Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Még mindig zajlanak a kagylóba oltakozók ellen indított büntetőeljárások

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 21. 2024. Vasárnap 09:23
Még mindig zajlanak a kagylóba oltakozók ellen indított büntetőeljárások
Illusztráció.

Noha a petei oltóközpontban kiállított több ezer hamis oltási igazolás ügye már-már a feledés homályába merült, az érintettekkel szemben indított tárgyalások azóta is folyamatban vannak. A pénteki nap folyamán például két személy esetében mondtak ítéletet.


A forgatókönyv minden esetben ugyanaz volt: azok, akik oltási igazolást szerettek volna szerzeni, viszont a szérumot nem óhajtották, már azonosított vagy mindmáig ismeretlen közvetítőkön keresztül eljuttatták személyi igazolványuk fotóját a petei oltóközpontba, ahol aztán az ott dolgozók bevezették a szükséges adatokat a rendszerbe, majd kiállították a kért papírt. Mindezért a hamisan oltakozók 200 eurót fizettek ki, és még csak meg sem kellett jelenniük a központban.

 

Az érintetteket hamisításra való felbujtás miatt állította bíróság elé a szatmári ügyészség. A minél enyhébb ítélet érdekében a vádlottak beismerték a bűncselekmények elkövetését és egyezséget kötöttek az ügyésszel, így a kiszabott ítéletekben sem mutatkozott eltérés.
 
A törvényszék pénteken 2 személy esetét tárgyalta. Az ítélet minden esetben ugyanaz volt: 1 év szabadságvesztés, 2 évre felfüggesztve, 60 napnyi közmunka, illetve a perköltségek fedezése, de természetesen a hamisan szerzett oltási igazolás érvénytelenítését is elrendelték.
 
Több mint 3500 hamis oltási igazolás
 
Ahogyan arról 2021 végén beszámoltunk, egy, a petei határátkelőnél dolgozó asszisztensnő és két adatrögzítő 250 és 300 euró közötti összegért kínáltak oltási igazolást és uniós Covid-igazolványt olyanoknak, akik nem szerették volna megkapni a vakcinát. Az „ügyfelek” megbízható közvetítők, pl. a központ takarítónője révén léphettek kapcsolatba a gyanúsítottakkal, akik aztán a kapott pénzért cserébe az országos oltási adatbázisba bevezették az igazolás kiállításához szükséges személyes adatokat, és a rendszer által generált dokumentumot felhasználva az uniós Covid-igazolvány kiállítását is lehetővé tették.

 

Az ügyben gyűjtött bizonyítékok szerint két módszerrel dolgoztak. Az első esetben az „ügyfelek” személyesen keresték fel az oltási központot, ahol viszont csak papíron történt meg az immunizáció. A második esetben, mely egyébként sokkal gyakoribb volt, az érintettek meg sem kellett személyesen jelenniük, elég volt csupán az egyik közvetítőnek elküldeni egy mobilalkalmazáson keresztül a személyazonossági igazolványuk fotóját, majd a pénz fejében kézhez is kapták a hamis oltási igazolást.

 

A hamis oltási igazolásokat a gyanúsítottak egyébként olyan váltások ideje alatt állították ki, amikor a személyzet többi tagja nem figyelt, vagy noha tudtak az illegális bizniszről, de nem foglalkoztak vele. A DNA ügyészei a gyanúsítottaknál végzett házkutatások során összesen 127.000 euróra, 75.000 lejre és 1.000 angol fontra bukkantak.

 

A bűnügyi nyomozás során begyűjtött bizonyítékok azt mutatják, hogy a vizsgált időszakban legalább 3500-an szereztek hamis oltási igazolást a petei oltóközpontban.