Második nekifutásra már összejött a drágítás


A Szatmárnémeti Helyi Tanács csütörtöki soros ülésén tárgyalt egyik határozattervezet a Florisal Rt.-vel kötött szerződésben szereplő díjszabások módosítását célozta meg, méghozzá immár másodjára. A kérdés ugyanis már júniusban is a tanácsosok asztalára került egyszer, akkor azonban egy hosszas huzavonát követően a tervezet elhasalt.
„Az önkormányzat honlapján elérhető határozattervezet mellékletéből pontosan tudni lehet, milyen drágítást helyezett kilátásba a köztisztasági feladatok ellátásával megbízott szolgáltató. Olvasóink számára talán a legfontosabb adat, hogy a szelektív hulladék elszállítási díját magánszemélyek esetében nettó 3,48 lejről 4,04-re emelnék, a háztartási hulladékét pedig 10,39-ről 11,02 lejre. Jogi személyeknek a szelektívért nettó 40,96 lej helyett 47,55 lejt kellene fizetniük, a háztartási hulladék elszállítási tarifáját pedig 90,35 lejről 95,89 lejre emelnék.
A drágítást elsősorban azzal indokolják, hogy a szatmáriak szemetét is tároló szamosdobi hulladéklerakó 2023. május 1-étől árat emelt, ehhez pedig a Florisalnak is igazodnia kell, de nem elhanyagolható tényező az infláció sem” - ismertettük júniusban.
A tervezett drágítás csütörtökön ismét a napirendi pontok között szerepelt, ám a két hónappal ezelőtti adok-kapok ez alkalommal elmaradt, mi több, mindössze egyetlen észrevétel érkezett, mégpedig az USR-t képviselő Fechete Marcel részéről. Fechete kiemelte, hogy Szatmárnémetiben még mindig nem valósul meg a szelektív hulladékgyűjtés, illetve a szamosdobi lerakónál pedig nincs egy olyan jól működő hulladékválogató rendszer, amely nagymértékben csökkenthetné a tárolandó szemét mennyiségét. Épp ezért az USR-s tanácsos arra buzdította a városvezetést, sürgessék meg a Florisalt, hogy mielőbb ültesse gyakorlatba az új szerződésben vállaltakat, melynek fontos része a több frakcióra bontott szelektív hulladékgyűjtés is.
Fechete felvetésére Maskulik Csaba városmedzser reagált, kiemelve mindenekelőtt, hogy a szamosdobi hulladéklerakó a Szatmár Megyei Tanács hatáskörébe tartozik, tehát a helyi önkormányzat ott nem tud beavatkozni. Ezzel szemben Szatmárnémetibe az újonnan kötött szerződés nyomán egy, a szamosdobinál jóval korszerűbb hulladékválogató állomás érkezett, mely kapacitását tekintve akár az egész megyét is elbírná.
Ami pedig az új szerződésben vállalt feladatokat illeti, Maskulik elmondta, az óra már pörög, a szolgáltatónak pedig már csak 5 hónap áll rendelkezésére, hogy megvalósítsa mindazt, amit a közbeszerzési eljárás nyerteseként elvárnak tőle, beleértve az új járműveket, felszereléseket, hulladékgyűjtő pontokat stb.
A tarifamódosításról szóló tervezetet a Helyi Tanács tagjai végül egyhangúlag jóváhagyták.
Milyen feladatokat vállalt a közbeszerzési eljárás nyertese?
A közbeszerzési eljárás nyertese köteles biztosítani a hulladékok szelektív gyűjtését, illetve saját költségén fel kell újítania a meglevő hulladék-gyűjtőpontokat. A szolgáltató gépjárműparkjának minden autója meg kell feleljen a legszigorúbb környezetvédelmi normáknak, ugyanakkor GPS-követési rendszerrel is el kell legyenek látva, amelyeket élőben lehet követni. A régi-új szolgáltatónak ki kell alakítania és működtetnie kell egy ingyenes Hulladékgyűjtő Központot is a nagytérfogatú és újrahasznosítható hulladék számára; ahová a magánszemélyek leadhatják mindazt, amit nem lehet egyszerűen a konténerbe kidobni.
Létre kell hoznia továbbá egy "öko-járőregységet", amely egyebek mellett ellenőrizni fogja a lakosok hulladékgyűjtési szokásait, a hulladékok raktározásának módját és beazonosítja azokat a személyeket, akiknek nincs szerződésük a szolgáltatóval stb. Mindezek mellett a szerződés azt is pontosan rögzíti, hogy a szolgáltatót meg lehet majd büntetni, ha a követelmények közül legalább kettőnek nem tesz eleget.