Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Már dolgoznak az óvóhelyek használhatóvá tételén

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 13. 2025. Csütörtök 10:04
Már dolgoznak az óvóhelyek használhatóvá tételén

Sergiu Buzduga ezredes, a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség vezetője szerdán a Szatmár Megyei Prefekusi Hivatalban adott számot arról a programról, melynek célja, hogy minél több lakossági óvóhelyet hozzanak használható állapotba megyénk területén.

 

Mint kiderült, az óvóhelyek használhatóvá tételére vonatkozó terv 2024-ben indult el, mostanra pedig a helyi önkormányzatok felmérték a hozzájuk tartozó létesítmények állapotát, illetve továbbították a katasztrófavédelem felé az üzemeltetőkkel kapcsolatos információkat és az óvóhelyek műszaki adatait is. Emellett arról is rendelkeztek, hogy minden óvóhelyet megfelelő módon jelöljenek a jól ismert szimbólummal, így eleget téve a 630/2005-ös kormányhatározatnak. Végül, de nem utolsósorban sikerült megállapítani azt az összeget is, amelyre szükség volna az óvóhelyek újra üzemképessé tételéhez.

 

"Az állampolgárok biztonsága kiemelt fontosságú a helyi önkormányzatok, illetve a honvédelmi és közrendvédelmi rendszer minden intézménye számára. A polgári védelmi óvóhelyek kérdése aktuális, és minden lépést meg kell tennünk ezek rendbe tételére, felszerelésére és üzembe helyezésére. Az elkövetkező időszakban Nagykárolyban, Tásnádon, Avasfelsőfaluban és Szatmárnémetiben is regionális találkozókat is szervezünk az önkormányzatok képviselőivel e téma kapcsán" - nyilatkozta Ioan Tibil, Szatmár megye prefektusa.

 

Szatmár megyében összesen 59 óvóhely áll a lakosság rendelkezésére, melyek vészhelyzet esetén megközelítőleg 30.000 embert tudnának befogadni. Ezek többnyire tömbházak, közintézmények és cégek pincéiben kerültek kialakításra, illetve ezek mellett vannak még magánkézben levő, a civilek házai alatt kialakított bunkerek is, bár ezek számát a hatóság nem pontosította. 

 

A korábbi években végzett helyszíni felmérések nyomán a felügyelőség megállapította, hogy az óvóhelyek túlnyomó többségében karbantartási és javítási munkálatokat kell(ene) elvégezni, illetve több helyen a tömbházak hőszigetelését követően nem festették vissza a polgári védelem szimbólumát, azaz a narancssárga négyzetben található kék háromszöget, mely az óvóhellyel rendelkező épületeket hivatott jelölni.

 

A hatályos törvények értelmében békeidőben az óvóhelyeket lehet más célra is használni, viszont csak oly módon, hogy szükség esetén a helyiséget legfeljebb 24 órán belül ki lehessen üríteni. Sőt, a törvény azt is előírja ezen óvóhelyek fenntartóinak (tömbházi adminisztrátorok / lakóegyesületek / cégek) és használóinak, hogy a menedéket megfelelő, bármikor használatba vehető állapotban tartsák.

 

A modern technikának köszönhetően egyébként az interneten, alig pár kattintással értesülhetünk a legfontosabb információkról, melyeket jó tudni a kritikus helyzetekben. A fiipregatit.ro oldalon nem csak a kémiai vagy nukleáris katasztrófákra és támadásokra vonatkozó anyagokat találunk, hanem tűzesetre, viharokra, de még a nyári kánikulára is felkészítenek. A belügyminisztérium által működtetett oldalnak van egy könnyen kezelhető telefonos alkalmazása is. A „DSU” néven fellelhető applikáció nem csak a közelgő viharriasztásokról tudósít, hanem számos egyéb tudnivalót is tartalmaz, pl. térképen jeleníti meg a legközelebbi óvóhelyeket. Remélhetőleg nem kell ezeket éles helyzetben is használnunk, de jó tudni, hogy hol is találhatjuk meg az életmentő információkat.