nyelvünket. De köszönet illet minden, a magyar kultúrát értő és versmondással éltető diákot, és minden tanítót-tanárt, aki segíti őket ebben.“ - hangsúlyozta ki beszédében az igazgató.
Majd külön megköszönte mindazoknak, akik hozzájárultak a verseny megálmodásához és megvalósításához:
„ Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani az Oktatásügyi Minisztérium anyagi támogatásáért, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségnek a szervezésben nyújtott segítségéért, köszönöm a Szatmár Megyei Tanács, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Szatmár megyei szervezete, a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, A Pax Egyesület, valamint az Adsonatum Szülőegyesület támogatását.
Köszönet a Szatmári Római Katolikus Püspökségnek, a Püspök Atyának, köszönet minden támogatónknak.
Szeretném megköszönni a szervező csapat munkáját: Fisár Erika és Szejke Ottilia tanfelügyelőknek, kollégáimnak: Csapó Ilyés Attila igazgatóhelyettesnek, Frigy Szabolcs nevelési igazgatónak, Czier Andrea, Heinrich Andrea, Szász Anikó, Simon Laura, Hadházi Éva, Varga György tanároknak, illetve Renn Renáta, Krányák Jusztina, Földes Ildikó, Urbán Klára, Leiti Mónika tanítóknak. Köszönöm iskolánk munkaközösségének segítségét, munkáját.“
Az igazgatótól a szót Nm. Ft. Schönberger Jenő püspök vette át, akitől soha nem állt távol a humor, s most is köszöntőjét egy vicces történettel indította. Felhívta a figyelmet, hogy a püspöki központ a Remény évének nyilvánította az idei évet, „minden bizonnyal, aki erre a megmérettetésre jött, reméli az első helyett. A remény hal meg utoljára! Kívánom, hogy mindenkinek teljesüljön a reménye. De nem az első hely a legfontosabb, hanem a részvétel“ - hangsúlyozta ki a püspök. Emellett felhívta a versenyzők figyelmét Szatmárnémeti nevezetességeire, többek közt a Püspöki Palota Kápolnájának oltárára, amely előtt esküdött meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia, ugyanakkor a Székesegyházra, s a megújuló parkra.
Pataki Csaba tanácselnök örömét fejezte ki, hogy annyi mosolygós szempárral találkozhatott a megnyitó alkalmával. A humor a tanácselnök beszédéből sem hiányzott, hiszen úgy gondolja, hogy ebben az évben a farsang nem zárult le február végén, hanem december 9-ig tart, utalva itt az idei választási csúcsévre, s hozzátette, hogy addig csomó felnőtt, mond majd vicces dolgokat. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy aki sokadjára jár Szatmárnémetiben észreveszi a változásokat, a megyeközpont és a megye szépülését. Köszönetét fejezte ki az iskola vezetésének, hogy évről évre megrendezik ezt a versenyt.
Kereskényi Gábor polgármester is köszöntötte a megjelenteket, s örömének adott hangolt, hogy Szatmárnémeti ad otthont ennek a tematikájában is egyedülálló szavalóversenynek. „A derűs pillanatokra mindenkinek szüksége van, nemcsak azért mert kemény időket élünk, hanem azért is, mert a nevetés az gyógyít, a humor pedig hiszem, hogy hidat képes teremteni az emberek között.“ - állapította meg a polgármester.
Lukács Dénes főtanfelügyelő-helyettes gratulált az iskola munkaközösségének, akik részt vettek a verseny megszervezésében, s azt kívánta, hogy még sokáig a házigazdái legyenek ennek a versenynek. S azt kívánta minden jelen lévőnek, hogy „ízes és gazdag anyanyelvünk kimeríthetetlen humorával okozzunk egymásnak vidám perceket, de ne feledkezzünk meg a versenyszellemről sem“. Karinthy Frigyes híres gondolatával zárta beszédét, miszerint: „Humorban nem ismerek tréfát!“
A köszöntőket követően ízelítőt is kapott a közönség a holnapi versenyből, hiszen Márton Eszter negyedik osztályos kisdiák Nógrádi Gábor: Hogyan neveljük a matematikatanárt című művének részletét adta elő, nem kis sikerrel.
Majd kicsit komolyabb mű következett, Szemák Viola, tizedikes diák előadásában, aki Szilágyi Domokos Próféta című verséből adott elő részletet, előadását vastapssal hálálták meg a jelenlévők.
Végül az iskola Kis Méhek tánccsoportja előadásával egy gyermeknéptáncfüzérrel szórakoztatták a közönséget, osztatlan sikert aratva.
A csoport tagjai: Bartolini Antonio, Kocsis Fanni-Jázmin, Lakatos Hanna, Maliczki Eszter, Muresan Cristian, Satmari Tamara-Anna, Wieland Ákos-Zalán, Zsombori Nóra, Karpinschi Vanessza, Doloczki Dániel, Grebur Kristóf, Haller Márk István, Márton Eszter, Pataki Eszter. Felkészítő pedagógusuk Hadházi Éva tanárnő.
Szombaton kezdődik a verseny
A verseny maga szombaton délelőtt kezdődik. A diákok ekkor lépnek a zsűrik elé: az előkészítő – IV. osztályosok a líceum dísztermében, a gimnazisták megmérettetése pedig két helyszínen a Megmaradás Házában, illetve a líceumban zajlik.
A produkciókat idén is szakmai zsűri bírálja el, az eredményekre azonban délután 6 óráig várni kell. Az ünnepélyes eredményhirdetésre és díjkiosztásra a Megmaradás Házának nagytermében kerül majd sor.