Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a 2025-ös elnökválasztás megszervezéséről szóló sürgősségi rendelet

Bajnai Botond
Agerpres
Január. 19. 2025. Vasárnap 08:00
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a 2025-ös elnökválasztás megszervezéséről szóló sürgősségi rendelet
archív felvétel/illusztráció

Megjelent péntek este a Hivatalos Közlönyben a 2025-ös elnökválasztás és az idén esedékes időközi helyhatósági választások megszervezéséről szóló sürgősségi rendelet.

A jogszabály szerint az elnökválasztást belföldön vasárnap tartják. A szavazás 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget.

A külképviseleteken pénteken és szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig lehet szavazni. Vasárnap a szavazás helyi idő szerint 7 órakor kezdődik, de romániai idő szerint 21 órakor a külképviseleti szavazóhelyiség választási irodájának elnöke elrendeli az urnák lezárását. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat. Ez a szabály érvényes a belföldi szavazóhelyiségekre is.

***

A sürgősségi rendelet szerint a jogszabály hatálybalépésétől számított harmadik naptól a külföldi lakhelyű vagy tartózkodási helyű romániai választópolgárok az Állandó Választási Hatóság honlapján regisztrálhatnak levélszavazásra egy online űrlap kitöltésével. Regisztráláskor csatolni kell a személyi igazolvány szkennelt vagy lefotózott másolatát és a külföldi hatóságok által kibocsátott tartózkodási engedély másolatát.

A levélben szavazó választóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazólapot tartalmazó hivatalos válaszboríték legkésőbb a választás időpontja előtt négy nappal eljusson a levélszavazatokért felelős választási iroda címére.

A külképviseleti szavazásnak nem feltétele a választó felvétele a külföldi választópolgárok névjegyzékébe.

***

Az elnökválasztási kampány időtartama alatt a jelöltek politikai hirdetésein fel kell tüntetni, hogy a tartalom kampányanyag. Emellett a politikai hirdetéseken szerepelnie kell a finanszírozó személyazonosságának (név, e-mail-cím, és - ha nyilvános - postacím; ha a finanszírozó jogi személy, akkor a székhely címe).

Célzott hirdetési technikák alkalmazása esetén ezt is fel kell tüntetni a kampányanyagon. A politikai hirdetésen emellett szerepelnie kell egy nyilatkozatnak arról, hogy a tartalom elkészítésére, elhelyezésére, népszerűsítésére, közzétételére és terjesztésére fordított összegek kizárólag a választási törvény által engedélyezett forrásokból származnak.

Fizetett politikai hirdetés esetén ezt is fel kell tüntetni a kampányanyagon.

A sürgősségi rendelet szerint a felsorolt szabályok az online platformokon közzétett politikai hirdetésekre is érvényesek. Megszegésük 15 ezer és 50 ezer lej közötti bírsággal büntethető szabálysértésnek minősül. A szabálysértést az Állandó Választási Hatóság (AEP) állapítja meg, és a bírságot is ez az intézmény szabja ki.

***

A nagy közösségimédia-platformokon folytatott elnökválasztási kampánnyal kapcsolatos panaszokat (beleértve a szavazást megelőző napon és a szavazás napján benyújtott panaszokat is) kizárólag a Központi Választási Iroda (BEC) bírálja el. Ha panaszt megalapozottnak ítéli, a BEC elrendeli a törvénysértő tartalmak azonnali eltávolítását, és a döntését közli az AEP-pel. Az utóbbi hatóság feladata felszólítani a közösségimédia-platformot a törvénysértő tartalom eltávolítására. Ha az érintett platform öt órán belül nem tesz eleget a felszólításnak, akkor a működtetője megbírságolható, a büntetés összege pedig a vállalat forgalmának 5 százalékáig terjedhet.

A BEC határozatai a közzétételüktől számított 48 órán belül megfellebbezhetőek a bukaresti ítélőtáblánál - írja elő a sürgősségi rendelet.